Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bogatym to nie przeszkadza!

Dla hotelarzy i restauratorów pierwszy miesiąc wakacji nie był najgorszy, choć sytuacja nie wróciła jeszcze do czasów sprzed pandemii koronawirusa. Rosnącą inflację najmniej odczuły luksusowe ośrodki. Osobom majętnym rosnące koszty wypoczynku nie przeszkadzają.

 

Posiłki we własnym zakresie

Tadeusz Papierzyński, kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Wiśle przyznał, że frekwencja w lipcu była zadowalająca. – Nie była ona taka jak przed pandemią SARS-CoV-2, bo działa wiele czynników m.in. inflacja. Przedstawiciele branży hotelarskiej, z którymi rozmawialiśmy mówili, że było różnie. Niektórzy, że poniżej średniej a inni, że bardzo dobrze powiedział kierownik.

Większość osób przyjeżdża na cztery, pięć dni. – Turyści nie rezerwują pobytów na cały dzień. – powiedział Papierzyński.

Dodał, że pojawił się nowy trend. – Ludzie bogatsi, bardziej majętni nie odczuwają inflacji. Obiekty o wysokim standardzie miały bardzo dobrą frekwencję w lipcu. - wyjaśnił.

Problemy mają natomiast prywatne kwatery, agroturystyki i ośrodki wczasowe, gdzie przyjeżdżają osoby średnio zamożne. – Często klienci wykupują tylko noclegi bez wyżywienia, albo wyłącznie ze śniadaniem. Ludzie żywią się samodzielnie na mieście, albo przygotowują indywidualnie posiłki. Takich osób jest bardzo dużo w tym rokupowiedział kierownik.

Branża narzeka

Restauratorzy przekonują, że tegoroczny lipiec był słabszy, niż poprzedni. – Ludzie mają mniej pieniędzy i bardziej oszczędnie je wydają.wyjaśnił Tadeusz Papierzyński.

Ceny są różne. W Wiśle za chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem trzeba w restauracji zapłacić 18 zł. Rosół z własnoręcznie robionym makaronem kosztuje 16 zł. Żurek na zakwasie z chleba razowego – 24 zł. Im bardziej regionalne danie – tym drożej. Schab z borowikami zapiekany z regionalnym serem i dodatkami – 56 zł.

W Ustroniu za rosół z makaronem zapłacimy już 12 zł. Za placek ziemniaczany z kurczakiem i sosem rydzowym – 40 zł, a za deser – bezę z mascarpone, musem malinowym i owocami – 20 zł.

Z danych Eurostatu wynika, że restauracje i hotele w Polsce w stosunku do wakacyjnego okresu 2023, są droższe o około 15 procent.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-08-07 09:04:01
1234567890: Zawsze można pożrać na piknikach PiSu za darmo;)))
2023-08-07 11:40:09
Człowiek z Księstwa: Skąd wiesz?
2023-08-07 11:58:36
CzekoMlekoladowe: Korzystamy z różnych źródeł informacji, nie tylko TVPiS.
2023-08-07 16:19:41
miriam11: No w Wiśle to normalnie taniocha: "gofer wypasiony" jedyne 18 zeta, a wszelakie mięsiwa I kabanina z rusztu to po jednej cenie 100zł za kilo. Nic tylko brać i do słoi pakować.
2023-08-07 16:32:33
Chciwy Marian: Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że "żarcie" na piknikach PISu nie jest za darmo. Pikniki te i podawane tam "żarcie"opłacają w podatkach ciężko pracujący Polacy a powinni opłacać je politycy PiSu z własnej kieszeni, bo imprezy tego typu mają politykom PiSu zapewnić kolejne lata luksusowego życia.
2023-08-07 18:56:15
1234567890: Tak Marianie tylko ,że wyborcy PiSu myślą ,że prezes z Pinokiem z własnej kieszeni dają te 800plusy ,13,14 i owe żarcie piknikowe:)
2023-08-07 19:14:37
raf35: Ja twierdzę, że narzekania były zawsze. 06.08 wybrałem się z żoną na obiad. Najpierw w Drogomyslu(nazwy celowo nie wymieniam) brak miejsc na parkingu i w restauracji. Potem kierunek Skoczów-to samo. Następnie Brenna. Wszystkie restauracje po kolei pełne. Ludzie czekali aż się cokolwiek zwolni. Wreszcie po 30 minutach oczekiwania w odtatniej restauracji udało się coś zamówić. Nie chcę być postrzegany jako "dusi grosz", ale widząc w każdej z restauracji natłok ludzi i posiłki jakie byly zamawiane a potem oczywiście płacone to jak jeszcze raz np w TV usłyszę jak to restauratorzy mają ciężko to zmienię kanal
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: