Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ulga rehabilitacyjna zostaje

Ministerstwo Finansów informuje, że program „Polski Ład” nie zawiera propozycji likwidacji ulgi rehabilitacyjnej, w tym odliczenia na leki. Ulga rehabilitacyjna jest odliczana od dochodu, a nie od podatku.

 Ministerstwo Finansów zapewniło, że działania rządu w obszarze podatku dochodowego, realizujące zapowiedzi ogłoszone w „Polskim Ładzie”, zawierają pakiet zmian, który ma uczynić system podatku dochodowego w Polsce bardziej sprawiedliwym społecznie. W programie nigdzie nie ma mowy o zlikwidowaniu ulgi rehabilitacyjnej.

„Polski ład” przewiduje m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podwyższenie progu dochodowego obowiązującego w skali podatkowej do 120 tys. zł. Na proponowanych zmianach skorzysta zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa 18 mln Polaków. Korzystne rozwiązania dotyczyć będą ponad 90 proc. emerytów i rencistów, przy czym 2/3 z tej grupy podatników nie zapłaci podatku dochodowego w ogóle.

Według przepisów ustawy PIT ulga rehabilitacyjna zgodnie z którą można odpisać wydatki poniesione na zakup leków przysługuje osobą z aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (lekki, umiarkowany, znaczny) lub osoby mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu, a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).

Ministerstwo poinformowało również, że projekt ustawy mający realizować zakres podatkowy w „Polskim Ładzie” zawiera korzystne dla podatników zmiany polegające na rozszerzeniu katalogu wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Listę podlegających odliczeniu wydatków rehabilitacyjnych uzupełniono o wydatki poniesione na m.in.
odpłatne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne (dotychczas tylko zabiegi rehabilitacyjne);
wypożyczenie (wynajęcie) sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (np. wypożyczenie koncentratora tlenu);
zakup pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek, podkładów i wkładów anatomicznych (do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty 2 280 zł);
- odpłatny przewóz osoby niepełnosprawnej i dzieci niepełnosprawnych do lat 16, niezależnie od celu podróży;
- pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa lub dziecka niepełnosprawnego do lat 16, wraz z tą osobą, na turnusie rehabilitacyjnym, w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładach rehabilitacji leczniczej;
- odpłatny przejazd środkami transportu publicznego opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa lub dziecka niepełnosprawnego do lat 16, w związku z pobytem osoby niepełnosprawnej na turnusie rehabilitacyjnym, w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej.

Jak to będzie wyglądało w rzeczywistości - zobaczymy najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku, jeżeli „Polski ład” zacznie obowiązywać. Tymczasem zbierajmy faktury za lekarstwa jeżeli tylko spełniamy warunki dot. Odliczenia wydatków za leki.

AK,MF

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-22 21:04:28
: e-maile ze skrzynki Michała Dworczyka wciąż wyciekają do sieci. Opublikowana dziś rozmowa między premierem Mateuszem Morawieckim a jego doradcą prof. Andrzejem Horbanem dotyczy zniesienia zakazu organizacji wesel. "Jak wyszczepimy starców, to możemy otwierać prawie wszystko" - wyszczepili? no nie, ale i tak otworzyli - na chwilę, koszor, na chwilę... :D
2021-07-23 04:12:42
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: coś się jednak zmieniło na lepsze, sami się zaczęli otwierać, nawet Morawiecki zaczyna mówić dokładnie tak jak opozycja: "Bo u nas, już kilka miesięcy temu i kilka kwartałów temu, przyglądaliśmy się potencjalnym dalszym reformom, widząc, że to co dzisiaj dzieje się w obszarze wymiaru sprawiedliwości właściwie nie satysfakcjonuje chyba nikogo - mówił dalej premier. - Mnie na pewno nie satysfakcjonuje, bo widzę, jakie są przewlekłe procedury sądowe. Jak były, tak są, a nawet jest jeszcze gorzej" - no i co wy na to, piśce?
2021-07-23 04:14:49
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: czekamy na powtórkę z Hołowni, w wykonaniu na przykład dziadka Jarka: "Mamy wojnę z Stanami Zjednoczonymi, z Unią Europejską, z Czechami o Turów, z Niemcami o historię. Za chwilę zabraknie nam krajów do obrażania i miejsc, w których moglibyśmy mieć konflikt. Cały czas odbezpieczony granat pozostaje w rękach ludzi, którzy po prostu minęli się z PRL-em"
2021-07-23 07:15:23
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: jak i za czyje pieniądze Kaczyński kupuje kałuże i im podobne ZERA, kolejny przykład: "Lech Kołakowski, który na początku lipca wrócił do PiS, kilka dni później złożył oświadczenie, że nie będzie już pobierał poselskiego uposażenia. Okazuje się, że znalazł nowe miejsce zatrudnienia - w Banku Gospodarstwa Krajowego. Tak się składa, że to jedyny bank w całości należący do Skarbu Państwa. Jego prezesem jest od 5 lat Beata Daszyńska-Muzyczka, specjalistka od bankowości wcześniej związana z bankiem BZ WBK, którego prezesem był Mateusz Morawiecki"
2021-07-23 22:05:09
psychiatra: Osobowość dyssocjalna.
2021-07-23 22:32:02
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Konto o takiej samej nazwie ale ze SPACJĄ i moim starym awatarem templariusza to podrobione konto trolla. Koleś srandek został poinformowany o nieuchronności pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej w razie kradzieży prywatnych zdjęć. Opublikowanie mojego zdjęcia w jego awatarze oznacza akceptację zapłaty praw autorskich w wysokości 500 zł. Bo tak zawiści 500+ na dzieci.
2021-07-24 10:01:31
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: odwal się, PiSi bobku z koziej dupki, idź swą starą rurę szorować wyciorze niemyty
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: