Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn ma tor motocrossowy!

Zapach spalin i ryk maszyn - to już z daleka zapowiadało wspaniałe widowisko. Ta impreza, która odbyła się w sobotnie popołudnie, zapewne przejdzie do historii, bo nieczęsto Cieszyn otwiera nowe obiekty do uprawiania sportu. Wczoraj uroczyście, po latach przerwy, otwarto zmodernizowany tor motocrossowy.
Nowy i nowoczesny - te dwa określenia pasują do otwartego wczoraj w Boguszowicach toru motocrossowego. Otwarcie toru w Cieszynie to powrót do sytuacji sprzed 20 lat, do tradycji tego miejsca. W tej chwili jest to tor, który odpowiada wszystkim wymogom Unii Europejskiej. - mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Witkowski, Prezes Polskiego Związku Motorowego. W tym miejscu mogą być rozgrywane zarówno Mistrzostwa Polski, Europy oraz Świata.
I takie też zadania stawia sobie PZM. Tor w Boguszowicach, po latach przerwy, będzie służył teraz nie tylko osobom z naszego województwa, ale będzie również miejscem, w którym ma powstać Akademia Motocrossu i Enduro.
 
To po to, aby nasi sąsiedzi, kraje Grupy Wyszehradzkej - miały możliwość szkolenia najmłodszych adeptów sportu motocyklowego - zapowiada Witkowski. Ale plany związane z cieszyńskim torem są jeszcze szersze. Już myśli się o zawodach enduro, które rozgrywałyby się  zarówno w Boguszowicach, jak i na nieodległym torze w Czechach.
 
Otwarty w sobotę tor zmodernizowano dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Połowę z 3 milionów zł, które pochłonęła przebudowa, pochodziło z środków unijnych. Dołożyło też miasto, dzierżawiąc Cieszyńskiemu Klubowi Motorowemu dwuhektarową działkę z przeznaczeniem na parking. Miejsce na catering, parking czy toalety - w to miasto będzie się angażować - zapewniał Mieczysław Szczurek burmistrz Cieszyna.
 
 
 
 
Nie ukrywam, że dzisiejsza impreza otwarcia pokazała nam, co jeszcze potrzeba tutaj zmienić. Obecność wielokrotnego Mistrza Polski w enduro, jego sugestie co do toru, przeróbki pewnych elementów, przygotowania samego podłoża - to są rzeczy, które dzisiaj przy nadaniu homologacji torowi „wyszły”. - mówił dziennikarzom Maciej Wróbel prezes Cieszyńskiego Klubu Motorowego.
 
Tor w Boguszowicach w sobotę przeszedł chrzest bojowy. Odbyły się tutaj wyścigi zarówno motocykli motocross jak i quadów. Od września w tym miejscu ruszy szkoła jazdy na tych pojazdach. Maciej Wróbel zachęca, zapraszamy do zapisania się o naszego klubu. Mam nadzieję, że będziemy mogli promować klub i miasto Cieszyn poprzez udział w Mistrzostwa Polski i Europy w motcorssie. W październiku na torze odbęda się eliminacje do mistrzostw Polski w motocrossie. Zdaniem Wróbla tor może bez problemu funkcjonować cały rok - zimą mogą się na nim odbywać zawody skuterów śnieżnych i takie zawody również postaramy się zorganizować - poinformował Prezes CKM
 
 
 
 
Jestem pod ogromnym wrażeniem tego toru. Można go oglądać w jednym punkcie, z niego widać walkę wszystkich zawodników - przyznaje Łukasz Lonka, dwukrotny wice Mistrz Europy w motocrosssie.
Rafał Sonik, wielokrotny Mistrz Polski w enduro, zdobywca 3. miejsca w konkurencji quadów Rajdu Dakar w 2009 roku, podkreślał przy okazji otwarcia toru jeszcze jeden ważny aspekt. Kwestię ochrony przyrody. Jak podkreślał, ma nadzieję że dzięki takim inwestycjom - quady wyjadą z lasów, z parków narodowych, z młodników i innych miejsc do których motocykle i quady wjeżdżać nie powinny. To cieszy najbardziej - podkreślał Sonik
 
 
 
 
W Boguszowicach, oprócz profesjonalnego toru motocrossowego o długości około 1,5 kilometra. Kibice mają do dyspozycji również trybunę na tysiąc osób Do dyspozycji jest również tor rowerowy oraz skatepark.
 
W poniedziałek na Portalu OX.pl rozmowa z Maciejem Wróblem -  prezesem Cieszyńskiego Klubu Motorowego.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: