Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

BO Cieszyn: bieżnia, strażacy i biblioteka

Głosowanie na projekty w cieszyńskim Budżecie Obywatelskim zakończyło się 10 lutego 2020 roku. Do końca miesiąca mieliśmy poznać wyniki, czyli projekty, które zostaną zrealizowane dzięki głosom mieszkańców. Dziś (20.02.2020) Miasto Cieszyn opublikowało oficjalne podsumowanie głosowania, z których wynika, że zrealizowane zostaną 3 projekty.

- W tegorocznej edycji złożono 27 projektów, do głosowania zostało wybranych 14 z nich. Grupą wiekową, która najliczniej wzięła udział w głosowaniu, były osoby w wieku 60+ (28% głosujących). Duża część zgłoszeń należała do mieszkańców w wieku 36-49 (27,2%). 18,7% głosów oddały osoby do 25 roku życia. Nieco mniej osoby w wieku 26-36 lat (14,5%). Najmniejszy udział w głosowaniu mieli mieszkańcy w wieku 50-59 lat (11,6%). Jak wskazują statystyki, konsultacjami bardziej zainteresowane były kobiety — oddały one 58% wszystkich głosów. Zebrane dane pokazują również, że najwięcej głosów zostało oddanych pierwszego i ostatniego dnia konsultacji – odpowiednio 468 i 498. Warto zaznaczyć, że w tegorocznej edycji oddano 4906 głosów — o ponad 931 więcej niż w roku ubiegłym! Jak widać, idea budżetu partycypacyjnego zyskuje coraz większą popularność – podsumowuje cieszyński magistrat.

W 2020 roku na realizację zadań w cieszyńskim Budżecie Obywatelskim przeznaczono 475 tysięcy złotych. Środki pozwoliły na wybór 3 projektów, które zostaną w tym roku zrealizowane. Zwycięskie projekty to:

TWOJE MEDIA W BIBLIOTECE (projekt nr 19) – 1018 głosów

Przewidywany koszt zadania to 67.700 zł. Projekt obejmuje zakup 12 zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem, serwera plików, urządzenia wielofunkcyjnego i laptopa do sali multimedialnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie pn. "TWOJEmedia", gdzie prowadzone są warsztaty i kursy komputerowe dla mieszkańców Cieszyna, w tym seniorów. Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu poprzez bezpłatny dostęp do nowoczesnego sprzętu, nowych technologii i Internetu oraz pomoc mieszkańcom w zdobywaniu wiedzy i umiejętności cyfrowych. Zakupiony w ramach projektu sprzęt będzie dostępny nieodpłatnie w sali multimedialnej. Szacuje się, że z zakupionego sprzętu skorzysta rocznie co najmniej 500 osób.

„Strażacy OSP dla bezpiecznego Cieszyna” – zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla jednostek OSP Miasta Cieszyna (projekt nr 2) – 810 głosów

Projekt zakłada zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczego dla wszystkich jednostek OSP znajdujących się w Cieszynie, niezbędnego do skutecznego prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych oraz ochrony strażaków podczas działań ratowniczych. Szacunkowy koszt projektu to 199 740 zł.

„Bieżnia – bieg po zdrowie” – Budowa 4-torowej bieżni na terenie SP3 z oddziałami integracyjnymi w Cieszynie (projekt nr 20) – 598 głosów

Przewidywany koszt to 200.000,00 zł. W ramach zadania planowana jest budowa 4-torowej bieżni na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie. Założeniem projektu jest podniesienie jakości wykonywania ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego. Bieżnia, która powstanie na terenie szkoły, będzie udostępniona wszystkim mieszkańcom Cieszyna.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

19
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-20 18:39:02
Mathia74: Cyt. :"W odpowiedzi na pytanie prasowe informuję, że policjanci z Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach prowadzili pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Cieszynie śledztwo w sprawie nadużycia swoich uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i przyjęcia takowej korzyści przez urzędnika Urzędu Miasta w Skoczowie w 2017 r. w zamian za możliwość zawyżenia przez właściciela firmy realizującej swoje usługi na imprezie plenerowej organizowanej przez Urząd Miasta w Skoczowie przedmiotowego rachunku za swoje usługi i obciążenia Urzędu Miasta” – poinformował nas Olaf Burakiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach"
2020-02-20 18:40:25
Mathia74: I dalej: "Kobieta dostała karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, a także grzywnę w wysokości 7,5 tys. zł. Z kolei mężczyzna otrzymał grzywnę w wysokości 2 tys"
2020-02-20 18:51:03
Mathia74: Sorry nie ten temat. Proszę admina o usunięcie moich komentarzy.
2020-02-20 19:59:40
doler: O nie jestem w szoku i wręcz zaskoczony....Strażacy wygrali po raz 3 !!!!!!!!!!! Brawo dla Pani Burmistrz za kupowanie swoich głosów, brawo!!!. Brawo za złamanie idei budżetu obywatelskiego i sponsorowanie swoich kolegów. Jak sama nazwa wskazuję to budżet dla obywateli a nie do wybranej grupy mieszkańców...czy obywatel miasta będzie mógł korzystać ze sprzętu kupionego za te pieniądze ....nie sądzę. Ale oczywiście będzie odpowiedz że w razie "W" strażacy wykorzystają ten sprzęt do pomocy mieszkańcom.... Z tym ze poza Bobrkiem cała reszta nić nie robi...no poza roszczeniami o nowe auta. W trzech ostatnich latach miasto przekazało im 350 tys z BO !!!! Proszę powiedzieć ile mln zł wydało miasto w ostatnich latach na nowe wozy dla strażaków z OSP. Ile km zrobiły te wozy ( proszę odjąć przebieg wyjazdów na ćwiczenia,festyny, pogrzeby i przeglądy ). Władza na dole nie rożni się niczym od władzy na dole, pis kupuje ludzi 500+, 13 emeryturami, extra kasą dla ryli i disco polem w TVPis, nasza władza kupuję głosy strażaków i ich rodzin pieniędzmi mieszkańców ich kosztem. Brak nowych dróg, ławek, stref gdzie dzieciaki mogły by trenować jazdę na rolkach... a tak zgodnie z raportami młodzież ma "tłuścieje" i zatraca się w smartfonach...choćby z braku alternatywy...wiec mamy tłusty czwartek...tłustych strażaków- dumnych w mundurach ( z braku ruchu, z braku akcji i wyjazdów) i tłuste dzieciaki. Podobno miasto chce kupić kolejny woź strażakom na pastwiskach... A że tak spytam po co... kolejny woź który będzie stał i się kurzył. Ktoś napisał że OSP ma ważna funkcje społeczną ze wokół nich skupia się życie towarzyskie i społeczne w lokalnych społecznościach. Zgadzam się ale .... TYLKO we wioskach zabitych dechami a nie w mieście gdzie jest 6 jednostek i 5 nic nie robi. A ludzie mają inne zajęcia i rozrywki a nie osp. Także Pani burmistrz gratuluję ugrania swoich interesów, czekamy na kolejne wydatki miasta na tych harcerzyków w mundurach. I pytanie czemu miasto nie wspiera jednostki PSP która odwala cała robotę... i pracuje bo to jej statusowy obowiązek a niedługo zawali im się na głowę dach ? Dziękujemy za wsparcie swoich koleżków i pominiecie interesów mieszkańców i projektów prospołecznych dla mieszkańców. I czekamy na kolejną edycję BO i 4 projekt OSP korą przepchnie Pani Burmistrz i jej komisja.
2020-02-20 20:06:47
krzysztofmn: to musi być głupie uczucie, kiedy człowiek startuje w wyborach samorządowych i nawet w jego własnej wiosce ponosi t o t a l n ą porażkę - boli, bronek, co nie?
2020-02-21 07:30:55
kempes40: Budżet Obywatelski w Cieszynie jest tylko "obywatelski" z nazwy. Przykro i żal, że przy jego udziale zabija się wszelkie przejawy inicjatyw "zwykłych" mieszkańców i możliwości wykorzystania ich zapału i chęci do zmiany otoczenia. Ciśnie się na usta jeden komentarz: KPINA!!!
2020-02-21 07:53:11
Henryk.D: Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 NIE REKOMENDOWAŁ projektu nr 20 „BIEŻNIA – BIEG PO ZDROWIE”. Budowa 4 torowej bieżni na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie, mimo tego projekt został poddany pod głosowanie. Opinia tego Zespołu odnosząca się do tego projektu brzmi: Projekt „nie spełnia warunku ogólnodostępności, skierowany jest głównie do uczniów szkoły, a sam obiekt miąłby być wizytówką szkoły. W trzech (na 4) opiniach ekspertów podkreślono duże znaczenie obiektu dla prowadzenia zajęć lekcyjnych o pozalekcyjnych (SKS) dla uczniów szkoły. Zgodnie z §4 ust. 12 Uchwały nr IX/92/19 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania Budżetu Obywatelskiego Miasta Cieszyna w ramach Budżetu Obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty m.in. służące tylko określonej grupie mieszkańców”. Oczywiście P. Burmistrz odpowie, że ta opinia nie jest wiążąca. W takim razie skoro P. Burmistrz nie ustosunkowała do tej decyzji, tylko "klepnęła" projekt, to jest to decyzja autorytarna.
2020-02-21 08:05:45
krzysztofmn: budżet obywatelski to ma bez proszenia Macierewicz - 2 700 000 zł na badanie smoleńskich parówek i p^ierdolenie o wybuchach, to się nazywa m i s z c z_ d o j a r s k i, pisiacki glon go uwielbia
2020-02-21 12:21:46
jestem_kotem: Źle, że w budżecie biorą udział znane, pozytywnie kojarzące się instytucje i proszą o duże pieniądze. Mniejsze projekty nie mają szans. To demotywujące, a świetna idea aktywizowania obywateli do własnych inicjatyw idzie się paść... :/
2020-02-21 12:45:30
doler: To nie świetne narzędzie do aktywizacji obywateli tylko do kupowanie głosów ... Tysiaczek głosów od strażaków i ich rodzin...daje wygrana w wyborach na burmistrza. Co strażak nastrazaka nie zaglosuje...ktory jeszcze daje im kase....i zamiast zrealizowac 4 czy 5 mniejszych projektow z ktorych skorzystali by mieszkańcy ...tak skorzystaja 3 x z rzędu ziomale Pani Burmistrz...ktorzy zapewnili jej stolek.
2020-02-21 13:11:59
krzysztofmn: co doler proponuje? odebrać strażakom i ich rodzinom prawo głosu w kwestii BO?... potem ewangelikom odebrać, dalej katolikom co do kościoła nie chodzą? burmistrzynię rzecz jasna pierwszą głosu pozbawić, a decyzję oddać proboszczowi od Magdaleny?
2020-02-21 15:46:12
tom lem: ....zaraz odbierać, dać więcej plusów krzysiowi, on jako jedyny wie, jak wykorzystać swój głos;-) cóż z tego gdy sam nie rozumie co pisze.
2020-02-21 19:47:57
doler: Każdy ma prawo głosu. Nie chodzi o to żeby kogoś wykluczać. A chyba nie rozumiesz tak banalnej rzeczy czym jest BO sama rada miasta określiła jedno że "NIE może służyć tylko określonej grupie mieszkańców”. Jawnie łamane jest prawo na beszczela. Inwestycje realizowane maja służyć WSZYSTKIM mieszkańca a nie grupie.
2020-02-21 22:24:23
krzysztofmn: sugerujesz, że sprzęt ratowniczo-gaśniczy służ strażakom??... [chryste panie, czy on rozumie co pisze?....] p.s. co to jest "beszczela"?
2020-02-22 08:16:16
doler: Tak służy strazaka a nie mieszkańca z prostej przyczyny....BO ONI NIC NIE ROBIA a sprzęt sie kurzy na półce. Bobrek mial w tamtym roku kolo 113 wyjazdów Brawo... A pozostale pięć remiz osp razem do kupy z 50 ... Takze oni ten sprzet kupia i pierd*lna na półkę ewentualnie pokażą na festynie. Glowna zasada dostępność dla mieszkańców...BRAK. Niektore miasta nawet wpisuja wymóg ze taka inwestycja ma byc dostepna dla mieszkańców od poniedziałku do niedzieli od 6.00 do 22.00 tu mamy czysta prywate. Nawet w zapyzialych miasteczkach maja skateparki byly nawet 2 projekty teraz i co nic cala kasa do kolegow gosposi poszla. A co ma robić młodzież...kazdy narzeka ze siedza na komórkach...a co do osp maja sie zapisac...byla szansa zeby zrobic cos do nich mamy kolejny raz wielkie zero. Mielismy projekty parkow ławek jakis ...zero. JAWNA KORUPCJA - kupowanie głosów.
2020-02-22 09:21:31
krzysztofmn: no tak - teraz gołym okiem widać, że na ten przypadek nie ma prostego lekarstwa
2020-02-22 13:13:30
Henryk.D: Po ostatnich edycjach BO w Cieszynie, jestem skłonny zaryzykować, że akronim OSP oznacza Ochotnicza Straż Pazerna.
2020-02-22 13:39:44
Henryk.D: Biorąc pod uwagę fakt, że istnieją takie programy jak ten poniżej, to uczestnictwo OSP w BO, to zaprzeczenie jego idei. https://www.orlen.pl/PL/Odpowiedzialny_Biznes/Dobroczynnosc/ProgramPomocyStrazomPozarnym/Strony/default.aspx
2020-02-22 13:39:45
Henryk.D: Biorąc pod uwagę fakt, że istnieją takie programy jak ten poniżej, to uczestnictwo OSP w BO, to zaprzeczenie jego idei. https://www.orlen.pl/PL/Odpowiedzialny_Biznes/Dobroczynnosc/ProgramPomocyStrazomPozarnym/Strony/default.aspx
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: