Brenna stawia na zdrową żywność
Jak uważa Joanna Macura (skarbnik gminy) oraz Katarzyna Macura (Dyrektor Ośrodka Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna) sprzedaż bezpośrednia (od producenta do klienta) nie tylko buduje więzi społeczne, ale także jest bardzo korzystna finansowo dla obu stron. Wszystko przez to, że unika się pośredników.
W samej Brennej jest wielu producentów i hodowców, którzy w sezonie letnim sprzedają swoje domowe produkty. - W większości to osoby prywatne oferują nadwyżki powstałe w wyniku wytwarzania żywności na własne potrzeby i wówczas można kupić interesujące nas produkty - mówi nam Joanna Macura. Oferty można znaleźć na popularnych serwisach wymiany bezpośredniej.
Jak wspominaliśmy, zmieniły się także przepisy. - Prowadzenie ciągłej i zorganizowanej sprzedaży żywności wymaga odpowiednich pozwoleń. Zapisy, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku mają na celu uproszczenie procedur - uważa Joanna Macura. Wszelkie szczegółowe informacje dla rolników, chcących prowadzić działalność związaną ze zdrową żywnością, dostępne są na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (LINK).
Dodać można, że gmina znad Brennicy oraz Beskidzki Dom Zielin "Przytulia" prowadzą akcję "Brenna Ziołami Pachnąca" - promuje ona lokalnych gestorów, którzy wykorzystują zioła w swoich potrawach. W kampanii tej uczestniczą wszystkie 3 gospodarstwa agroturystyczne znajdujące się na terenie gminy - kończy skarbnik gminy.
O Beskidzkim Domu Zielin "Przytulia" pisaliśmy już wcześniej - LINK.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.