Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Burmistrz dyskutuje z radnymi o gospodarce w Cieszynie

Nie milknie dyskusja, której przedmiotem jest ocena działań burmistrza Cieszyna Mieczysława Szczurka. Na zarzuty radnych klubu Niezależni, które padły podczas czerwcowej sesji odpowiedział burmistrz w dokumencie przesłanym do mediów. Do wyjaśnień burmistrza odniósł się na swoim blogu radny Adam Wójtowicz, do niedawna szef klubu PO w cieszyńskiej Radzie Miejskiej.

Publikujemy wszystkie stanowiska, by nasi Czytelnicy mogli sami wyrobić sobie opinię w tej sprawie. Dziś publikujemy dyskusję o przedsiębiorczości w Cieszynie. 

Czytaj także: Burmistrz dyskutuje z radnymi o oświacie i sporcie w Cieszynie

[Brak działań na rzecz inwestycji w Cieszynie]

Radni klubu Niezależni zarzucają burmistrzowi:

Trwający zastój w działaniach sprzyjających potencjalnym inwestorom gospodarczym, powodujący zwiększanie bezrobocia oraz prowadzenie polityki sprawiającej, że przedsiębiorcy cieszyńscy przenoszą swoje firmy do gmin ościennych.

Odpowiedź burmistrza Mieczysława Szczurka:

Każdy potencjalny inwestor, który się do mnie zgłasza jest przeze mnie traktowany indywidualnie, osobiście przedstawiam mu naszą ofertę, informuję o planach zagospodarowania przestrzennego czy też ulgach podatkowych, razem jeździmy w teren. Brak odpowiednich terenów inwestycyjnych w granicach administracyjnych nie jest winą władz miasta. Trzeba pamiętać,że trwa ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Upadają olbrzymie firmy, korporacje. Niski wzrost gospodarczy powoduje wzrost bezrobocia, nie tylko w Cieszynie lecz w całej Polsce, Europie a nawet świecie.

Opinia Adama Wójtowicza (fragment za blogiem radnego):


Ilu tych inwestorów u Pana burmistrza było? Patrząc na nowe inwestycje w Cieszynie to chyba niewielu. Brak terenów inwestycyjnych jest winą władz miasta – wyszło to na ostatniej sesji przy uchwalaniu studium zagospodarowania przestrzennego. Prawdą też jest, że zbyt wiele takich terenów w obszarze administracyjnym Cieszyna nie ma. Tym bardzie boli, że burmistrz (w studium) nie zadbał o taki kawał terenu pod
inwestycje. W mojej ocenie (...) chyba najsłabszy punkt obecnej władzy to gospodarka.

Cały wpis

[Rada Biznesu]

Radni klubu Niezależni zarzucają burmistrzowi:

Niepowołanie Rady Biznesu przy Burmistrzu Miasta, doradzającej w kierunku podejmowania działań wspierających lokalny rozwój gospodarczy.

Odpowiedź burmistrza Mieczysława Szczurka:

Podjąłem zarządzenie o Powołaniu Rady Biznesu, jak również osobiście rozmawiałem z przedstawicielami biznesu chętnymi do uczestnictwa w pracach Rady. Natychmiast po otrzymaniu pisemnej zgody kandydatów, Radę powołam. Udział w Radzie jest społeczny, więc nie można bezwarunkowo nakazać komuś pracy w jej składzie, tak więc czekam na deklaracje przedsiębiorców.

Opinia Adama Wójtowicza (fragment za blogiem radnego):

Zarządzenie zostało podjęte 8 sierpnia 2012 roku (...) to jest prawie 2 lata po wyborach. Nie wspomnę już o publicznie złożonej obietnicy (tuż po wyborach) przez II wiceburmistrza Adama Swakonia, który to obiecał w ciągu roku taką radę powołać i z nią mocno współpracować (...). Widocznie 2,5 roku na powołanie takiej rady lub np. remont holu w urzędzie miejskim to zbyt wielkie wyzwania.

Cały wpis

[Brak współpracy z innymi jednostkami samorządowymi na rzecz rozwoju gospodarczego]

Radni klubu Niezależni zarzucają burmistrzowi:


Niepodjęcie współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego z terenu powiatu cieszyńskiego na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, a w szczególności stworzenia wspólnej oferty inwestycyjnej zainteresowanych tą formą promocji gospodarczej gmin, bezczynność lub bezskuteczność w działaniach pozyskania nowych atrakcyjnych terenów inwestycyjnych - przykład Gułdowy.

Odpowiedź burmistrza Mieczysława Szczurka:

Równie dobrze radni mogą mnie oskarżać o niepodjęcie współpracy np. z Wrocławiem lub Warszawą, czy Krakowem. Jedyne co mogłem zrobić, to przedstawić temat na spotkaniu Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej, gdzie wystąpiłem z inicjatywą opracowania strategii rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości. Odpowiedź zawierała stanowisko, że kierunki rozwoju przedsiębiorczości są wytyczone w Strategii Rozwoju Powiatu Cieszyńskiego 2001-2016. Podjęto również inicjatywę wymiany danych o terenach inwestycyjnych pomiędzy poszczególnymi samorządami.

Opinia Adama Wójtowicza (fragment za blogiem radnego):


Pan burmistrz wystąpił z inicjatywą i wszystko jasne... (...). Brak słów.

Cały wpis
 

Przeczytaj także: Kłody pod nogi przedsiębiorców (rozmowa z prezesem Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach)

Wkrótce opublikujemy kolejne zarzuty radnych i odpowiedzi burmistrza Mieczysława Szczurka.

(opr. łg)

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: