Cichy bohater: diagnosta Laboratoryjny
Diagnosta laboratoryjny to osoba zajmująca się badaniem materiału biologicznego pobieranego od pacjentów do celów diagnostycznych, leczniczych i sanitarno-epidemiologicznych. Bada on i analizuje właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne wszelkich tkanek, płynów ustrojowych, wydalin i wydzielin pacjentów. Przeprowadza także mikrobiologiczne badania oraz ustala zgodność tkankową.
Trafna diagnoza, podjęta na podstawie poprawnie wykonanych badań laboratoryjnych, w znaczący sposób wpływa na postawienie właściwej diagnozy i dobór leków. Rola diagnosty laboratoryjnego, pracującego w zaciszu laboratorium i nie spotykającego się bezpośrednio z pacjentem, a więc często przez pacjenta niedostrzeganego , jest w tej diagnostyce kluczowa.
– Praca diagnosty to nie tylko pasja, ale i odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjenta. Dzięki diagnostom możemy mieć pewność, że nasz wynik badania diagnostycznego jest wiarygodny, rzetelny a cały proces diagnostyczny od momentu pobrania próbki, poprzez jej transport, przechowywanie oraz dobór odpowiedniej metody badawczej po wydanie sprawozdania z badań, zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi standardami w medycznych laboratoriach diagnostycznych. To diagnosta gwarantuje jakość wyniku. Życzyłabym sobie, żeby zawód diagnosty był docenianym i szanowanym zawodem zaufania publicznego – mówi dr n. med. Beata Rozwadowska, Kierownik Interdyscyplinarnej Pracowni Diagnostyki Molekularnej, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach.
Diagności laboratoryjni pracują w różnego rodzaju laboratoriach w szpitalach, przychodniach, klinikach (zarówno państwowych jak i prywatnych), firmach kosmetycznych, farmaceutycznych i firmach związanych z branżą diagnostyki laboratoryjnej, ale również w laboratoriach kryminalistycznych, jednostkach zajmujących się kontrolą i badaniem żywności i w ośrodkach badawczych i badawczo-rozwojowych.
27 maja 1961 roku Heinrich J. Matthaei
i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny genetyki i biotechnologii.
Zawód diagnosty laboratoryjnego (analityka medycznego) jest zawodem regulowanym, uznawanym jednocześnie za zawód zaufania publicznego. Więcej o zawodzie diagnosty laboratoryjnego i diagnostyce molekularnej dowiemy się na stronie kampanii „Genetyka Ratuje Życie”.
AK, „Grż”
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
