Biegali z tacami po rynku

Ponad 40 uczestników wystartowało w tegorocznym VI Biegu Kelnera w Wiśle, który odbył się w niedzielę, 28 września. Kelnerzy i kelnerki musieli pokonać wyznaczoną trasę z tacą z dwiema butelkami napojów oraz szklanką wypełnioną wodą.

Tegoroczna edycja przyciągnęła 40 zawodników nie tylko z regionu. Nic dziwnego, to najstarsza impreza biegowa w Polsce: - Bieg Kelnerów w Wiśle jest najstarszą imprezą biegową organizowaną w Polsce. Kolejnymi imprezami są Bieg Westerplatte od 1962 r., Maraton Dębno od 1966 r. oraz Bieg Lechitów w Gnieźnie od 1978 r. Wiślańska impreza nie tylko najstarsza w kraju ale jest chyba najbardziej oryginalna. Podobne imprezy odbywają się między innymi w Paryżu, Londynie. Początki wiślańskiej imprezy sięgają 1938 roku, kiedy to w Wiśle odbył się „I Ogólnopolskie zawody zręcznościowe pracowników gastronomicznych” zwany Biegiem Kelnerów. Ówcześnie do Wisły zjechało ponad 100 kelnerów z całego kraju. Uczestnicy biegli na dystansie 3 km z tacą z butelką oraz dwiema szklankami wypełnionymi wodą. Za każde wylane 3 dm3 wody były 2 punkty karne. Impreza cieszyła się ogromny zainteresowaniem i ściągnęła tłumy widzów na całej trasie biegu. Późniejsze wydarzenia historyczne stanęły na przeszkodzie kontynuacji tej imprezy. Po latach powrócił pomysł, aby wznowić organizację tej imprezy, także w Wiśle - wyjaśnia Paweł Brągiel ze Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Wisły "Imko Wisełka", organizatora imprezy.

W tegorocznej VI edycji biegu, która rozegrała się ubiegłą niedzielę, 28 września po południu zwyciężyła Joanna Jabrocka z Hotelu Sahara z Bielska-Białej, II miejsce wywalczył Michał Staroń z Restauracji Catering Prestige Skoczów, a na trzecim miejscu uplasował się  Michał Kalisz (Hotel Monopol Katowice). Za najbardziej elegancką kelnerkę została uznana Klaudia Łacek wśród pań oraz Michał Staroń wśród panów. Najszybszym kelnerem został Andrzej Krężelok (Restauracja Karolowy Dwór, Wisła), a najszybszym uczniem Maciej Rajwa z ZSGH Wisła. - Jedną z niespodzianek VI Biegu Kelnerów był udział...Młodej Pary tuż po ślubie Magdy Pytel i Daniela Deronia - mówi Brągiel.