Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Chybie: Złożą wniosek o dofinansowanie w maju

Gmina Chybie nie złożyła konkursowego wniosku o dofinansowanie na budowę kanalizacji. Termin jego złożenia upłynął wraz z końcem stycznia br. Temat ten pojawił się również na ostatniej sesji, podczas której zaiskrzyło w sprawie konkursu pomiędzy wójtem, a przewodniczącym.

Jak już wiadomo Gmina Chybie nie bierze udziału w pierwszym, największym rozdaniu konkursowym na dofinansowanie do budowy, a właściwie kontynuacji, kanalizacji w gminie. Wójt Janusz Żydek podjął decyzję, że Gmina weźmie udział w drugim, majowym rozdaniu. O tym kiedy złożyć wniosek dyskutowano już na styczniowej sesji (26.01). Właśnie wtedy doszło do spięcia pomiędzy Przewodniczącym Rady Mirosławem Wardasem, a Wójtem Januszem Żydkiem. W porządku obrad znalazł się bowiem projekt uchwały w sprawie upoważnienia Wójta Gminy Chybie do złożenia wniosku o dofinansowanie dla zadania związanego z uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej na terenie Aglomeracji Chybie, ze środków POIŚ 2014-2020.

Zanim sesja się rozpoczęła, Wójt zwrócił się do Przewodniczącego o wycofanie uchwały z porządku obrad. Jako uzasadnienie podał, iż chce rozszerzyć zakres tego projektu i wprowadzić go dopiero na następnej sesji. Mirosław Wardas przyjął to z zaskoczeniem. Czyli świadomie rezygnujecie z możliwości składania wniosków w tym konkursie ? – pytał.

Żydek podkreślał, iż te czasowe przesunięcia pozwolą na podniesienie punktacji i tym samy zwiększenie szans na pozyskanie dofinansowania z UE. Wskazując na rozszerzenie projektu Wójt miał na myśli m.in. fotowoltaiczne inwestycje na oczyszczalni, modernizację oczyszczalni, czy gospodarkę odprowadzania osadu. Informacja ta, by dopiero w drugim, czyli majowym terminie starać się o pieniądze na kanalizację, zaniepokoiła Wardasa. Dodajmy, iż w ramach wyżej wymienionego wniosku planuje się dokończenie realizacji etapu II obejmującego ulice: Wojska Polskiego, Ogrodniczą, Rolną, Świerczewskiego, Gagarina i odcinek ul. Słonecznej (od Cieszyńskiej do Gagarina) oraz realizację etapu III obejmującego pozostałe ulice w sołectwach: Chybie, Mnich, Frelichów, Zaborze, Zarzecze. Zrealizowanie całego zakresu pozwoli w ok. 90% skanalizować Gminę Chybie.

Jak zaznaczył Wardas inwestycja w Gminie Chybie jest szacowana na ok. 34 mln zł. Na pierwsze rozdanie konkursowe jest przewidziane 4,5 mld zł zaś w następnych są to, jak przyznaje Przewodniczący, kwoty o wiele niższe. Proszę o niewycofywanie tego projektu. Mamy jeszcze 3 dni na złożenie wniosku – mówił na styczniowej sesji Mirosław Wardas.

Wójt przyznał, iż liczy na to, że pieniądze z pierwszego konkursu nie zostaną wydane w całości i zostaną przesunięte na konkurs majowy. Taką informację przekazano mu podczas wizyty w Ministerstwie Środowiska w Warszawie. Pytaliśmy o alokowanie tych środków na poszczególne konkursy. Z tego co nam przekazano wniosków nie złożono zbyt dużo, a tym samym środki z tego pierwszego konkursu powinny automatycznie zostać przesunięte na drugie czyli majowe i trzecie wrześniowe rozdanie. Robimy wszystko aby ten nasz projekt znalazł się na najwyższej pozycji listy rankingowej. Dodatkowe elementy przy tym projekcie, które chcemy wprowadzić, podniosą nam punkty – tłumaczył Wójt.

Wardas zwrócił jednak uwagę, iż w dokumentach NFOŚiGW nie ma informacji o wspomnianych przez Wójta przesunięciach. Dlatego jeszcze raz zaapelował o niewycofywanie projektu. Ta dzisiejsza uchwała nie jest podejmowana tylko i wyłącznie do tego jednego konkursu. To jest uchwała, która będzie obowiązywać i z której można skorzystać w dowolnej chwili, w maju czy we wrześniu. Jak już będziecie gotowi do złożenia tego wniosku – podkreślał Wardas.

Jak się okazało w trakcie dyskusji główną przyczyną, na którą zwrócił uwagę Wardas, zrezygnowania ze składania wniosku w styczniu przez Gminę był brak pełnej dokumentacji. Niekończącą się dyskusję Wójt przerwał, prosząc o  przerwę. Po krótkiej rozmowie z radnymi wznowiono obrady. Włodarz postanowił jednak zatrzymać uchwałę. Dodał, że zrobi wszystko by złożyć wniosek jeszcze w styczniu. Ostatecznie projektu nie wycofano, a radni przyjęli go jednogłośnie. Chciałem wycofać tę uchwałę z porządku obrad po wcześniejszym przedstawianiu tego faktu na trzech komisjach poprzedzających sesję. Byłem przekonany, że mam na to aprobatę, a argumenty zostały omówione. Kiedy temat wrócił z takim a nie innym uzasadnieniem rady zatrzymałem ją w porządku obrad – przyznał w rozmowie z nami Wójt. Jak poinformował nasz portal Janusz Żydek parę dni temu, wniosek o dofinansowanie zostanie jednak złożony dopiero w maju.

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-02-07 21:48:36
adawski25: o tutaj chyba kapke wpadka pana wójta...ale mysle ze pomimo tegojak narazie bynajmniej jest dobrym gospodarzem chociaz nie miał kiedy jeszcze za bardzo tego udowodnic i ze bedzie dosyc długo piastował swoje stanowisko!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: