Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn dobrze informuje

Eksperci ze stowarzyszenie Bona Fides przygotowali raport o Biuletynach Informacji Publicznej (popularnych BIP-ach) Urzędów Gmin i Miast Województwa Śląskiego. W czołówce znalazł się BIP cieszyńskiego Urzędu Miejskiego.

Czym jest BIP? Biuletyn „został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci elektronicznej. Składa się z witryn WWW, na których władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne udostępniają informacje publiczne wymagane przez polskie prawo” – tyle teoria. Jak wygląda praktyka, sprawdzili eksperci ze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy BONA FIDES z Katowic.

Zbadano 167 Biuletynów Informacji Publicznej redagowanych przez urzędy Województwa Śląskiego. Monitoring przeprowadzono od lutego do kwietnia 2010 roku. - Monitoring prowadzony był pod kątem ich zawartości i zgodności z wymogami prawa, a także funkcjonalności i przejrzystości – podkreślają Katarzyna Cichos i Grzegorz Wójkowski, autorzy raportu. Badano informacje o funkcjonowaniu rady gminy oraz urzędów, prawa lokalnego, finansów, ogłoszeń urzędowych, oświadczeń majątkowych i samą organizację BIP-u.

Najlepiej prezentuje się BIP Radzionkowa, tuż za nim są informacje urzędników z Tychów i Katowic. Na czwartym miejscu znalazł się BIP Urzędu Miasta Cieszyna. – Cieszy nas wysoka pozycja naszego BIP-u. Badania rozpoczęto jeszcze w 2007 roku i wówczas znaleźliśmy się na pozycji w piątej dziesiątce. Cieszy nas stały progres – mówi Edyta Rusek, odpowiedzialna za BIP Urzędu Miasta w Cieszynie.

Jak wyglądają BIP-y pozostałych urzędów ze Śląska Cieszyńskiego? Przeciętnie. Poza cieszyńskim BIP-em nie znajdziemy żadnego wśród 25 najlepszych i najgorszych biuletynów.

Zobacz cały raport

Łukasz Grzesiczak

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: