Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Brenna ziołami pachnąca

Od kilku miesięcy gmina czekała na decyzję, czy inwestycja ma szanse na unijne wsparcie. Udało się. Na mapie kulturalnej gminy Brenna pojawi się nowe miejsce. W tym roku w centrum miejscowości powstanie Beskidzki Dom Zielin 'Przytulia'.

Gmina Brenna wspólnie z czeską Bystrzycą będzie realizowała projekt – Beskid Śląski – wspólne dziedzictwo. Dzięki dofinansowaniu, które udało się pozyskać, oba samorządy zrealizują ciekawe inwestycje i przedsięwzięcia. W ramach tworzenia wspólnego produktu turystycznego w Gminie Brenna powstanie Beskidzki Dom Zielin 'Przytulia'. Będzie to miejsce mające na celu promowanie i udostępnianie dziedzictwa przyrodniczego jako ważnego elementu folkloru Górali Śląskich.

Wniosek złożono wiosną do projektu transgranicznego programu Interreg Czechy – Polska. Końcem roku nadeszła informacja, że Brenna i Bystrzyca otrzymają dofinansowanie na swoje projekty. - Wnioskowaliśmy o możliwość odrestaurowania dawnego domu kultury, przed laty mieściło się tam kino. Udało się otrzymać dofinansowanie, gmina Brenna otrzyma 573 tysiące euro, wkład własny w wysokości 15% mamy zabezpieczony w budżecie – podkreśla wójt Brennej Jerzy Pilch.

Trwają prace nad przygotowaniem specyfikacji przetargowej, później gmina ogłosi przetarg na prace budowlane. - Na dzień dzisiejszy przygotowana jest specyfikacja budowlana, wszystkie konsultacje z konserwatorem zabytków, gmina posiada również pozwolenie na budowę. Wczesną wiosną zamierzamy przystąpić do prac remontowo – budowlanych - dodaje wójt.

Drewniany budynek zachowa swój kształt, wymienione zostanie poszycie dachu. Ściany zewnętrzne nie będą zmieniane, natomiast wokół obiektu powstanie herbarium. Docelowo budynek będzie pełnił funkcję Beskidzkiego Domu Zielin. - Chcemy ten akcent ziół wokół obiektu pokazać, żeby ludzie mogli te zioła zobaczyć, spróbować ich, jak się je uprawia. Chcemy również, aby w obiekcie turyści znaleźli informacje również o naszej historii i tradycji – wyjaśnia Jerzy Pilch.

Nie tylko herbata z zielinami, ale potrawy z miętą czy innymi ziołami będzie można spróbować w 'Przytuli'. Jak dodaje szefowa Ośrodka Promocji Kultury i Sportu w Brennej, Katarzyna Macura: myślimy nad całymi cyklami tematycznymi. Byłyby to nie tylko w Domu Zielin, ale i w okolicznych restauracjach. Planujemy również stałe wystawy. Nasza współpraca z Bystrzycą zakłada również stworzenie produktu turystycznego opartego na wspólnym dziedzictwie. - Brenna wyremontuje budynek dawnego kina, w Bystrzycy powstanie centrum informacji turystycznej i centrum promocji folkloru. Obie miejscowości połączy specjalny szlak, zagrać będzie można w grę turystyczną, oparta ma być na zasadzie różnych biegów. Będą wyznaczone rożne miejsca, które będzie trzeba odwiedzić.

Dom Katolicko-Ludowy, bardziej znany jako Stare Kino lub GOK został oddany do użytku w 1923r. jako najprawdopodobniej pierwszy Dom Kultury na Śląsku Cieszyńskim. Do rejestru zabytków województwa śląskiego został wpisany 8 marca 1992 r. opatrzony opisem: „dawny Dom Młodzieży Katolickiej (w chwili wpisu Gminny Ośrodek Kultury) – z lat dwudziestych XX wieku, o cechach architektury regionalnej. Dla mieszkańców Brennej drewniany budynek stanowi nieodłączny element tożsamościowy. Sto lat historii sprawiło, że w wielu domach przetrwały wspomnienia wydarzeń z nim związanych. Babcie opowiadają o pierwszej bibliotece, amatorskich przedstawieniach teatralnych, pierwszym w Brennej kinie, początkach zespołu regionalnego „Brenna”. - Budynek ma też swoją tragiczną historię . W 1946r. na rozkaz dowódców Polski podziemnej, został w nim zastrzelony działacz komunistyczny Józef Szewczyk. Starzy ludzie twierdzą, że kula, która przeszyła ciało Szewczyka, nadal tkwi w drewnianej ścianie – dodaje Katarzyna Macura.

Przez ostatnie lata budynek był dzierżawiony przez Gminę Brenna od parafii, a następnie Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna, gdzie swoją siedzibę miał GOK. W jednym z pomieszczeń mieściła się Izba Regionalna, prezentująca wnętrze starej breńskiej chałupy. GOK był też miejscem spotkań kulturalno-towarzyskich, to w jego sali odbywały się zabawy taneczne, wigiljki, spotkania kół, stowarzyszeń, warsztaty dla dzieci. Do niedawna była to również siedziba Zespołu Regionalnego „Brenna”, gdzie odbywały się próby, przechowywano stroje i rekwizyty. Co roku Noc Świętojańska rozpoczyna się od przemarszu Zespołu Regionalnego właśnie spod budynku Starego Kina. Obecnie budynek, który gmina zakupiła od parafii stoi niezagospodarowany.

Dzięki inwestycji gmina po remoncie sali byłego kina zyska nowe miejsce, gdzie będzie można organizować różnego rodzaju spotkania. - Mamy piękny amfiteatr, miejsce na organizację imprez plenerowych. Ale ciągle brakowało miejsca na imprezy kameralne. Jeżeli ktoś pamięta dawną salę w GOKu, tam będzie na organizacje tego typu spotkań. - dodaje Macura.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, za niespełna rok w Domu Zielin, napijemy się aromatycznej herbaty i pooglądamy wystawę o tradycjach Brennej.


Jan Bacza

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-01-03 14:39:11
zBrennejOn: Brenna ziołami pachnąca - kraina mlekiem i miodem płynąca :-) Nie dawno mówiło się o podwyżkach dla radnych i wójta, a teraz kolejna perełka! Modernizacja budynku o powierzchni ok. 300m2 ma kosztować 3 miliony złotych???!!! I to wszystko po to, aby nawąchać się ziół i popić herbatą? Wstyd! I co mamy być dumni, że z tych 3 milionów tylko 15% to wkład gminy, a reszta to dofinansowanie? Mi jako mieszkańcowi Brennej jest po prostu wstyd, że marnuje się energię pracowników odpowiedzialnych za pozyskiwanie dofinansowań na projekty, których stosunek ceny do korzyści jakie przyniesie inwestycja jest poniżej krytyki! Za tą cenę można kupić w naszej okolicy prawie 15 mieszkań o powierzchni 50m2 (nowych od dewelopera) lub prawie 8 domów o powierzchni 115m2 z działką ok. 10 arów każdy (również nowych od dewelopera).
2017-01-03 16:52:50
koszor: Mosz racje chłopie! Jak nasze wnuki bydom sie na historii uczyć o naszych czasach, to sie bydom za głowe chytać. Wiek głupoty w pełnym rozkwicie!
2017-01-03 18:37:39
jacuzzi: W tej Brennej jak w Dębowcu same cuda, , jeżdże dużo rowerem po Brennej i raczej wszędzie obornikiem śmierdzi a tu w 2017 roku taka przemiana, zapachnie ziołami. Od teraz za dofinansowanie do syfu i spełnianie marzeń gminnych nierobów jestem przeciwko UE.
2017-01-03 22:22:20
Donek: Stare Kino każdy mieszkaniec Brennej wie o co chodzi. Katolicki Dom Ludowy budowany przed wojną przez młodzież katolicką. Mam jeszcze takie zdjęcie z tą młodzieżą katolicka sprzed wojny. Nie rozumiem skąd ten budynek stał się własnością kościoła i kiedy od mieszkańców Brennej parafia go odkupiła. Za komuny też był własnością parafii. To tak samo jak ośrodek zdrowia wybudowany w czynie społecznym przez mieszkańców mało tego trzeba było w ratach spłacać pieniądze na budowę a Gmina Brenna musiała za odkupienie ośrodka zdrowia od starostwa zapłacić 300000 tys. złotych. Jestem ciekaw ile parafia zażądała od zadłużonej gminy. Jedna wielka paranoja w jednym i drugim przypadku budowali ludzie dawali pieniądze i swoje musieli odkupić. Druga sprawa kto to wymyślił Przytulia nazwa się nie przyjmie każdy wie gdzie jest stare kino i tyle w temacie.
2017-01-04 08:06:23
keri33: 573 tys. Euro na przystosowanie tego budynku?! I pewnie powstaną kolejne miejsca pracy. Gmina aby zaoszczędzic powinna zmniejszyć ilość pracowników OPKiS poniewaz jest ich tam zbyt sporo. Warto czerpać przykład z Wisły lub Trójwsi gdzie pracują wykwalifikowani etnolodzy, a pani drektor breńskiego ośrodka jeszcze jakiś czas temu nie wiedziała kto to jest.
2017-01-04 11:52:06
zBrennejOn: keri33 - 573 tys. euro to kwota samego dofinansowania (85%) do tego wkład własny gminy ok. 100 tys. euro (15%). Razem ok. 673 tys. euro, czyli prawie 3 miliony zł!!! (dokładnie 2.950.000 zł). Przeliczając tą kwotę na etaty to szło by za to zatrudnić 5-ciu pracowników na 15 lat (z wszystkimi składkami ZUS itd.). Patrząc w drugą stronę, aby zaoszczędzić taką kwotę należałoby zredukować zatrudnienie o 5 osób i utrzymać w takim stanie przez 15 lat (zredukowanie jednego etatu pozwoliłoby zaoszczędzić taką kwotę dopiero po 75-ciu latach). Nie wiem ile osób jest w OPKIS i czy jest ich za dużo, ale nawet jeśli - to nic nie przybije Domu Zielin \"Przytulia\" w marnotrawieniu publicznych pieniędzy!
2017-01-04 12:39:01
Szymon Pilch: Bardzo dobrze! <br />Budynek tak ważny dla historii naszej miejscowości zostanie zachowany i będzie służyć mieszkańcom. Oczywiście nie wszyscy będą mieć potrzebę korzystania z jego oferty, ale kiedyś ucieszycie się jak wasze dzieci wystąpią na scenie teatralnej.<br />Kolejna atrakcja turystyczna, która nie ociera się o kicz ale ma sens tak samo jak Chlebowa Chata, a to sprawia, że zaczniemy być \&quot;jacyś\&quot; w krajobrazie Cieszyńskim. <br />Pojawi się kameralna scena teatralna, której brakuje w Brennej (zdaje sobie sprawę, że nie wszystkim).<br />Ja swoim dzieciom będę opowiadać, że Brenna poza zabudowywaniem każdego wolnego skrawka ziemi pamiętała jeszcze o tradycji i kulturze. <br />W artykule brakuje mi wspomnienia o osobach, które pracowały nad projektem. Moje gratulacje dla Doroty Grajewskiej. <br />
2017-01-04 17:27:11
zBrennejOn: Szymon Pilch - ja nie neguję idei remontu w celu zachowania budynku \&quot;Starego Kina\&quot;. Wręcz przeciwnie, nie wyobrażam sobie aby ten budynek przestał istnieć! Oburza mnie jedynie koszt tego remontu! Dla porównania budowa komisariatu Policji w Skoczowie kosztowała ok. 5 milionów złotych, budynek ma trzy kondygnacje i ok. 70 pomieszczeń oraz łączną powierzchnię 900m2. W tej cenie zawiera się również całkowite umeblowanie i wyposażenie komisariatu - w tym 30 stanowisk komputerowych, klimatyzacja, siłownia, sprzęty typu kosiarka czy odśnieżarka oraz budowa parkingu na 23 samochody i ogrodzenie terenu. A u nas remont (powtarzam remont!) budynku o powierzchni ok. 300m2 ma kosztować 3 miliony zł? Ok - należy pamiętać o tradycji i kulturze, ale w granicach finansowego rozsądku! Ile musiałaby kosztować ta inwestycja, żeby zaczął Pan widzieć problem 5, 10, 15 milionów? Wtedy również pisałbym Pan, że to \&quot;Bardzo Dobrze\&quot;??? Taki remont można zrobić zbytnio nie oszczędzając za ok. 1 milion zł, a gdyby przyoszczędzić to pewnie starczyłoby 2/3 lub 3/4 tej kwoty i gwarantuję Panu, że korzyści dla mieszkańców i ich dzieci byłyby bardzo podobne. Dla lepszego zobrazowania przykład. Załóżmy, że potrzebny jest w gminie samochód do przewozu osób niepełnosprawnych mamy dwie opcje do wyboru: 1. podstawowa wersja VW Transportera za ok. 130.000 zł lub najbogatsza wersja Mercedesa Sprintera czy Mercedesa klasy V za 300.000 zł - którą opcję by Pan wybrał?
2017-01-04 19:52:57
miglanc_7: Ale tu specjalistów od kosztorysowania i funduszy unijnych. Ja powiem krótko: będzie przetarg to starujcie. Zrobicie to co włodarze zaplanowali w projekcie za np. 300 tys. zł. i git. Zaoszczędzi gmina i UE a wy pokażecie, ze był przekręt i ktoś miał na tym zarobić. A co do VW i Mercedesa ja bym wybrał Mercedesa pod warunkiem dofinansowania 85% i tyle w temacie. Brawo Jurek. Pozdrawiam tych co się denerwują, ze gmina Brenna się rozwija.
2017-01-04 21:18:31
zBrennejOn: Żeby było jasne nie węszę tutaj żadnego przekrętu i nie sugeruję, że ktoś ma na tym zarobić. Zwracam tylko uwagę na stosunek kwoty inwestycji do korzyści jakie przyniesie i na to, że na pewno można ograniczyć tą kwotę przynajmniej o połowę ograniczając zakres prac. Co do VW i Mercedesa to \&quot;miglanc_7\&quot; co w sytuacji gdyby hipotetycznie gminie potrzebny był zakup 20 takich samochodów? Nadal wybrał byś Mercedesa? A jeśli miałbyś wybierać pomiędzy 20 Mercedesów a 20 VW + jakaś druga ciekawa inwestycja również z dofinansowaniem 85% (lub chociaż 50%) - dalej brałbyś Mercedesa? Jeśli tak to gratuluję gospodarności! O ile w przypadku wyboru między dwoma samochodami za 130 lub 300 tys. zł i dofinansowaniu 85% faktycznie ta różnica nie kłuje zbytnio w oczy to jeśli w grę wchodzą miliony - kłują i to bardzo!
2017-01-05 17:08:59
miglanc_7: Do zBrennejOn<br />Staram się zrozumieć twój tok myslenia ale przychodzi mi to z trudem. Mówisz o ograniczeniu zakresu inwestycji, to ja zapytam co ograniczyć? Wymień niepotrzebne rzeczy. A może jak ograniczymy to projekt straci swój potencjał i by nie zyskał dofinansowania i nie będzie miał takiego potencjału (wartości dodanej
2017-01-05 17:13:55
miglanc_7: Można się spierać o zasadność inwestycji. Ja powiem niech zrobią a my zobaczymy jaki efekt to przyniesie. Jak będzie dobrze to wszyscy skorzystamy a jak będzie źle to zrób donos do prokuratury na niegospodarność urzędu, niegospodarność komisji przyznającej dofinansowanie, na niegospodarność mieszkańców i całej Unii.
2017-02-24 09:41:38
Lubov: Zapomnieliście jeszcze o jednym ważnym fakcie. Z tego co wiem wynika, że kwota przeznaczona na projekt nie finansuje wyłącznie remontu Starego Kina, ale również cały szereg tak zwanych projektów miękkich, czyli działań kulturalnych, edukacyjnych i społecznych, które w czasie trwania projektu będa miały wokół tego budynku miejsce.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: