Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: dworzec. Toalety będą płatne?

Burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz wydała Zarządzenie w sprawie przeprowadzenia konsultacji w sprawie przyjęcia regulaminu Dworca Cieszyn. O co chodzi?

Jest dworzec – jest regulamin

W 2018 roku w Cieszynie otwarto wyremontowany dworzec przesiadkowy autobusowo-kolejowy. W XIX-wiecznym ceglanym budynku pojawiła się poczekalnia, pomieszczenia gospodarcze, toalety. Wybudowany kosztem 17 mln (10,4 mln z funduszy unijnych, reszta z budżetu miasta i powiatu) dworzec w końcu mógł godnie witać lub żegnać podróżnych przybywających lub wyjeżdzających z Cieszyna. 

Oczywiście wraz z otwarciem dworca pojawił się również Regulamin obiektu, który przyjęto na Sesji Rady Miasta 28 marca 2018 roku.

Bezdomni na dworcu i zmiany w regulaminie

W ubiegłym roku (2022), w związku z licznymi skargami na osoby bezdomne przebywające na dworcu, 27 stycznia na Sesji Rady Miasta przegłosowano zmianę w regulaminie i zamiast sformułowania „nie dopuszcza się” pojawiło się sformułowanie „zabrania się” i szereg zakazanych czynności:  m.in. przebywania w celach noclegowych, spania i leżenia na ławkach, parapetach oraz innych elementach wyposażenia, przebywania na terenie poczekalni przez osoby w innym celu niż oczekiwanie na rozpoczęcie podróży środkami komunikacji zbiorowej na Dworcu lub odbiór osób, które kończą podróż środkami komunikacji zbiorowej na Dworcu,  wykorzystywania miejsc do siedzenia przeznaczonych dla podróżnych przez inne osoby i do innych celów niż oczekiwanie na rozpoczęcie podróży.

Dodano również informację, że osoby, które nie będą się stosowały do Regulaminu „Właściciel lub Zarządzający Dworcem ma prawo – korzystając w razie potrzeby z pomocy organów porządkowych - usunąć z Dworca”.

Toalety będą płatne?

Znów szykuje się kolejna zmiana Regulaminu cieszyńskiego dworca – Burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz wydała Zarządzenie Nr 0050.349.2023 Burmistrza Miasta Cieszyna Z Dnia 6 Czerwca 2023 Roku w sprawie przeprowadzenia konsultacji z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektu uchwały Rady Miejskiej Cieszyna w sprawie zmiany uchwały nr XLIII/436/18 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 28 marca 2018 r. w sprawie przyjęcia regulaminu Dworca Cieszyn. 

Termin rozpoczęcia konsultacji wyznaczono na dzień 7 czerwca 2023 r., a termin ich zakończenia na dzień 20 czerwca 2023 r.
Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie platformy internetowej poprzez publikację przedmiotu konsultacji na stronie internetowej oraz zbieranie uwag i opinii:
    1) przesłanych na adres e-mail: strategia@um.cieszyn.pl;
    2) złożonych w  Urzędzie Miejskim w Cieszynie, Rynek 1 (biuro podawcze).

Co ma pojawić się w nowym Regulaminie?

Zgodnie z Projektem Uchwały Rady Miejskiej  w nowy Regulaminie ma pojawić się zapis:

„Korzystanie z sanitariatów jest odpłatne” oraz „Wysokość opłaty za korzystanie z sanitariatów ustalana jest odrębną uchwałą Rady Miejskiej Cieszyna”.

 Pytanie - czy wprowadzenie takiej odpłatności nie spowoduje, że powróci dawny problem w okolicach ul. Hajduka i pobliskiego Parku przy Kościele św. Trójcy...? Pisaliśmy: Wstydliwa sprawa

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-06-08 14:04:04
"tom": ....cóż można powiedzieć o obecnym zarządcy Dworca Przesiadkowego w Cieszynie, chyba tylko to że funkcjonuje w słusznie minionej rzeczywistości i ma do zaoferowania płatne WC lub bezpłatny śmierdzący toj toj, gdy od lat jesteśmy przyzwyczajeni do bezpłatnego korzystania z toalet w lokalach i na stacjach benzynowych. Oczywiście usługa korzystania z toalety powinna być obciążona VAT'em, co niesie za sobą konieczność posiadania kasy fiskalnej i ......///https://youtu.be/kJEHYkdEx7U?t=5 ///
2023-06-08 22:10:38
bohun 01: Pani Burmistrz, a kiedy opłata za prawo do oddychania w Cieszynie?. Te toalety i tak są płatne - płacimy za nie min. w cenie biletów, tak bo przecież przewoźnicy korzystający z dworca uiszczają za tą przyjemność opłaty, a środki na to mają min. z biletów sprzedawanych swoim pasażerom. Raczej standartem w cywilizowanym świecie jest że toalety w miejscach publicznych (a takim jest niewątpliwie dworzec są raczej bezpłatne). Skutek będzie taki jak opisany w przywołanym art. Wstydliwa sprawa. A nota bene czy Zarząd i Rada Miasta doprawdy nie widzą innych bardziej istotnych problemów tego miasta? Takiego brudu i syfu w tym mieście jeszcze nie było. Stare Liście nie sprzątane od lat (teraz poprzerastane trawą), chodniki pozarastane trawą i chwastami, nieskoszona trawa wyższa niż ogrodzenia - tak że w niektórych miejscach idzie i jedzie się jak w tunelu - jak komuś dziecko wpadnie w te zarośla to może się zgubić (o kleszczach nie wspomnę ), dziurawe i krzywe chodniki ( jak wygląda ul. Kluckiego? jak wygląda Park Pokoju?) dziurawe ulice (jadąc samochodem to trzeba trzymać zaciśnięte zęby bo inaczej plomby mogą powypadać ), jak wygląda Wzgórze zamkowe, z rozwalającymi się schodami , chodnikami i zarośnięte jak zaginione miasta zapomnianych w buszu starożytnych cywilizacji ( naprawdę tym chcemy przyciągnąć turystów?) - to są prawdziwe problemy tego miasta a nie to czy trzeba zapłacić za wc w miejscu i tak utrzymywanym min z naszych podatków. A wystarczy wyjechać tylko za Cieszyn ( chociażby Goleszów, Dębowiec, czy Skoczów o Jastrzębiu czy Bielsku nie wspomnę) by zobaczyć że miasto/ miejscowość może wyglądać schludnie i czysto, gdzie chodników nie trzeba szukać w trawie, gdzie trawniki są przycięte (dziwnym trafem tam jakoś gleba nie wysycha i owady nie uciekają)
2023-06-09 08:36:31
Klaus: Wczoraj, (to święto z kwiatkami na drodze i pochodami) dworzec zamknięty o 17:00, po tej godz. jedzie jeszcze lajkonik i koleje śląskie. GRATULACJE!
2023-06-09 17:22:45
Ar--Ai: bohun: jedni lubią trawniczki krótko i na okrągło strzyżone, inni kwietne łąki - to jest temat do dyskusji a nie do oskarżeń, kwestie ekologiczne też wchodzą w grę - a ja na przykład brzydzę się obsranymi przez psy trawnikami dowolnej wysokości i w pierwszej kolejności bym się za ten temat radził zabrać - jak chodzi o pieniądze to postudiuj budżet miasta i może zrozumiesz, że od dekad ciężkie miliony są przez ratusz przewalane na kilka ciepłych gniazdek, cięcia w funduszach dla samorządów od 8 lat regularnie robione przez PiS też robią swoje, - "bezpłatne toalety w miejscach publicznych" jako standard to ci się chyba przyśniło, tak samo jak rzekomy wyjątkowy "brud i syf" w Cieszynie - wyluzuj, Cieszyn był, jest i na pewno długo jeszcze będzie jednym z najładniejszych i najlepszych do zamieszkania małych miast w Polsce
2023-06-09 19:15:30
Efob: Ar--ai cieszyn to miasto,z tym sie zgadzam,jako stolica sl cieszynskiego jest niestety brudne,zaniedbane,zasmiecone i nikt nic nie robi,ulic niema chodnikow niema,to sa dziurawe po peerelowskie wysluzone, garbate drogi,bo ulica nie mozna to nazwac.Toalety na dworcach sa wszedzie bezplatne,to obowiazek miasta zeby zapewnic podroznym dostep do higieny.Nie znam to inaczej w kazdym najbardzej zacofanym kraju tak jest,tylko ten kraj ma ciagle problemy i z niczym nie moga sobie dac rady.tak normalnie to brak jest toalet publicznych,ludzie zalatwiaja sie wszedzie gdzie sie da,jest tak od zawsze nic sie nie zmienilo Staszkiewicz do tej pory nic inteligentnego nie wymyslila,bezdomni beda sie zalatwiac wszedzie wokol dworca.Jezeli nie bedzie w cieszynie pozadnego nadzoru i rzadzacych to nic sie nie zmieni do kasowanie to sa juz przyzwyczajeni ale nie do pozadku.
2023-06-09 20:36:00
Ar--Ai: "Z niezrozumiałych dla nas przyczyn na ul. Kościuszki przed procesją Bożego Ciała z Parafii Imienia Najświętszej Marii Panny w Cieszynie do rosnących tam klonów przykręcono wkrętami metalowe elementy. Czy ktoś wydał zgodę na takie działanie - trudno powiedzieć, ale dla takiego kaleczenia drzew trudno znaleźć usprawiedliwienie" - piszą na Facebooku członkowie ruchu społecznego "Ratujmy drzewa na Śląsku Cieszyńskim". +++ To dekoracje Imienia Najświętszej Marii Panny. Ja bym z tym powalczył. +++ wiadomosci.wp.pl/okaleczono-drzewa-zeby-powiesic-flagi-na-procesje-6907144540547584a
2023-06-09 20:46:24
Ar--Ai: A wracając do toalet, też trochę po Europie pojeździłem, no i z tego co zauważyłem wcale nie jest tak różowo jak sugerujesz że zawsze pod ręką WC i za friko, z dworcami też bywa różnie, a już Polacy to z reguły szukają McDonalds żeby się za darmo wysikać - i żeby było jasne, ja też uważam, że pieniądze publiczne powinny być jak już to na WC miejskie przeznaczane a nie na dwór cesarzowej ZBM czy 60 etatów w MOPS, dotowanie wiecznie i coraz bardziej nienasyconych cieplarnianych zamków, teatrów, książnic itp
2023-06-09 21:35:57
"tom": ... ty wiesz w ogóle Ar-Al-Ai kto jest zarządcą Dworca Przesiadkowego, czy tylko tak piszesz by wkleić temat jak wkręca się wkręt w żywe drzewo by bronić pomysłodawczyni wprowadzenie opłat za WC, chwaląc się przy okazji żeś trochę po Europie pojeździł. Kogo to obchodzi, i co ma to do konieczności wprowadzenia opłat:-)
2023-06-10 02:58:06
Ar--Ai: ja wiem, że nam od kilku miesiącu ciche ruskie rakiety nad głowami latają, że reakcja Polski na te rakiety jest wyjątkowo cicha, że minister obrony jest w tej sprawie całkowicie wyciszony, i że każdy kto ośmiela się pytać o te rakiety to według władzy PiS ruski pachołek sługus Moskwy agent Putina - i kiedy widzę jak lokalna pisieria stara się pomóc centrali przykrywać temat ruskich rakiet nad Polską tematami takimi jak opłaty za WC w Cieszynie to sis wahom: chwalić ten glon za dobre chęci i aktywność czy wyśmiać za nieudolność, głupotę i za "wyszło jak zawsze"? mimo wszystko stawiam na to drugie, w końcu mieli 8 lat by zacząć ogarniać sytuację
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: