Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Boże Ciało

Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest świętem wybitnie rzymsko-katolickim i obchodzone jest od XIII wieku w czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego. Jego celem jest uczczenie Jezusa Chrystusa obecnego realnie w Najświętszym Sakramencie. Odbywające się tego dnia procesje ulicami miast i wsi mają ukazać, że Chrystus chce być obecny w codziennym życiu każdego człowieka.

Uroczystości Bożego Ciała zawdzięcza Kościoł objawieniom św. Julianna z Cornillon (1192-1258), przeoryszy klasztoru augustianek w Mont Cornillon. której Jezus polecił, aby zostało ustanowione osobne święto ku czci Najświętszej Eucharystii. Ówczesny biskup Liege, Robert, postanowił spełnić to życzenie i w 1246 roku odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. Od wieku XIV spotykamy się z nią w Anglii, Francji, Hiszpanii i w Niemczech, gdzie od XV stulecia przyjął się zwyczaj procesji do czterech ołtarzy praktykowany powszechnie do dziś wszędzie.

Natomiast według ludowej tradycji — jak to podaje Jan Szymik w „Dorocznych zwyczajach i obrzędach na Śląsku Cieszyńskim”, wydanych przez Sekcję Ludoznawczą PZKO — Boże Ciało rozpoczyna okres letni. „Chociaż jest świętem wybitnie kościelnym, obfituje w wiele zwyczajów i obrzędów, mających swoje korzenie w tradycji prasłowiańskiej, wręcz pogańskiej. Uroczystość ta wiązana jest też bowiem z letnim przesileniem dnia i nocy”.

„Dawniej na całym obszarze Śląska Cieszyńskiego był zwyczaj święcenia w tym dniu w czasie nieszporów małych wianuszków uplecionych przez kobiety z różnych polnych i ogrodowych roślin, jak np. z rozchodnika, macierzanki, mięty pieprzowej, czerwonej koniczyny, lubczyku, liści poziomki, gałązeczek hebzu (bzu czarnego) i innych najróżniejszych kwiatów. Przechowywano te poświęcone wianuszki przez cały rok, zawieszając je przeważnie na gwoździu u drzwi wejściowych, pod okapym a także w komorze , oborze i stodole”. Miały one uchronić od pioruna. Używano ich również do okadzania chorych ludzi i zwierząt. Podobnie postępowano z gałązkami, które zdobiły cztery ołtarze ustawione na trasie procesji Bożego Ciała. 

Warto jeszcze wspomnieć, że mimo tak krótkiego jak na święta chrześcijańskie rodowodu, jest to dzień ustawowo wolny od pracy i — co może wzbudzić zdumienie młodszych czytelników — taki jego charakter był również w okresie komunistycznym.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-06-04 09:43:36
Le Soldat: Nie zadawać pytań i w szeregu prosto stać, nie zadawać pytań i w procesji prosto stać... :)<br /><br /><br /><br />
2015-06-04 10:17:54
pambuk: Ciemnogrod znow wyszedl na ulice chwalic pana. Sredniowiecze....
2015-06-04 11:52:05
crank: Czy starosta i burmistrzowie (Cieszyna i Skoczowa) nieśli baldachim w swoich miastach?
2015-06-04 14:39:00
macuraa: Zdjęcie mało aktualne. Z tego kościoła żadna procesja już od paru lat nie wyszła. Dawno na jego miejscu trawa rośnie. W tym dniu co to zdjęcie jest zrobione procesja wyszła ze starego kościoła i weszła do nowego.
2015-06-04 22:43:45
kredka800: Jako ewangelik mam pytanie do crank,skoro dzisiaj jest rocznica pierwszych\&quot;demokratycznych\&quot; wyborów w Polsce to po co burmistrzowie mieli by nosić baldachimy? przecież ich poprzednicy tego nie robili.
2015-06-04 23:49:43
Nokia2007: Dziś jest dzień wolny od pracy,także dla burmistrzów i starostów.A to co robią w wolnym czasie jest ich prywatną sprawą,o ile nie łamią prawa.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: