Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: pomoc w zakupach, sprawach urzędowych i wyprowadzeniu psa

W czasie pandemii należy zwrócić szczególną uwagę na seniorów. To w ich przypadku choroba ma najpoważniejszy przebieg i to oni powinni izolować się jak najwięcej. W związku z tym w Cieszynie realizowany jest program „Wspieraj Seniora”, polegający na pomocy seniorom w „załatwianiu” bieżących spraw.

W poniedziałek (26.10) Burmistrz Miasta Cieszyna wydał zarządzenie w sprawie przystąpienia do realizacji programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Wspieraj Seniora" i ustalenia zasad bezpieczeństwa realizacji usługi wsparcia dla Seniorów. Na czym polega pomoc? – Program zakłada dostarczenie niezbędnych produktów do domu seniora. Mogą to być dostarczone artykuły pierwszej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej. Można również poprosić o pomoc np. w sprawach urzędowych (jeżeli ich zakres nie wymaga upoważnień lub udostępniania danych wrażliwych), wyprowadzenie psa itp. Zakres usług na rzecz osoby starszej jest ograniczony tzw. dystansem sanitarnym (np. nie można poprosić o usługę sprzątania mieszkania – wyjaśnia cieszyński magistrat.

Program na terenie gminy Cieszyn jest realizowany do 31 grudnia 2020 roku, za realizację odpowiada cieszyński GOPS. Program skierowany jest do osób, które ukończyły 70 lat i zdecydowały się w czasie pandemii pozostać w domu. Celem programu jest udzielenie pomocy w szczególnych sytuacjach – szczególne sytuacje oznaczają brak możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb, wynikających ze stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej i społecznej osoby. Ocena takiego stanu sytuacji i decyzja o udzieleniu wsparcia należy do realizatora programu, czyli do MOPS – czytamy w regulaminie. Szczególne sytuacje, to więc momenty, kiedy tej pomocy faktycznie senior potrzebuje. Można zgłosić się z prośbą o wyprowadzenie pupila, dostarczenie niezbędnych artykułów żywnościowych, czy np. papieru toaletowego. Udzielanie pomocy w żaden sposób nie zależy od kryterium dochodowego.

Na jakiej zasadzie odbywa się pomoc? W przypadku zakupów senior przekazuje pieniądze przed dokonaniem zakupów. Zasady i sposób rozliczania są indywidualnie ustalane podczas pierwszego kontaktu z seniorem. Pomoc w sprawach urzędowych i wyprowadzanie psa są realizowane nieodpłatnie.

Jak poprosić o pomoc? Należy skontaktować się z infolinią: 22 505 11 11, która działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 21:00. Po zgłoszeniu prośby o pomoc ze zgłaszającym telefonicznie skontaktuje się pracownik MOPS w Cieszynie. Uwaga! W razie wątpliwości co do osoby kontaktującej się, należy zadzwonić bezpośrednio do MOPS w celu potwierdzenia tożsamości osoby, która się kontaktuje (nr tel. Do MOPSS: 33 479 49 00, 33 479 49 20, 33 479 49 25). Reszta zostanie już ustalona indywidualnie. Senior pokrywa tylko koszty zakupów, ich dostarczenie jest bezpłatne.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: