Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

By nie wtopić na majówkę

Rezerwacje często spontaniczne, szczególnie okazyjne i te na ostatni moment, mogą się skończyć zamiast wymarzonym wypoczynkiem – mnóstwem kłopotów. Jak uniknąć oszustw w wirze majówkowych przygotowań?

Każdy chce złapać oddech i choć na chwilę odpocząć od codzienności. Przy szalejącej inflacji patrzymy na wysokość kosztów i polujemy na okazje... I tu warto być czujnym.
Kiedy w zasobach sieci internetowej znajdujemy wymarzoną ofertę, często szczególnie atrakcyjną ofertę pobytu w hotelu lub pensjonacie, rezerwujemy szybko termin, wpłacamy zaliczkę i.... czasem po tym  kontakt z ogłoszeniodawcą się urywa i na majówkę zostajemy bez pieniędzy i wymarzonych wczasów.
To tzw, oszustwo na wirtualny pensjonat. Przed nami czas wyjazdów na długi majowy weekend. Zanim zarezerwujemy pobyt i wpłacimy pieniądze, należy wnikliwie sprawdzić obiekt, do którego zamierzamy się udać. Na co zatem zwrócić uwagę, by uniknąć rozczarowania? - Starajmy się korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców. Dokładnie sprawdźmy dane, postarajmy się zebrać na jego temat jak najwięcej informacji. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność. Atrakcyjne hotele czy pensjonaty kuszące znakomitą lokalizacją, wysokim standardem i jednocześnie niską ceną mogą okazać się obiektami, które wcale nie istnieją – porównajmy cenę wynajmu w różnych obiektach, sprawdźmy, czy dany adres faktycznie istnieje. W przypadku prywatnych ogłoszeń warto zadzwonić np. do pobliskiego lokalu usługowego i zapytać o obiekt, do którego zamierzamy się udać. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc. Nie działajmy pod presją czasu – pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności. Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia, co do uczciwości oferty – przypomina podkom. Krzysztof Pawlik, rzecznik cieszyńskiej Komendy.

Ponadto warto także zachować  całą dokumentację związaną z transakcją, potwierdzenia przelewów, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy. - Z kolei właściciel obiektu, który zauważy, że zdjęcia lub inne dane jego pensjonatu, domku, apartamentu etc. zostały skopiowane i wykorzystane na innej stronie oferującej noclegi, powinien po uprzednim zabezpieczeniu dowodu (print screen, wydruk), niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia, a następnie złożyć stosowne zawiadomienie na Policji – dodaje oficer prasowy cieszyńskich policjantów.


KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: