Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Całun Turyński w Karwinie!

Całun Turyński w Karwinie! - brzmi sensacyjnie? owszem, jednak nie chodzi o oryginał, ale o jego kopię. Oryginalna historyczna kopia Całunu Turyńskiego, która na co dzień znajduje się w Broumowie, jest unikatem na skalę Europy Środkowej. Na całym świecie jest jedynie 40 kopii.

To, że czeskie, przy samej granicy z Polską leżące, miasto Karwina jest popularnym celem polskich wycieczkowiczów nie jest nową informacją. Karwina jest m.in. jednym z ulubionych miejsc cyklistów oraz miłośników spa i zabytków.

I właśnie najpopularniejszy karwiński zabytek, zamek Frysztat, ostatnio przyciąga specjalną uwage gości z Polski. Powodem jest unikatowa ekspozycja kopii całunu turyńskiego zapożyczonej z klasztoru Broumov. - W pierwszym miesiącu od otwarcia wystawy nas odwiedziło 831 gości, w tym też goście z Polski. Z ociepleniem i ładniejszą pogodę spodziewamy się jeszcze większego ruchu  - komentuje kierowniczka działu marketingu gminy Karwina Ingrid Szczypková.

Poza znanym i tajemniczym całunem turyńskim wystawa zawiera również relikwie, niezwykłe krzyże i dużo innych atrakcji, w tym też obszerne informacje w formie paneli informacyjnych, zdjęć i dokumentów wideo. - Zauważyliśmy, że w przypadku tej wystawy goście naprawdę poświęcają dużo uwagi dla całej historii i realiów zaprezentowanych właśnie na panelach i w filmach. Dla polskich gości mamy przygotowane tłumaczenia – dodaje Ingrid Szczypková.

Broumowska kopia Całunu Turyńskiegoprawie nie różni się od oryginału. Na płótnie rozpoznawalna jest postać ludzka z przedniej i tylnej strony, jej twarz, ręce i nogi, ślady po gwoździach oraz rana w boku. W środku zaś widnieje dobrze czytelny napis „Extractum ab originali”, co w tłumaczeniu znaczy „wyciągnięto z oryginału”. Płótno do klasztoru w Broumowie trafiło dzięki  Mateuszowi Ferdynandowi Sobkowi z Bilenberka  - arcybiskupowi praskiemu, któremu podarował je w 1651 roku arcybiskup turyński Julius Caesar Bergiria.

Wystawa jest czynna w Zamku we Freszytacie (Karwina) od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. Ostatnie wejście o godz. 16:00. Bilet kosztuje 40 czeskich koron. Całun będzie można podziwiać do  16 kwietnia 2017 roku.

(red)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: