Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Brenna stawia na zdrową żywność

Władze gminy zachęcają turystów oraz mieszkańców Brennej i okolic do korzystania z usług lokalnych dostawców produkujących zdrową żywność. Branża ta wciąż się rozwija, a w styczniu br. znacząco uproszczono przepisy prawne dla firm.

Jak uważa Joanna Macura (skarbnik gminy) oraz Katarzyna Macura (Dyrektor Ośrodka Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna) sprzedaż bezpośrednia (od producenta do klienta) nie tylko buduje więzi społeczne, ale także jest bardzo korzystna finansowo dla obu stron. Wszystko przez to, że unika się pośredników.

W samej Brennej jest wielu producentów i hodowców, którzy w sezonie letnim sprzedają swoje domowe produkty. - W większości to osoby prywatne oferują nadwyżki powstałe w wyniku wytwarzania żywności na własne potrzeby i wówczas można kupić interesujące nas produkty - mówi nam Joanna Macura. Oferty można znaleźć na popularnych serwisach wymiany bezpośredniej.

Jak wspominaliśmy, zmieniły się także przepisy. - Prowadzenie ciągłej i zorganizowanej sprzedaży żywności wymaga odpowiednich pozwoleń. Zapisy, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku mają na celu uproszczenie procedur - uważa Joanna Macura. Wszelkie szczegółowe informacje dla rolników, chcących prowadzić działalność związaną ze zdrową żywnością, dostępne są na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (LINK).

Dodać można, że gmina znad Brennicy oraz Beskidzki Dom Zielin "Przytulia" prowadzą akcję "Brenna Ziołami Pachnąca" - promuje ona lokalnych gestorów, którzy wykorzystują zioła w swoich potrawach. W kampanii tej uczestniczą wszystkie 3 gospodarstwa agroturystyczne znajdujące się na terenie gminy - kończy skarbnik gminy.

O Beskidzkim Domu Zielin "Przytulia" pisaliśmy już wcześniej - LINK.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-28 10:03:00
Donek: A ja się zastanawiam jaką zdrową żywność produkuje się w Brennej. Kiedyś owszem w każdym domu krowa świeże mleko masło, świnka, swoje mięso, kurka swoje jajko, a dzisiaj nic z tego nie zostało. Ludzie stali się wygodni może i dobrze. Pracuje ma swoje pieniądze i po co ma zajmować się gospodarstwem kiedy i tak tego nikt nie kupi a jak już to za jakie pieniądze, a uboju w domu robić nie można warzywa się nie urodzą na taką skalę bo to góry. Łza się w oku kręci jak ostał się jeden Pan nazwiska nie wymieniam bo przecież rodo który wypasa owce i to wszystko. Nawet w Brennej mało kto wynajmuje kwatery ludzie tu nie zyją z turystyki bo i to się nie opłaca po sezonie w Brennej pustka jedynie sobota i niedziela.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: