Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: droższe parkingi?

Aktualnie w Cieszynie opłata za pierwszą godzinę postoju wynosi 2 złote. Już wkrótce jednak ma się to zmienić. Od piątku (21.02.2020) wystartują konsultacje społeczne dotyczące uchwały rady miejskiej w sprawie ustalenia wysokości opłaty za postój na parkingach oraz abonamentów.

Co zmieni się w opłatach za parkingi? Przede wszystkim kierowcy będą musieli liczyć się z podwyżkami. Dotychczas pierwsza godzina parkowania to 2 zł, już wkrótce ma zostać podniesiona do 3 zł – chodzi o pobudzenie rotacji na parkingach. W Cieszynie mamy ok. 2000 miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania i tyle samo bezpłatnych. Wciąż jednak parkingi są przepełnione. Zdarza się, że samochody stoją kilka, kilkanaście godzin, blokując miejsce parkingowe. Przykładowo, mieszkańcy cieszyńskich osiedli wolą wsiąść w samochód, niż podjechać autobusem. Podwyżka ma poprawić rotację na parkingach, zniechęcić do używania aut gdy nie jest to konieczne – mówiła podczas konferencji prasowej burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz.

- Aktualnie, zgodnie z przepisami można ustalić opłatę za pierwszą godzinę postoju na poziomie 0,15% płacy minimalnej, czyli 3,90 zł. W Cieszynie stawki za parkowanie nie były zmieniane od 2004 roku, sprawdzaliśmy w innych miastach i ceny raczej oscylują w granicach 3 zł i więcej – wyjaśniał Przemysław Major, II zastępca burmistrza Miasta Cieszyna.

Podwyżki nie ominą również osób, które wykupują abonamenty parkingowe. Dotychczas, mieszkaniec strefy płatnego parkowania uzyskiwał możliwość parkowania na wybranych ulicach  płacąc 100 złotych rocznie. Aktualnie kwota ta zostanie podniesiona do 250 złotych – kwota ta odpowiada mniej więcej złotówce za postój w każdy dzień roboczy. Przykładowo w mieście partnerskim Cieszyna – Pucku – abonament parkingowy to kwota 60 złotych miesięcznie – porównywała Staszkiewicz.

Zmienią się również zasady, dotyczące abonamentów parkingowych. Aby móc wykupić roczny abonament w cenie 250 złotych nie tylko trzeba być mieszkańcem lub właścicielem mieszkania w strefie płatnego parkowania, ale również należy płacić podatki, ze wskazaniem na zamieszkanie w Cieszynie (wtedy część pieniędzy z rozliczenia podatku otrzymuje miasto). Gdy warunki te nie zostaną spełnione, możliwość parkowania w ogólnodostępnych miejscach w ramach strefy płatnego parkowania będzie kosztowała 150 złotych miesięczne, a wykup miejsca parkingowego na wyłączność 500 złotych miesięcznie.

500 złotych rocznie zapłacą również podmioty, zaopatrujące placówki handlowe (postój na czas czynności). Utrzymana zostanie możliwość korzystania z abonamentów samochodów zaopatrzenia w godzinach 5-11 i 17-23, w innych godzinach pojazdy te mogą wykupić możliwość postoju, jednak godzina będzie kosztowała 50 złotych.

Konsultacje społeczne potrwają od 21 lutego do 2 marca 2020 roku. Zainteresowani będą mogli zgłaszać uwagi pisemnie (biuro podawcze Urzędu Miejskiego) i internetowo, za pośrednictwem specjalnej platformy. Więcej informacji na stronie BIP cieszyńskiego urzędu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-19 19:16:49
daniel3ttt: Idealne miejsce na parking w centrum Cieszyna przy ul. Korfantego (koło "Cieszynianki" stoi puste od kilku lat. Dlaczego włodarze miasta nie zainteresują się tym miejscem tylko narzekają że nie ma miejsc?
2020-02-19 21:43:37
spala173: Przecież i tak nikt tego nie sprawdza... Mam parking na przeciwko okna, wszyscy stoją za darmo.
2020-02-20 06:23:28
krzysztofmn: droższe parkingi?... a niby czemu nie - po ledwie kilku latach b o l s z e w i c k i c h rządów PiS w s z y s t k o jest droższe, począwszy od chleba czy kiełbasy po benzynę, prąd, dentystę albo wywóz odpadów - łyknęliście wyborczą parówkę '500 plus'? - no to macie na deser p a s z t e t '700 minus', a w bonusie do płacy minimalnej dostaliście i n f l a c j ę, która rośnie najszybciej od 2004 r, od wejścia Polski do Unii Europejskiej - jeszcze macie jakieś życzenia do dziadka Jarka? - radzę ostrożnie, ten dziad bez wahania puści was z torbami byle tylko utrzymać się przy władzy
2020-02-20 06:51:52
donekT: Czyżby zdaniem pupilka w Cieszynie również rządził PiS??? PS Podobny poziom inflacji, jak obecnie, był już w grudniu 2011 r. - Jak się okazuje, Niemcy, Francuzi również mają gorzej... Czyżby u nich także rządził PiS???
2020-02-20 09:53:53
krzysztofmn: ☝klasyczne p i e r d o l a m e n t o jarmarcznego kaznodziei ✍Ekonomista, twórca serwisu Spotdata.pl Ignacy Morawski zwraca uwagę, że w ciągu dwóch miesięcy wskaźnik inflacji wzrósł aż o 1,8 pkt proc. (jeszcze w listopadzie 2019 r. inflacja roczna wynosiła 2,6 proc.). Jak wskazuje Morawski, to najwyższy przyrost w tak krótkim okresie od czerwca 2004 r., czyli wejścia Polski do Unii Europejskiej. - Inflacja bazowa najwyższa od 18 lat - Choć już sam wskaźnik inflacji 4,4 proc. jest bardzo bolesny, zwraca uwagę także nieco inna liczba - tzw. inflacja bazowa. Wyjęte z niej są zmiany cen żywności i energii, zależnych m.in. od cen surowców. Inflacja bazowa pokazuje "fundamentalne zmiany cenowe", czyli stara się ignorować m.in. szoki cenowe związane z jakimiś wydarzeniami (np. warzywa chwilowo drożeją z powodu suszy, ropa chwilowo drożeje z powodu eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie itd.), a wskazuje średnio- i długoterminowe trendy zmian cen. W styczniu inflacja bazowa mogła przekroczyć 3,3 proc., co oznacza, że była najwyższa od wiosny 2002 r. W piątek ekonomiści ING Banku Śląskiego sugerowali, że może to być efekt wzrostu płacy minimalnej.✍
2020-02-20 10:49:42
tom lem: ... czyżby specjalista od religii wszelakich, poszerzył swoje wyznanie o kolejne nauki humanistyczne i stał się portalowym ekonomistą z Bożej łaski? Tego specjaliści z ING Bank Śląski już nie sugerowali, że powodem podwyżek opłat parkingowych jest dno kasy miejskiej po ostatnich wydatkach gosposi i brak wpływów z targowiska miejskiego do kasy MZD, co trzeba załatać 50% podwyżką, wszystkich możliwych opłat;-)
2020-02-20 11:54:52
torcin: Listy do najdroższego Play-a i najdroższych pseudo aktorów ciemny cieszyński ludek kosztują. Do tego wystrój świąteczny, towarzystwo wzajemnej adoracji, dwóch ,,wybitnych "zastępców no i oczywiście papierowa korona przekupki podczas marszu wśród swoich wiernych. Za to trzeba zapłacić. W końcu Cieszyn to najdroższe katolsko-luterskie miasto w Polsce.
2020-02-20 13:40:22
Baciar: 1 godz. postoju w Cieszynie powinna kosztować 5 zł, nareszcie byłyby wszędzie wolne miejsca parkingowe a swołocz wyniosła by się za miasto.
2020-02-20 14:35:37
Optimist: Podniesienie opłaty nie utworzy więcej miejsc do parkowania. Kto potrzebuje przyjechać autem, przyjedzie i zapłaci. Bywa że część kierowców opłaca 1 godzinę a po załatwieniu spraw odjeżdża przed czasem. A sugerowanie korzystania z komunikacji miejskiej w przypadku, gdy ktoś ma większe zakupy, ich noszenie na przystanek, czekanie na autobus, potem pół kilometra pieszo z przystanku do domu i strata 2-3 godzin jest pozbawione sensu. Jadąc samochodem załatwiam co trzeba w ciągu godziny, kosztuje mnie to 2 zł paliwo + 2 zł parking, gdy za autobus zapłacę 7 zł. Gdzie jest korzyść? Pomijam stan nawierzchni parkingów, które powinny być utrzymane w odpowiednim stanie, skoro są pobierane opłaty.
2020-02-20 14:49:45
maciek731101: mieszkaniec lub właściciel mieszkania w strefie płatnego parkowania który płaci podatki ze wskazaniem na zamieszkanie w Cieszynie lub opłaca czynsz powinien otrzymywać abonament ZA DARMO !!!! z kolei każdy mieszkaniec Cieszyna który płaci podatki w Cieszynie powinien mieć możliwość wykupienia sobie takiego abonamentu lecz bez wskazywania gdzie może parkować tylko z wpisem MIASTO CIESZYN. oczywiście na ulice gdzie są zakazy uprzywilejowani byli by tylko mieszkańcy tych ulic. kto nie chce niech nie kupuje tego abonamentu i niech płaci 5zl za godzinę parkingu, dotyczy to również wszystkich z poza miasta.
2020-02-20 15:26:02
joooon: Przy okazji może ktoś mi wyjaśni, dlaczego na parkingach obowiązuje naliczanie godzinowe? Niech sobie podnoszą stawki ale jak parkuje 10 minut to chce zapłacić za 10 minut. Moim zdaniem jest to duże nadużycie a ta sprawa również nadaje się do nagłośnienia.
2020-02-20 15:29:33
tom lem: .. jak historia lubi się powtarzać, w 1976 december wołał w Katowicach - "my chcemy podwyżki cukru", obecnie baciar z maciejem - wołają o podwyżki za miejsca parkingowe;-)
2020-02-20 16:16:46
maciek731101: tom lem zawsze możesz parkować na jednym z darmowych parkingów
2020-02-20 16:26:25
tom lem: ... one są już dawno zajęte przez przyjezdnych urzędników min. z ratusza.;-)
2020-02-20 16:36:26
maciek731101: tom lem wiec rower lub komunikacja miejska
2020-02-20 16:38:18
donekT: syneczku, pupilku cieszyńskiej pańci, portalowy specjalisto od moralności wszej i owej- słuchaj regularnie RAPORTU GOSPODARCZEGO w TOK FM i zaglądaj do POLITYKI, tam Ci wszystko wyjaśnią, co do poziomu inflacji. Co więcej, choć sam jesteś mentalnie na poziomie przedszkola, nie oznacza, iż inni również są i pamiętają sytuację sprzed lat. PS Niedawno pupilku twierdziłeś, jakoby obecna inflacja była najwyższa od czasu transformacji.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: