Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Podpisano umowę patronacką

Wczoraj (25.02) w Zespole Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera w Cieszynie doszło do podpisana umowy patronackiej pomiędzy ZST, a Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej oraz Energetyką Cieszyńską.

Uroczyste podpisanie umowy patronackiej pomiędzy Zespołem Szkół Technicznych im. Langera w Cieszynie, a Akademią Techniczno-Humanistyczną oraz Energetyką Cieszyńską miało miejsce wczoraj (25.02) we wspomnianym Zespole Szkół Technicznych. Licznie przybyłych gości na czele z władzami powiatu oraz Urzędu Miasta przywitała dyrektor placówki Bożena Cholewa. Witam serdecznie na uroczystości objęcia patronatem naszej szkoły przez Wydział Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Energetykę Cieszyńską.

W swoim wystąpieniu Bożena Cholewa nawiązała do bogatej historii szkoły oraz obchodzonego trzy lata temu 100-lecia szkolnictwa zawodowego na frysztackiej. Dyrektor podkreślała, iż to właśnie ZST, jako pierwsza szkoła techniczna w powiecie cieszyńskim podpisze tego typu patronat naukowy oraz porozumienie o wzajemnej współpracy z Enegretyką Cieszyńską.  Jest to dla nas bardzo duży zaszczyt i jednocześnie powód do dumy. Cieszymy się, że możemy współpracować z takimi partnerami. Celem tego patronatu jest podniesienie rangi kierunku mechanicznego i elektrycznego. Chcemy również w ten sposób zachęcić młodych ludzi do nauki w naszej placówce, a poprzez stałą współpracę z naszymi partnerami odpowiednio przygotować ich do dalszej nauki. Jak również pokazać możliwość podjęcia ciekawej pracy w naszym regionie – mówiła Dyrektor.

Bożena Cholewa zaznaczyła również, iż szkoła to nie tylko bogata historia, ale także zaplecze techniczne. Zależy nam na odpowiednim przepływie wiedzy pomiędzy szkołą, a uczelniami wyższymi. Jak również pomiędzy szkołą, a przedsiębiorstwami reprezentującymi realne oczekiwania na rynku pracy – mówiła. W swoim wystąpieniu Dyrektor placówki często odnosiła się do uczniów. To wy jesteście głównym beneficjentem dzisiejszych umów. Z pewnością skorzystacie z doświadczenia i wiedzy naszych partnerów. Mam nadzieję, iż efekt tej współpracy będzie zadowalający dla każdej ze stron – podkreślała Cholewa.

Po wystąpieniu Dyrektora placówki głos zabrali zaproszeni goście. Następnie przystąpiono do uroczystego podpisania umowy patronackiej pomiędzy Zespołem Szkół Technicznych, a Akademią Techniczno-Humanistyczną oraz Energetyką Cieszyńską.

W programie uroczystości nie zabrakło również wykładu inauguracyjnego. Przed uczniami i zaproszonymi gośćmi wystąpił prof. Dariusz Jędrzejczyk, który wygłosił wykład pn. „Czy jama ustna, jest bardziej wymagająca od konstrukcji lotniczych”.  Ostatnim punktem spotkania było uroczyste otwarcie Muzeum Techniki, które mieści się w placówce. ZST to obiekt, który ma ponad 100 lat. W takim miejscu znajdują się rzeczy, które pamiętają dawne czasy. Trudno było nam się pogodzić z tym, że leżą na dnie szafy. Dlatego postanowiliśmy je wyeksponować. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor znaleźliśmy odpowiednie pomieszczenie i utworzyliśmy Muzeum Techniki – mówił Zdzisław Matras, nauczyciel w ZST w Cieszynie.

Po uroczystym przecięciu wstęgi goście mogli podziwiać eksponaty, które znalazły swoje miejsce w Muzeum Techniki takie jak: stare fotografie, radia, magnetofony, gramofony, stare projektory oraz wiele innych urządzeń (żelazka, czajniki, lampy, sprzęt komputerowy).

 

MSZźródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: