Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Chcą się uczyć polskiego

Chcą poznać Polskę, nasz język i kulturę. 200 cudzoziemców z kilkunastu krajów rozpoczęło w Cieszynie miesięczną "przygodę z Polską". W mieście wystartowała już po raz 16. Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Zgromadzeni w Cieszynie obcokrajowcy będą przez cały miesiąc poznawać język polski, polską literaturę, film, teatr, obyczaje i - oczywiście - kuchnię.

Zapytaliśmy studentów dlaczego chcą uczyć się języka polskiego

 

Wiele osób na letniej szkole pochodzi z Chin - mówi Romuald Cudak Dyrektor szkoły. Z roku na rok na zajęcia przyjeżdża coraz więcej osób.

 

 

Język można wykorzystywać prowadząc rozmowy biznesowe, ale letnia szkoła dla wielu osób jest także okazją by dobrze opanować język swojej rodziny - dodaje rzeczniczka szkoły Katarzyna Bytomska.

 

 

W Cieszynie był reporter radia Bielsko Jan Bacza

 

..........................................................

Szkoła, oprócz atrakcji przeznaczonych wyłącznie dla uczestników kursów, organizuje dwie imprezy otwarte 15 sierpnia. Pierwszą z nich jest przygotowywane już po raz dziewiąty ogólnopolskie dyktando dla obcokrajowców - „Sprawdzian z polskiego”, na którym uczestnicy walczą o cenne nagrody oraz tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Główne trofeum, oprócz zaszczytnego tytułu, to bezpłatny udział w kolejnej letniej szkole. Drugą dużą imprezą kulturalną, na którą szczególnie gorąco zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta, jest „Wieczór Narodów”. To spotkanie, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się na rynku w Cieszynie. Będziemy mogli podziwiać występy wszystkich studentów letniej szkoły. Przedstawią oni kraje, z których pochodzą: kulturę, specyfikę i tradycje. Studenci często prezentują swoje narodowe potrawy (w Cieszynie przygotowują je wraz z restauracjami, hotelami i pizzeriami, które sponsorują konsumowane w czasie późniejszej degustacji specyfiki). Ciekawe zatem, jakie smakołyki spróbować można będzie tym razem? Zważywszy choćby na fakt, iż w tym roku Szkoła gościć będzie studentów z takich krajów jak Egipt, Brazylia, Izrael, Mongolia, Chiny czy USA, zabawa i ilość atrakcji wydaje się gwarantowana! Zapraszamy więc jeszcze raz w imieniu Dyrekcji Szkoły dr hab. Romualda Cudaka i dr Jolanty Tambor oraz wszystkich pracowników i współpracowników Szkoły na rynek 15 sierpnia 2006. Wiele bowiem przemawia za tym, iż w sierpniu wszystkie drogi prowadzą do Cieszyna.

 

            FOTORELACJA Z WIECZORU NARODÓW

źródło: Radio Bielsko
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: