Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: Kolejowa nadal z dziurą. Prace ruszą od poniedziałku

W poniedziałek pisaliśmy o zapadnięciu się fragmentu ul. Kolejowej w Cieszynie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną powstania wyrwy o głębokości ponad 6. metrów były niedawne opady deszczu.

Pisaliśmy: Zapadła się jezdnia

- W wyniku intensywnych opadów deszczu, w miejscu podłączenia nieruchomości do kanału, nastąpiło zapadnięcie się go, osłabienie stropu, wskutek czego powstał zator. Stopniowe wypłukiwanie ziemi i podbudowy drogi spowodowało powstanie ogromnej wyrwy. Chciałabym jednak wszystkich uspokoić - wszystkie ścieki trafiają teraz do oczyszczalni, nie ma więc zagrożenia bezpieczeństwa sanitarnego - mówiła na dzisiejszej (22.07) konferencji prasowej Sylwia Rymorz, kierownik Działu Gospodarki Ściekami cieszyńskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Co ważne, w chwili osunięcia się ziemi na miejscu były już miejskie służby. - Dzięki temu uniknęliśmy większego nieszczęścia i zagrożenia bezpieczeństwa kierowców - podkreślała Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Prace naprawcze mają ruszyć w poniedziałek i potrwają przez najbliższe 3-4 tygodnie. - Nie polegają one jedynie na zasypaniu dziury, a na usunięciu awarii kanalizacji o średnicy jednego metra na głębokości około sześciu metrów. Potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt - mówiła Anna Rojek z firmy Ekobud, wykonawcy robót. - Jest to betonowy kanał austriacki z 1905 roku. Dopiero pełne odkrycie tej wyrwy pozwoli nam na pełną ocenę szkód. Dlaczego prace rozpoczną się dopiero w przyszłym tygodniu? Otóż odpowiedni sprzęt specjalistyczny nie jest dostępny od ręki. Potrzebujemy tutaj koparki z dużym wysięgnikiem, a dodatkowo zamówiony mamy także rury VIPRO 1000, które będą tu montowane. Standardowy czas oczekiwania na takie materiały wynosi 3-4 tygodnie, my je będziemy mieli już w przyszłym - dodawał Przemysław Major, wiceburmistrz Cieszyna.

Samorządowiec przyznał też, że stan obecnie uszkodzonego kanału był sprawdzany w ubiegłym roku, gdy w tym samym miejscu wykonywana była nakładka asfaltowa. - Nie wykazywał on żadnych uszkodzeń. W ramach tamtych prac nie ingerowaliśmy też w podbudowę drogi - zdarliśmy tylko nawierzchnię i położyliśmy nową, nie zachodzi więc związek przyczynowo-skutkowy z tą awarią - zaznaczał Major.

Dodał też, że miasto monitoruje sieć kanalizacji przy każdym remoncie dróg. - Zawsze potrzebna jest ocena, czy konieczna jest przebudowa sieci. Nie ma sytuacji, w której wykonujemy nakładkę asfaltową bez żadnej refleksji co jest pod drogą.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

19
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-22 15:49:12
tom lem: ... brednie z pierwszej ręki "... stan obecnie uszkodzonego kanału był sprawdzany w ubiegłym roku... a później dodaje ... nie zachodzi więc związek przyczynowo-skutkowy z tą awarią " - ciekawe jaką metodą sprawdzano - organoleptycznie ( na głębokości 6 m), może echolokacją ( nie utrzymującym parametrów sprzętem) i kto za to sprawdzenie brał wynagrodzenie, chyba że sprawdzał darmo - to nic dziwnego że doszło do awarii ;-)
2021-07-22 16:16:02
opelastra2019: Pasmo sukcesów... W Tokyo podobną awaria,tylko dziesięć razy większa usunięta w dwa dni od jej wystąpienia...dramat
2021-07-22 16:25:38
mannini: Jakie miasto takie działanie…
2021-07-22 16:31:23
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: Tokio ma TYSIĄC razy więcej mieszkańców od Cieszyna, no to oczywiste, że szybciej dziurę zasypali nawet dziesięć razy większą - a skoro znasz się na Tokio, to jak szybko tam wyburzają wieże kopalniane wybudowane za ciężkie miliardy? - bo w Polsce pod rządami PiS już po roku
2021-07-22 16:49:18
censor: A na czym Wy się nie znacie krzy-sio+sran-dus+fortepatrycjuszu+ pozostałe osoby w różnych wcieleniach+włącznie z tymi kradzionymi. Usuwania tego rodzaju szkód nie jest uzależnione od ilości mieszkańców, tylko organizacji — pod tym względem Cieszyn kuleje...
2021-07-22 16:55:11
tom lem: ...to jest naprawdę ciekawe, "brak związku przyczynowo-skutkowego" awarii a badaniami stanu obecnie uszkodzonego kanału, w ubiegłym roku. Wychodzi na taki sam poziom dozoru ( o kompetencjach lepiej nie wspominać) nad badaniami i pracami, jak przy gazociągu pod Głęboka rewitalizacja centrum miasta;-)
2021-07-22 19:18:41
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: do TROLLA IGNORANTA censora, złodzieja kont internetowych powyżej - nawet niepełnosprawny umysłowo zrozumie, że jak się ma TYSIĄC razy więcej urzędników do załatwiania tematu jednej dziury i TYSIĄC razy więcej łopat i rąk do pracy to się ją szybciej zasypie - a zwłaszcza w Japonii, zwłaszcza w Tokio - pod względem intelektualnym kulejesz, TROLLU
2021-07-22 21:40:31
censor: Niczego nie zrobisz bez sprawnej organizacji, zachowania pewnych procedur i standardów. Ilość nie zawsze przekłada się na jakość.
2021-07-22 22:17:30
opelastra2019: Widzę , że tłumoki z dzisiejszej konferencji prasowej, na której ogłoszono zasypywanie dziury przez 3 do 4 tygodni minusują...a minusujcie sobie
2021-07-22 22:18:23
opelastra2019: https://www.transport-publiczny.pl/mobile/japonia-drogowcy-zalatali-30metrowa-dziure-w-ulicy-w-tydzien-53521.html
2021-07-22 22:49:11
Anthony: gościu dałbym ci z litości plusa, ale mam alergię na ople, a astra to już kompletna kaplica - daję minus
2021-07-23 06:22:20
opelastra2019: Anthony, również uważam , że Opel to jeżdżąca kiła , ale my nie o tym, to że ktoś się ze mną nie zgadza-rozumiem, ma do tego prawo, ale to , że ktoś minusuje dobrze wykonana pracę, świadczy tylko o ciasnym umyśle... P.s. Taka sama liczba minusów wskazuje jasno na osoby "zaangażowane" w to 4 tygodniowe " przedsięwzięcie" :-), myślę , że zapewni ono wam godne miejsce w historii obok budowniczych piramid, kanału Sueskiego itp... Bo na pewno nie staniecie obok DJ sprawnego magistratu i budowlańców z Tokio :-)
2021-07-23 09:43:26
renegatt: tom lem, taki kanał można sprawdzić tylko specjalną samojezdną kamerą która ocenia wnętrze kanału i mierzy spadki. Jeżeli badanie nie wykazało żadnych odchyleń to nic więcej nie można zrobić.
2021-07-23 10:32:36
tar: @tom lem. jeśli jesteś faktycznie zainteresowany, to wyszukaj sobie np. "Inspekcja tv kanalizacji".
2021-07-23 18:09:41
tom lem: renegatt i tar: że są różne możliwości techniczne nie musicie mnie przekonywać, przekonajcie raczej tego mądralę z urzędu , który twierdzi, że "stan obecnie uszkodzonego kanału był sprawdzany w ubiegłym roku" Nie miał chyba pojęcia ( do awarii) że na tym poziomie znajduje się jakieś urządzenie techniczne, więc albo łże, albo łże ten który przeprowadzał te badania w ubiegłym roku. Są jeszcze jakieś inne możliwości (?) oprócz rozkopania dziury o średnicy 3 m, na średnicę 12 ;-)
2021-07-23 20:17:52
tar: tom lem: ale chodzi o to, że uważasz za niemożliwe, żeby w ciągu roku wyskoczyła awaria tego kanału? Czy, że w ogóle w ZGK nie wiedzą gdzie i na jakiej głębokości są kanały? Wiesz, takie sprawdzanie polega na tym, że jedzie kamera i na monitorze sprawdza się czy gdzieś się kanał nie sypie, czy coś (filmy można na YT obczaić). Ale jak się nie sypie ale jest już osłabiony to nie wykryje. A teraz zobacz z jakiego terenu ten kolektor zbiera wodę i ścieki (na geoportal.gov.pl). W ostatnim czasie było sporo ulewnych deszczy, w czasie których woda mogła spokojnie rozwalić osłabione miejsce i wypłukać ziemię nad kanałem.
2021-07-23 20:43:34
Pogromca pogromców i cwaniaczków: To jest ten sam kanał co uchodzi do Bobrowki w rejonie mostu, koło Starostwa? Ten z datą 1905 nad wylotem?
2021-07-23 22:02:36
tar: Mniej więcej tak. Dokładniej, to kanał idzie na oczyszczalnie, a do Bobrówki ma przelew burzowy.
2021-07-23 22:27:35
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Kanał betonowy ma więc 116 lat. Gdyby wykonany był z cegły prawdopodobnie więcej by wytrzymał. Ciekawi mnie dokąd prowadzi w tej betonowej obudowie od Bobrówki? Ze starych map wynika że w jego rejonie pierwotnie płynął niewielki potok mający źródła pod Cieślarówką.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: