Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn interweniuje w NIK. Dochody mniejsze o 6,5 mln zł

W porównaniu z ubiegłym, w tym roku Cieszyn ma otrzymać o ponad 6,5 mln zł mniej z tytułu wpływów z podatku od osób fizycznych. Zbadaniem procesu - zdaniem władz miasta - "zaniżania dochodów przez Ministerstwo Finansów" zajmie się Najwyższa Izba Kontroli.

W 2022 roku z wpływów z PIT-u Cieszyn otrzymał ponad 40,6 mln zł. W tym dostanie 34,1 mln - tak wynika z przesłanych miastu wyliczeń Ministerstwa Finansów. - Znaczące zmniejszenie planowanej kwoty w warunkach szalejącej inflacji ogromnie utrudni gminie realizację jej ustawowych zadań i jest skrajnie nirealistyczne - zaznacza w piśmie do NIK wiceburmistrz Krzysztof Kasztura. - Gmina zmuszona będzie do zaciągania dodatkowych zobowiązań finansowych dla zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnej. Koszty tych działań będą stanowiły bardzo duże obciążenie kolejnych budżetów gminy. Takie działanie, w mojej ocenie, narusza normę zawartą w art. 167 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącą, iż jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań - dodaje.

Z wniosku przesłanego do NIK możemy się też dowiedzieć, że wysokość subwencji oświatowej z budżetu państwa dla Cieszyna - która z założenia ma pokrywać koszty utrzymania szkół i przedszkoli - wyniesie w tym roku ponad 43 mln zł. Jak zaznacza Kasztura, jest ona jednak wysoce niewystarczająca. Cieszyński samorząd będzie musiał dopłacić ponad 30,3 mln zł.

Odpowiedzi udzieliła Marzena Rajczewska, pełniąca obowiązki dyrektor Departamentu Strategii NIK. Jak wyjaśnia, w planie pracy izby na ten rok znalazły się systemowe kontrole dotyczące wsparcia samorządów w czasie reform podatkowych i odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 oraz prawidłowości zapewnienia finansowania gminom zadań publicznych od 2019 roku. - W ramach obu tych kontroli będą podejmowane czynności służące udzieleniu odpowiedzi na pytania definiujące cele główne wskazanych kontroli, tj. zbadanie czy wsparcie finansowe samorządów przez państwo było efektywne i przyczyniło się do wyrównania różnic w ich potencjale finansowym oraz czy gminom zapewniono prawidłowy system finansowania zadań publicznych - wyjaśnia Rajczewska dodając, że przesłane przez władze Cieszyna dokumenty i pismo zostaną uwzględnione w procesie kontroli.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-01-27 14:19:46
pino199: Oj oj ojjjj sołtysowej braknie na wypłatę?????
2023-01-27 15:03:57
"tom": ... nooo!!! jak się za pisanie do NIK zabrał człowiek, który zawsze był wynagradzany z budżetu, to wpływy do kasy zaraz się zwiększą. Cóż, możemy tylko zawdzięczyć burmistrzowi Janowi, który miał wizję przemiany - z przemysłu na kulturę z turystyką. Wystarczyły dwa lata covidu, by w magistracie namacalnie doświadczyli, różnicy między turystyką, kulturą, handlem a usługami i produkcją. Jak wystarcza na dopłaty do wymiany koski na rynku to i na wszystko wystarczy. Obawiam się tylko że na trawę na nowym pomniku przy Al. Łyska braknie i będzie trzeba zbierać na zieloną farbę ;-)
2023-01-27 15:36:02
iga: I jeszcze dziura na Przepielinie
2023-01-27 15:46:04
krzysztof  mm: skundlony elektorat złodziejskiej władzy, efekty powyżej
2023-01-27 16:14:06
"tom": ... no nie!!! krzysztof mm: skundleni to są Unijczycy, do których i ty dobrowolnie się zaliczasz. Cóż zrobić gdy, jaka mać taka nać ;-)
2023-01-27 16:24:45
"tom": ... aż się dziwię, że Pani Burmistrz nie prosiła o redakcję pisma do NIK, swoją lewą rękę. Ten to dopiero jest znany, nie tylko w Związku Miast ale w salonach Warszawy i służbach państwowych ;-)
2023-01-27 18:14:08
opelastra2019: Ojojoj, nie starczy na "trajwaj"...:-)))
2023-01-28 09:10:17
"tom": Niestety!!! wygląda ta akcja z NIK, na uderzenie wyprzedzające, by NIK't się nie zapytał co włodarze Cieszyna zrobili podczas swej kadencji, aby wpływy do budżetu gminy były większe. Oni potrafią tylko wydawać i tanio sprzedawać lub rozdawać!!! Ostatnio, na zorganizowanym przez Gosposię z Euroosłem spędzie kierowników Miast Polskich, podnosili zamiar sfinansować 35 autorskich pomysłów dla Cieszyna, tylko im KPO brak. //https://wiadomosci.ox.pl/cieszyn-posiedzenie-zwiazku-miast-polskich,79641// Zachowują się jak rozwydrzone dziecko przed sklepem zabawkowym. Te nowatorskie pomysły, wg. Euroosła najlepiej niech budżet państwa finansuje. Niestety tak myślą!!! daj im forsę i ludzi za free, a jako wybrani będą wiedzieć, co z tymi fantami zrobić ;-)
2023-01-28 13:52:34
Dzony12: Tak niech dołożą na następne wykopaliska zafundowanie przez burmistrz , to już nawet nie jest śmieszne.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: