Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bogumił Hoff - odkrywca Wisły

W środę (16.09) w cieszyńskim Domu Narodowym odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Propozycji. Tym razem dr Renata Czyż zabrała słuchaczy w historyczną podróż śladami Bogumiła Hoffa przez Cieszy, Wisłę i inne części świata.

Bogumił Hoff został upamiętniony w Wiśle, m.in. przez nazwanie jego imieniem placu w centrum miasta, na którym organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych. Kim jednak był Bogumił Hoff? Mówi się o nim „odkrywca Wisły”. Wszystko za sprawą jego działań, które promowały Wisłę jako miejsce idealne na letniskowy wypoczynek i ciekawą miejscowość turystyczną.

Jego losy wiążą się nie tylko z Wisłą – jego ojcem był Ludwig Christian Hoff, pastor ewangelicki, który w okresie zaborów został wysłany na ziemie polskie, aby chrystianizować Żydów. Sam Bogumił Hoff jest trudną osobą pod względem napisania biografii, gdyż często zmieniał miejsca pobytu. Jego pasjami była etnografia – wyjaśniała Renata Czyż, dodając, że zajmował się również malarstwem, rysunkiem oraz fotografią. Urodził w 1829 roku w Radomiu, zmarł w 1894 roku w Wiśle – miejscowości, która zawdzięczała mu popularność na turystycznej mapie świata.

W swoim życiu wiele podróżował. Mieszkał m.in. w Poznaniu, do szkół uczęszczał na terenie Krakowa, Lublina i Raciborza. Działał społecznie, zorganizował m.in. polski teatr amatorski. Pracował w Przemyślu i Krakowie, brał udział w poszukiwaniach złóż surowców mineralnych w Tatrach. Później przeniósł się do Warszawy. Zmieniał miejsca pobytu i prowadził obserwacje porównawcze, dotyczące kultury ludowej – przygód miał wiele, kiedyś, podczas jednej z wycieczek, którą odbywał z przyjacielem Oskarem Kolbergiem, chciał zadać kilka pytań dotyczących kultury na jednej z wiosek. Postanowił porozmawiać z napotkaną dziewczyną, co bardzo nie spodobało się jej matce. Podróżnicy musieli uciekać – wyjaśniała prowadząca.

Wisłę poznał przy okazji poszukiwań miejsca, gdzie będzie mógł popracować nad poprawą zdrowia. Miejscowość zrobiła na nim duże wrażenie i zdecydował się wybudować tam pierwszą drewnianą willę „Bożydar”. Nieco później powstały kolejne domy wczasowe. Na stałe osiadł tam na dwa lata przed śmiercią. Badając lokalną kulturę wydał monografię miejscowości.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: