Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

BO Cieszyn: składanie projektów już we wrześniu

Już od 28 września 2019 roku mieszkańcy Cieszyna będą mieli możliwość składnia projektów do Budżetu Obywatelskiego 2020. Na złożenie odpowiedniego formularza oraz zgromadzenie głosów poparcia, zainteresowani będą mieli nieco ponad 2 tygodnie – termin upływa 14 października. Jakimi zasadami będzie rządziła się ta edycja?

O najistotniejszych zmianach poinformowała burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz podczas sierpniowej konferencji prasowej w cieszyńskim Urzędzie Miejskim – kwota, przewidziana na realizację Budżetu Obywatelskiego 2020 została podniesiona do 500.000 złotych. Maksymalna wartość projektu wyniesie 200.000 złotych – wyjaśniała Staszkiewicz.

Tak jak w poprzednich edycjach, każdy mieszkaniec będzie miał prawo zagłosować na projekt z dowolnej części miasta, który uzna za najlepszy. Miasto nie jest podzielone na dzielnice, czy osiedla, w związku z czym wprowadzenie jakiegokolwiek podziału jest praktycznie niemożliwe. Głosowanie będzie prowadzone drogą elektroniczną.

Jak jednak mieszkańcy mogą zgłaszać odpowiednie projekty? Przede wszystkim konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza, w którym opisze się planowaną inwestycję, oraz przedstawi szacunkowy koszt jej realizacji. Aby skutecznie złożyć projekt, należy również załączyć listę poparcia, na której znajdzie się minimum 20 podpisów mieszkańców miasta, wspierających daną inicjatywę. Dodatkowo należy załączyć ewentualne mapy, szkice, czy też dokumentację techniczną.

Mieszkańcy, zgłaszając projekty, mają sporą dowolność. Jednak inwestycja powinna służyć ogółowi - W ramach Budżetu Obywatelskiego zgłaszać można projekty inwestycyjne, remontowe, edukacyjne, integracyjne o charakterze lokalnym i ogólnomiejskim, jak np. budowa chodnika, placu zabaw czy budowa ścieżki rowerowej, małej architektury, urządzenia miejsca rekreacyjnego lub projekty integrujące społeczność lokalną (np. warsztaty, wydarzenia) itp. – wyjaśniają władze miasta.

W Cieszynie Budżet Obywatelski organizowany jest już kolejny raz. W edycji 2019, dzięki głosom mieszkańców, do realizacji zostało wybranych 5 projektów: ekologiczna klasa na terenie SP3, doposażenie OSP Pastwiska, adaptacja piwnic na ulicy Przykopa i pod Parkiem Pokoju dla celów turystycznych, siłownia umysłowa przy SP4 oraz uliczne granie na co dzień. Jakie projekty zwyciężą w edycji 2020, dowiemy się po etapie głosownia.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: