Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Nie będzie nowego herbu!

W trakcie sierpniowej sesji Rady Miejskiej Cieszyna, która odbyła się w ostatni czwartek sierpnia (30.08.2018), radni pochylili się nad projektem uchwały, która miała wprowadzić nowy herb miasta Cieszyna. Zgodnie z przygotowanym projektem herb miał zostać znacznie uproszczony, a orzeł, znajdujący się nad bramami miejskimi nie miał korony. Radni zdecydowali jednak o odrzuceniu projektu herbu.

- Propozycja nowego herbu jest zbyt prosta, ten dotychczasowy jest zdecydowanie ładniejszy. Nie chcemy nowego herbu, po co zmieniać coś, co jest dobre. Orzeł bez korony jakoś tutaj nie pasuje – to tylko część komentarzy, jakie można było usłyszeć wśród mieszkańców Cieszyna. Propozycja nowego herbu nie wzbudziła entuzjazmu mieszkańców, wręcz przeciwnie, wiele osób głośno wyrażało swój sprzeciw.

Projekt nowego herbu miał być związany z dostosowaniem godła miasta do zasad heraldyki. Jak informowały osoby odpowiedzialne za prace nad uchwałą, która miała wprowadzić nowy herb, nowa propozycja nawiązywała do najstarszej, znanej pieczęci Cieszyna, która pochodziła z 1374 roku. Mieszkańcom jednak projekt się nie spodobał, do tego stopnia, że rozpoczęły się agitacje u radnych — Wasze zdanie jest dla nas ważne, a w tej sprawie słyszymy szczególnie wiele negatywnych opinii dot. nowego projektu. Nam również niezbyt przypadł do gustu i przywołuje skrajne emocje. Jako klub CRS: Cieszyński Ruch Społeczny obiecujemy mieszkańcom, że NIE DOPUŚCIMY do uchwalenia nowego herbu Miasta Cieszyn wg zaproponowanej koncepcji – informował CRS na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych.

Jednak nie tylko radni CRS opowiedzieli się za odrzuceniem nowego herbu Cieszyna, w związku z czym nowy statut miasta został przyjęty, jednak odrzucono projekt nowego herbu – Rada Miejska Cieszyna jednogłośnie ustaliła statut miasta, pozostawiając herb bez zmian – poinformował radny Krzysztof Herok, członek komisji statutowej, która podejmowała prace związane z przygotowaniem uchwały i załączników – w tym również projektu herbu.

Projekt nowego herbu został przygotowany przez odpowiednią firmę, zgodnie ze wskazaniami, dotyczącymi zasad heraldyki.  W związku z licznymi głosami sprzeciwu, Rada Miejska Cieszyna zadecydowała o pozostawieniu dotychczasowego herbu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-08-31 23:19:16
to jo: Idą wybory i radni usłyszeli co ludzie o tym myślą.
2018-09-01 07:58:30
hanbes: I dobrze ... Nadgorliwość jest gorsza niż faszyzm.
2018-09-01 16:05:56
anso: Ile kasy poszło się .......ć tylko po to żeby stwierdzić jednak nie ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: