Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: 5 milionów na ul. Mickiewicza

Miasto Cieszyn w drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych otrzymała 5 milionów złotych dofinansowania. Przedstawiamy, jakie zmiany czekają ul. Mickiewicza.

30.05.2022 zostały ogłoszone wyniki drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych (Pisaliśmy: Miliony rozdane. Do kogo trafi najwięcej?). Miasto Cieszyn otrzymało 5 milionów na inwestycję „Przebudowa drogi gminnej nr 390072S – ul. Mickiewicza w Cieszynie na odcinku od Al. J. Łyska do budynku mieszkalnego Mickiewicza 8”. Ten projekt dotyczy drogi łączącej dwie drogi powiatowe, Puńcowską z Al. Łyska i stanowi alternatywę dla wyłączonej w wyniku osuwiska ul. Błogockiej.

 Z informacji Rzeczniczki Prasowej Miasta Cieszyn, Katarzyny Koczwary, dowiadujemy się, że w ramach realizacji zadania wykonana zostanie:

  • przebudowa drogi na długości 763,5m z obecnej szer. ok. 3,5m do szer. 6m; - nową konstrukcję podbudowy i nawierzchni;
  • ścieżka rowerowa szer. 2m o dł. 586m;
  • chodniki szer. 2m i 1,2m o dł. 179m;
  • kanalizacja deszczowa - 721m;
  • budowa muru oporowego - 35m;
  • przebudowa oświetlenia ulicznego - linia kablowa 687m, 15 słupów z lampami;
  • przebudowa wodociągu wraz z przyłączami;
  • przebudowa kolidującej sieci kan. sanitarnej i teletechnicznej.

- Wykonanie przebudowy ulicy Mickiewicza wynika z potrzeby zapewnienia alternatywnego ciągu komunikacyjnego w tym obszarze po wyłączeniu z użytkowania odcinka sąsiedniej drogi powiatowej ul. Błogockiej, spowodowanym osunięciem się podłoża gruntowego. Obecnie dojazd z południowo-wschodnich dzielnic miasta w kierunku sąsiednich gmin Puńców i Dzięgielów oraz dalej w kierunku przejścia granicznego z Republiką Czeską w Lesznej Górnej odbywa się znacznym objazdem. Droga stanowi również dojazd z centrum miasta do terenów rekreacyjnych zlokalizowanych przy Al. J. Łyska. Ponadto istniejąca szerokość jezdni ulicy Mickiewicza, wynosząca ok. 3,5 m na odcinku od ul. Kasztanowej do Al. Łyska, nie zapewnia możliwości wymijania się pojazdów, a stan podbudowy uniemożliwia poruszanie się pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 8t. – dodaje Katarzyna Koczwara.

 

Pisaliśmy również:

 

MD

źródło: ox.pl
dodał: md

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-14 18:15:19
pół_Sasina_z_Wiślicy: i czekamy na atak kamieniorza z Hażlaskiej - 3,2,1...
2022-07-14 19:10:09
inigo: Do cieszyńskiego paśnika wpadło 5 baniek!!! Sporo przyjaciół króliczka umoczy pyszczek w darmowej melasie!
2022-07-14 20:15:39
tom lem: ...no tak!!! ten remont jest niezbędny, dla poprawy dojazdu rowerem do "RODoZ" i Błogocką będzie można szybciej objechać ;-)
2022-07-14 20:21:19
☞☞☞: inigo widać, że ci głupio - ale jedno jest raczej pewne, biskup ani nowe elyty nie umoczą :D
2022-07-15 08:30:12
Jakkolwiek Żywy : Gdy ma się tak beznadziejnie działającą policję, straż miejską, zarząd dróg, to pozostaje tylko przebudowa za 5 milionów. A bezpieczeństwo pewnie koniec końców pozostanie na dotychczasowym szokującym trzecioświatowym poziomie, bo policja, straż miejska i zarząd dróg przecież się przez nią nie zmienią. Bo ta droga była niebezpieczna nie tylko ze względu na wąskie serpentyny, ale również ciągle parkowanie samochodów kawałek wyżej, zmuszając kierowców do jazdy zwężeniem na podjeździe uniemożliwiającym zobaczenie, co nadjeżdża z przeciwnej strony. Co prawda generalnie na jezdni poprowadzono tam podwójną ciągłą, ale mało kto traktował to poważnie, zaś przy szeregu domów linia ciągła jest zastąpiona przerywaną na sporej długości, żeby umożliwić wyjazd na w obu kierunkach. I tam było i jest stale parkowisko powodujące zagrożenie. Przez całe lata nie wprowadzo tam znaku zakazu zatrzymywania (a każdy z mieszkańców ma gdzie zaparkować bo to są domy z ogrodami). Policja jest o rzut beretem, ale ma gdzieś to co się dzieje na tej ulicy. A straż miejska ma taką wiedzę w zakresie ruchu drogowego, że fakt zmuszania użytkowników do najechania linii ciągłej nie jest dla nich problemem, jeśli pojazdy są zaparkowane wzdłuż jezdni - wycieczki rowerowe w oczekiwaniu wychodzą im dobrze. Więc koniec końców ludzie muszą ryzykować w tym miejscu poważny wypadek.
2022-07-15 08:33:40
racjonalny: Jo ni ma kamieniorz, ale też mnie interesuje co z Hażlaską. Remont Mickiewicza pojawiła się nagle bez zapowiedzi, a o ul. Hażlaską ludzie się starają od dawna i tylko słychać obietnice. narazie udało się pozyskać pieniądze na zrobienie koncepcji. Nie jest to dziwne?
2022-07-15 08:40:58
racjonalny: "Obecnie dojazd z południowo-wschodnich dzielnic miasta w kierunku sąsiednich gmin Puńców i Dzięgielów" mamy nowe gminy w powiecie?
2022-07-15 09:25:02
Halos: racjonalny: nie oczekuj zbyt wiele wiedzy po Ratuszu...
2022-07-15 12:49:41
marian1951: Od kiedy to na odcinku drogi od ul. Kasztanowej do Alei Łyska jest ruch dwukierunkowy ? To po pierwsze. A po drugie aby dojechać do Puńcowa czy w okolice kempingu " Pod czarnym bocianem " nie trzeba objeżdżać " pół miasta " tylko ul. Sikorskiego do Błogockiej i tyle. Modernizacja Mickiewicza skróci ten dojazd tylko o odcinek ul. Hallera - rondo przy Intermarche. Warta skórka za wyprawkę ?
2022-07-15 13:24:47
RysiekK22: Przypominam iż w Błogocicach powinno powstać centrum przesiadkowe typy park&ride ( optymalną lokalizacją jest teren byłej fabryki "Las" ). O powodach nauczałem wielokroć i obszernie więc Świadomi Obywatele powinni mieć w tym temacie jasność. Ul Mickiewicza mogłaby posłużyć połączeniu tego centra z "Zorem" i okolicami, m.in. linią zbiorkomu
2022-07-15 14:25:02
doler: RysiekK22 a ja proponuje jeszcze kosmodrom... miasto umiera i co najwyżej może większy cmentarz zrobić. Co do inwestycji, super i brawo. I jeszcze "racjonalny" nie wiem skąd ten przydomek, ty malujesz sąsiadowi pokoje ? Mickiewicza to droga gminna - Cieszyna. Hażlaską powiatowa, taka to patologia. Pretensje do Pana Szczurka i bezsensownego systemu.
2022-07-15 14:49:41
altacet: Błogocka czeka 12 lat na naprawę,a magistrat "rżnie głupa" jeżeli chodzi o wypłatę odszkodowania dla mieszkańców,a Na Mickiewicza decyzja natychmiastowa.Kto w tym ma interes?
2022-07-15 16:50:55
krzysztof  mm: ex-burmistrz Macura?
2022-07-15 20:27:54
RysiekK22: do dolera : inwestycje planuje się z wyprzedzeniem kilkunasto / kilkudziesiecioletnim. Tak też być powinno w wypadku układu drogowego. Dlatego też wielkie znaczenie owego centra w Błogocicach przesadza przydatność odremontowanej ulicy Mickiewicza do połączenia Zor- Błogocice . Przydatność owa ujawniłaby się jednak jeszcze przed kosztownym zbudowaniem wielkiego obiektu centra, gdyż funkcję tą tymczasowo i dość skutecznie mógłby pełnić parking "pod wałką" (warunek : uczynienie tam parkingu dla ruchu od Puńcowa i końcowego przystanku wysokowydajnej linii zbiorkomu )
2022-07-15 23:06:28
Halos: RysiekK22: odłóż te narkotyki... doler: Haźlaska już od 1 stycznia 2022 nie jest drogą powiatowa, było o tym dużo pisane. Powiat to oddał, jak Ratusz wymyślił tam ścieżkę rowerową...
2022-07-16 10:53:45
RysiekK22: co odłożę a co nie to moja sprawa, ale nie zaniecham wskazywania Słusznej Drogi , błądzącym, nieświadomym i ograniczonym nie rozumiejącym konieczności Rozwoju Cywilizacyjnego - bo na tym polega obowiązek Świadomych i Rozumnych Obywateli wobec tych mniej świadomych
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: