Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Brenna - wiele wydarzeń

Drugą połowę sierpnia trzeba dobrze spędzić. Zagwarantuje to wizyta w Brennej. Na nadchodzący tydzień przygotowano w gminie wiele ciekawych propozycji. Szczególnie w sobotę sporo będzie się działo.

Już w najbliższy piątek 21 sierpnia wybrać się będzie można na zwiedzanie jaskini w Trzech Kopcach. Zapisy i informacje u przewodnika wycieczki - Jarek Gutek tel. 600 212 353. Przy zapisach należy podać wzrost i wagę celem dopasowania kombinezonu. Organizator zapewnia również kask z oświetleniem. W jaskini jest zimno – ok. 7’C – zaleca się odpowiedni strój, najlepiej polarowy. Wycieczka potrwa ok. 5 godz., z czego 2 godz. spędzone będą w jaskini. Spotkanie grupy o godz. 10.20 na przełęczy Karkoszczonka.

Także w piątek, kolejne przedstawienie teatralne dla najmłodszych. Początek o godzinie 16.30 Parku Turystyki. Tym razem będzie to “Czerwony Kapturek” w wykonaniu Teatru “Art-Re” z Krakowa. Znakomite przedstawienie przygotowane na podstawie bajki Charles’a Perrault’a.
Łatwowierny Kapturek zdradza przebiegłemu wilkowi drogę do domku babci. Okazuje się jednak, że sprytnego wilka da się przechytrzyć... – jeśli chcesz poznać dalszy ciąg opowieści to zapraszamy 21 sierpnia do Parku Turystyki. WSTĘP WOLNY!

Sobota 22 sierpnia to wycieczka rowerowa na Przełęcz Karkoszczonka. Trasa: Brenna Bukowa – Przełęcz Karkoszczonka – Brenna Bukowa. Ciekawe miejsca podczas wędrówki:
-Ścieżka przyrodniczo-leśna, Chata Wuja Toma
Start: godz. 9:00
Udział w wycieczce bezpłatny
-Zbiórka w Brennej Centrum przed Urzędem Gminy Brenna
-Zapisy w Informacji Turystycznej, ul. Wyzwolenia 77 tel. kontaktowy 33 8586 971

W sobotę warto również wybrać się na zawody rowerowe Diverse Beskidia. To nowoczesna seria zawodów rowerowych, rozgrywanych w konkurencji Downhill w popularnych miejscowościach turystycznych Beskidów: Ustroniu oraz Brennej. Niesamowite emocje, sportowa atmosfera w duchu fair play, zacięta rywalizacja o każdy punkt w klasyfikacji generalnej czyni z zawodów Beskidia Downhill widowisko, którego nie można przegapić. 3 różne trasy zjazdowe, 9 różnych kategorii (podzielonych ze względu na wiek i rodzaj sprzętu) dają możliwość startu bez ograniczeń – zarówno amatorom jak i profesjonalnym zawodnikom (i to już od 12 roku życia!). Wszystko to sprawia, że Diverse Beskidia podbiła polską scenę zawodów rowerowych!

Sobota to również 23. Obchody Dnia Trzeźwości. Rozpocznie je Msza Św. w Kościele p.w. św. Jana Nepomucena w Brennej Leśnicy. Początek godzina 15.30. Na godzinę 17.00 w campingu w Brennej Leśnicy - Jarowiskach zapowiedziano festyn.

O godzinie 18.00 w sobotę 22 sierpnia, w Parku Turystyki odbędą się V Mistrzostwa Drwali Beskidzkich – Brenna. Zgłoszenia: do zawodów do dnia 20 sierpnia 2014 r., telefonicznie na nr: 33 474 06 01. Zawodnicy rywalizować będą w kilku konkurencjach: – montaż piły + okrzesywanie, cięcie kłody na dokładność, przerzynka na czas, cięcie piłą ręczną na czas, cięcie stojącego wałka, rąbanie wałka siekierką.

W sobotni wieczór zaprasza do siebie Centrum Kultury i Sztuki “Dwór Kossaków”. O godzinie 18.00 rozpocznie się Letni koncert u Kossaków: Agata Siemaszko&Miroslav Rajt&Barbora Botošová

Miroslav Rajt & Agata Siemaszko – to międzynarodowy duet znakomitych muzyków: polskiej wokalistki World-music Agaty Siemaszko oraz słowackiego wirtuoza cymbałów, mistrza koncertowego i kompozytora Miroslava Rajta. Ten pozornie minimalistyczny skład, zaskakuje różnorodnością interpretacji muzyki: bałkańskiej, słowackiej, cygańskiej oraz innych żarów szeroko pojętego „World-music”.

Muzycy:
Miroslav Rajt – był solistą najważniejszych słowackich zespołów reprezentacyjnych Sl’uk i Lúčnica. Przez kilkanaście lat był związany z Violin Orchestra Bratislava pod kierownictwem Eugena Botoša, a obecnie jest stałym członkiem i solistą Orkiestry Instrumentów Ludowych Słowackiego Radia. Wielokrotnie nagradzany na licznych konkursach w kraju i za granicą (jest laureatem m.in. ogólnokrajowego przeglądu cymbalistów w ValašskimMeziříčí w Czechach). Występował między innymi w USA, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Polsce. Zajmuje się także kompozycją i aranżacją. Pisze muzykę dla słowackich orkiestr i zespołów kameralnych. Od wielu lat jest również nauczycielem gry na fortepianie i cymbałach.
Agata Siemaszko – wokalistka doskonale znana słuchaczom Programu II-go Polskiego Radia oraz miłośnikom muzyki cygańskiej i World-music w Polsce i na Słowacji. Reprezentowała Polskę na licznych festiwalach World-music w Polsce i za granicą (m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Bułgarii i na Słowacji). Uczyła się gry na basach podhalańskich u Krzysztofa Trebuni-Tutki, na skrzypcach u Marka „Maji” Łabunowicza – swoją karierę związała jednak nie z graniem, ale ze śpiewem. Od najmłodszych lat współpracowała z licznymi kapelami folkowymi i zespołami pieśni i tańca na Podhalu oraz w Beskidach Śląskim i Żywieckim. Przez kilka lat była członkinię romskiego zespołu Kałe Bała legendarnej poetki i pieśniarki Teresy Mirgi z Czarnej Góry.
W maju 2011 roku w duecie z Kubą Wilkiem zdobyła Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja. Rok później wraz z Jurajem Lišką, z którym współtworzyła polsko-słowacki projekt FallGrapp, zwyciężyli w konkursie Fatt Kools Słowackiego Radia FM. Projek FallGrapp został wtedy okrzyknięty przez krytykę jednym z najciekawszych projektów w historii słowackiej muzyki alternatywnej. Współpracowała również z autriacko-węgierskim kompozytorem Ferrym Janoską przy nagrywaniu muzyki do spektaklu „Der Fluss” w reżyserii Petera Wagnera.
Barbora Botošová – córka wirtuoza skrzypiec Eugena Botoša, założyciela i pierwszego skrzypka Violin Orchestra Bratislava oraz wnuczka Jana Berkyego Mrenicy, wieloletniego pierwszego skrzypka i aranżera najważniejszych słowackich narodowych zespołów reprezentacyjnych. Wychowana w rodzinie o tradycjach muzycznych, od dziecka wiedziała, że sama również chce związać swoje życie z muzyką. Już będąc w szkole podstawowej, zajęła pierwsze miejsce w ogólnokrajowym konkursie skrzypcowym Prešporský Paganini. W trakcie studiów na Akademii Muzycznej w Bratysławie założyła własną kapelę Bohémiens. Muzyczny styl kapeli określić można jako World-music, na repertuar składają się melodie inspirowane muzyką tradycyjną różnych narodów, z przewagą muzyki Romskiej. Obecnie Skrzypaczka wraz ze swoją kapelą realizuje projekt muzyczny pod nazwą Gypsy Queen project, którego częścią jest również Agata Siemaszko.

Sobota w Parku Turystyki upłynie pod znakiem Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego. Impreza jako jedna z 300 światowych imprez folklorystycznych, od wielu lat ma stałe miejsce w kalendarzu CIOFF (Międzynarodowa Rada Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej, działająca pod auspicjami UNESCO), ale jako jedyny przygotowywany jest przez środowisko akademickie.

MSFF organizowany jest od 1979 roku, a jego gospodarzem każdorazowo jest działający przy Uniwersytecie Śląskim Studencki Zespół Pieśni i Tańca “Katowice”“. Każdego roku MSFF wzbudza zainteresowanie mieszkańców regionu dzięki występom plenerowym, podczas kolorowych korowodów ulicami miast, a także w czasie występów na profesjonalnych scenach w teatrach i domach kultury.
28. MSFF zagości w kilku miastach regionu. Będzie kolorowo, żywiołowo i magicznie. Wszystko za sprawą naszych gości – zespołów folklorystycznych z całego świata!. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie www.msff.pl.
Początek występów w amfiteatrze o godzinie 16.00

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-08-19 07:25:58
Boog: Fajne zdjęci. Niezło łapa!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: