Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Buzek i Konarzewscy w Panteonie

Prof. Józef Buzek, Ludwik Konarzewski senior i Ludwik Konarzewski junior – te postaci cenione dla Śląska Cieszyńskiego zostaną włączone do Panteonu Górnośląskiego.

To już dwa lata działania Panteonu Górnośląski w Katowicach - to nowa instytucja kultury, której celem jest pokazanie kulturowo – społecznego bogactwa ziemi śląskiej, jako cennej cząstki Rzeczypospolitej. Opowieść o ostatnich stu latach historii Górnego Śląska napisana zostanie poprzez przybliżenie życia i osiągnięć najważniejszych postaci „stąd” – powstańców śląskich, ofiar totalitaryzmów, ludzi Kościoła oraz wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sportu.

Swoją działalność instytucja rozpoczęła dokładnie w stulecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Wśród zasłużonych z regionu Śląska Cieszyńskiego jest w nim m.in. Halina Molak z Ustronia [Pisaliśmy: Helena Molak w Panteonie ] czy ks. senior Karol Kulisz [Pisaliśmy: Kulisz trafił do Panteonu ]. Teraz trafią do niego kolejna postacie związane z regionem.

Z rekomendacji Muzeum św. im. Jana Sarkandra w Skoczowie, dnia 29.06.2024 roku, zostaną uroczyście włączeni do Panteonu Górnośląskiego w Katowicach, kolejni przedstawiciele Ziemi Cieszyńskiej:

- Profesor Józef Buzek - polski statystyk, ekonomista, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy i senator I kadencji w II RP, dziadek stryjeczny Premiera Jerzego Buzka;

- Ludwik Konarzewski senior i Ludwik Konarzewski junior - polscy malarze, rzeźbiarze i pedagodzy plastyczni, działający na Górnym Śląsku i Śląsku Cieszyńskim.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: