Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Pacjent zakażony szczepem MDR

Do Szpitala Śląskiego w Cieszynie na Oddział Neurologiczny trafił pacjent zakażony szczepem MDR (szczep wrażliwy na jedną grupę antybiotyków). Na Oddziale Neurologicznym wstrzymano odwiedziny.

Do naszej redakcji dotarły w tym tygodniu informacje o epidemii w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Otrzymaliśmy telefon Czytelnika - jednego z pacjentów o bakterii, która została wg informacji Czytelnika wykryta na terenie Szpitala. Jak twierdził nasz rozmówca w związku z tym, wstrzymano odwiedziny pacjentów.  Poinformował nas, iż rodzinom szpital nie udzielił jednak szerszych informacji w tej sprawie, a o bakterii dowiedział się nieoficjalnie.

Rzecznik Prasowy ZZOZ w Cieszynie, Ewa Herman, dementuje te informacje podkreślając, iż na terenie Szpitala Śląskiego nie doszło do zakażenia bakterią. Faktem jest jednak obecność na Oddziale Neurologicznym chorego, u którego wykryto bakterię określaną skrótem MDR. Dodajmy, iż MDR to skrót, który odnosi się do bakterii wielolekoopornych. To bakterie oporne na co najmniej jeden antybiotyk z trzech lub więcej grup leków przeciwbakteryjnych, które są stosowane w terapii zakażeń danym drobnoustrojem.

Do Oddziału Neurologicznego naszego szpitala przyjęto z innego szpitala chorego skolonizowanego szczepem MDR (szczep wrażliwy na jedną grupę antybiotyków). Fakt ten został wykryty dzięki czujności naszych lekarzy. Stąd  odwiedziny na Oddziale Neurologicznym Szpitala Śląskiego w Cieszynie zostały wstrzymane. Niezwłocznie po wykryciu podjęto działania zgodne z zaleceniami Ministra Zdrowia i Konsultanta Krajowego d/s mikrobiologii prof. Walerii Hryniewicz, opublikowane na stronie Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków www.antybiotyki.edu.pl – podkreśla Herman.

Jak przyznaje rzecznik, chorego izolowano i wykonano badania przesiewowe pozostałych chorych z Oddziału. Wykryto jeszcze dwóch skolonizowanych chorych. Nie są zakażeni - wykryto tylko nosicielstwo. Dalsze postępowanie zapobiegawcze jest prowadzone zgodnie z zaleceniami. Szczepy przesłano do Narodowego Instytutu Leków  w Warszawie, który zajmuje się identyfikacją genetyczną mechanizmów oporności. Powiadomiono Sanepid. Co ważne, nie doszło do rozprzestrzenienia się kolonizacji – mówi Herman, po czym dodaje. W naszym szpitalu jest to sytuacja wyjątkowa, wynikająca z przekazania pacjenta skolonizowanego z innego szpitala, przy czym zaznaczyć należy, iż z problemem zakażeń tego typu mają do czynienia częściej większe ośrodki.

Odwiedziny pacjentów na Oddziale Neurologicznym ciągle są wstrzymane. Rzecznik Prasowy ZZOZ w Cieszynie, Ewa Herman, nie jest w stanie wskazać terminu przywrócenia możliwości odwiedzin chorych.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

19
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-03-09 20:42:34
Przepierón: Zeby ino nie przyjechali z Katowic Ci fachowcy co ostatnio w Ustroniu przy kurach byli bo mogą powiedzieć że w promieniu 3 km trzeba wszystkich zagazować.
2017-03-09 21:10:36
marian1951: Przepieron, to nie jest temat do żartów, bakterii lekoopornych jest coraz więcej i to jest duży problem , z którym przyjdzie się nam zmagać. Oby z dobrym skutkiem.
2017-03-09 21:27:47
Jadzia111: Fajna ściema Ciekawe jako badali tych ludzi co tam pracują Tera oni chodzą i zarażają innych po szpitalu.
2017-03-09 21:57:22
redbull: Jo ci pjyrszy roz słyszym o tej bakterce, to nie wje. ..
2017-03-09 22:56:24
osa: Ciekawe jak tych ludzi \"odizolowali\"... na jednym z oddziałów będąc w odwiedzinach doznałam szoku, gdy na drzwiach przeczytałam wzmiankę o zakażeniu czy jakoś tak, po czym bez problemu na salę weszłam a od osoby, którą odwiedzałam dowiedziałam się, że pacjent pod oknem jest izolowany. Parawanem od reszty świata! Jeżeli tak wygląda izolacja na neurologii no to pogratulować...
2017-03-09 23:00:17
acid: I co teraz będzie ? EPIDIEMIA!! Zamknąć szpital i wszystkich przebadać cały personel wraz z rodzinami,i wszystkich odwiedzających,a jak będzie ktoś zakażony to posypią się pozwy o odszkodowania.
2017-03-10 06:18:29
tyrranozaur: Ładnie pan opowiada bajki p. Herman, a nikt w ostatnim czasie nie zmarł w waszym szpitalu na tą bakterię???
2017-03-10 06:33:52
tedan: pani Lodzia dopilnuje,bedzie ciemiezyc personel :)
2017-03-10 07:23:58
JaSza11: Ciekawe a już myślałem że najgroźniejszą bakterią lekoodporną jesPIS,
2017-03-10 07:51:39
Przepierón: W Cieszynie już raz epidemia była, ludzie w okolicznych lasach mieszkali, historia lubi się powtarzać.
2017-03-10 13:53:20
faneczka11: im więcej szczepień , im więcej antybiotyków, profilaktyki , siedzenia za ławką szkolną - tym będziemy \"zdrowsi\"Wytnijmy wszystkie drzewa , kury do gazu - garść tabletek - Zdrowia życzę .
2017-03-10 16:49:18
bolssh5n1: Ludzie to co tam się teraz dzieje jest Chore, zamiast pomagać pacjentom jeszcze bardziej im szkodzą,ktoś musi ponieść odpowiedzialność za niedbalstwo lekarzy i dopuszczenie do takiej sytuacji!!
2017-03-10 20:15:19
acid: Lekarze nie mają czasu do pacjentów bo mają prywate a tu pacjent to zło konieczne olewają.Szkoda słów...
2017-03-10 21:48:14
mariobross1977: No proszę. Same rewelacje. W tej wykanczalni zwanej szpitalem jest coraz gorzej!!! Epidemia na całego!!! Jak wykanczali ludzi przed tem tak robią to do tej pory!!! To jest burdel a nie szpital!!! Co teraz doktorki mają zamiar zrobić skoro jest zakaz odwiedzin chorych?! Patrzeć spokojnie aż pacjenci zaczną umierać jeden po drugim?! To się dosłownie w głowie nie mieści co za cyrki są w tym szpitalu. Najgorsze w tym wszystkim jest to że tam nie będzie lepiej tylko coraz gorzej. To prawda że w tym szpitalu olewa się pacjenta!!! A w jakich warunkach przebywaja chorzy to szkoda słów!!!
2017-03-10 22:08:24
mieszkaniec80: Ten szpital sobie nie poradzi z tym. Mogli by go wykreślić z systemy szpitali szczególnie oddział dziecięcy. Po co taki oddział jak nie ma tam specjalistów. Zamknąć na amen i dać specjalistycznym szpitalom. A ordynatora D zwolnic
2017-03-10 22:22:22
krzysztof.mm: mariobross<br />myślę, że dla ciebie faktycznie nie jest to dobry szpital<br />może jakiś psychiatryk, leczenie nerwic co najmniej
2017-03-10 22:38:36
mieszkaniec80: dla ciebie to psychiatryk i tak nic nie da. wspolczuje
2017-03-11 06:45:59
tedan: psychiatryk tez jest zarazony sanitariuszami nierobami i tego sie nie widzi,siedza w dyzurkach i co jeden to madrzejszy od lekarza ,byleby szychta przelaciala i nocki przespac.
2017-03-11 11:35:16
Donek: Jak ktoś nie ma rozeznania co do szpitala to niech nie pisze. Jeśli chodzi o oddział dziecięcy to właśnie ten ordynator jak tu ktoś pisze to bardzo w porządku człowiek jak i lekarze. jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim wygodził. Młodzi lekarze też muszą nabrać praktyki i uczyć się od starszych. A co można powiedzieć o porodówce kiedy noworodek przywieziony z szpitala do domu po porodzie jest zarażony bakterią e coli dostaje sepsy i zapalenia opon mózgowych i to nie jedyny przypadek na porodówce w tym samym czasie na tym oddziale, pani przy porodzie po zarażeniu tym zarazkiem była w spiącce farmakologicznej. Nawet nie poinformowano sanepidu. Rozmawiałem na ten temat z panią dyrektor sanepidu i ręce mi opadły. Jeśli chodzi o oddział psychiatryczny to chore jak tam traktuje się chorego. Nie dość ze poszkodowani przez los to jeszcze przez personel traktowani nie po ludzku.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: