Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn będzie miał swoją Radę Seniorów

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Cieszynie radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały w sprawie powołania Cieszyńskiej Rady Seniorów oraz nadania jej statutu.

Na ostatniej sesji cieszyńscy radni zadecydowali, iż w mieście będzie funkcjonować Cieszyńska Rada Seniorów. Mam nadzieję, że będzie to dobra współpraca. Myślę, że wszyscy możemy też zadeklarować, iż będziemy słyszeć ten głos seniorów – przyznał Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. 

Przyjęty statut określa tryb wyboru członków Rady oraz zasady jej działania. Cieszyńska Rada Seniorów będzie zrzeszała przedstawicieli osób starszych oraz przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych (organizacje pozarządowe, uniwersytety trzeciego wieku). Rada będzie działała na terenie Cieszyna, a w jej skład wejdzie 9 członków.  Kadencja Rady, licząc od dnia ogłoszenia o wyborze członków to 2 lata. 

Jak czytamy w statucie celem Rady jest integracja, wspieranie i reprezentowanie środowiska osób starszych – seniorów m.in. poprzez współpracę z władzami Miasta przy opiniowaniu i rozstrzyganiu o istotnych problemach, potrzebach i oczekiwaniach osób starszych; konsultowanie, opiniowanie oraz zgłaszanie uwag do projektów aktów prawa miejscowego, które będą miały wpływ na życie codzienne seniorów; przedstawianie propozycji w zakresie zadań i działań na rzecz seniorów; inicjowanie działań zmierzających do wykorzystania potencjału i czasu seniorów na rzecz inicjatyw środowiskowych; monitorowanie potrzeb seniorów i przedstawianie ich Burmistrzowi Miasta oraz stosownym instytucjom; wspieranie wszelkich form aktywności seniorów; informowanie społeczności lokalnej o działaniach podejmowanych na rzecz środowiska seniorów; upowszechnianie wiedzy o możliwościach, potrzebach i uprawnieniach osób starszych; współpracę z instytucjami i organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie miasta oraz wymiana doświadczeń z Radami Seniorów na terenie kraju; budowanie pozytywnego wizerunku seniorów między innymi poprzez współpracę z lokalnymi mediami; działanie na rzecz odtworzenia i umocnienia międzypokoleniowych więzi społecznych.

Członkiem Rady Seniorów może zostać osoba, która ma stałe miejsce zamieszkania w Cieszynie i uzyska poparcie co najmniej 25 osób, mających również stałe miejsce zamieszkania w Cieszynie. Wszelkie informacje m.in. o naborze na członków Rady, o wyborze i składzie Rady będą podanie do publicznej wiadomości na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Cieszynie, w „Wiadomościach Ratuszowych” oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-09-30 00:16:34
Nokia2007: Wydaje mi się, że seniorzy mają swoich przedstawicieli w Radzie Miasta, więc po co to? To idźmy dalej: rada kupców, rada kierowców, rada studentów i rada dzieci. Co się będziemy ograniczać.
2015-10-01 10:16:07
as355: Na załączonym obrazku to widzę ludzi z miasta Skoczów, a to o Cieszynie mowa nie o włóczykijach .Chyba że rada ćwiczy pod okiem Pana L .To będziemy chodzić w tej radzie ?.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: