Bieg z tytułami

Organizowany w Brennej Bieg o Breńskie Kierpce został został uhonorowany tytułem Złotej Kozicy dla Najlepszego Biegu Górskiego w Stylu Anglosaskim w Polsce w 2016 r.

Fakt posiadania na swoim terenie gór postanowiono wykorzystać również w Brennej przy okazji organizacji Biegu o Breńskie Kierpce, kiedy to podjęto decyzję o reaktywowaniu tego pięknego wydarzenia. Pierwszą edycję na nowej, pięknej i malowniczej trasie zorganizowano w 2013 r.

Do dzisiaj w drugą niedzielę sierpnia odbywa się rywalizacja na dystansie 15,3 km, która rok rocznie przyciąga coraz więcej miłośników biegania po górach, zarówno amatorów, jak zawodowców. Wydarzenie z roku na rok przyciąga coraz więcej biegaczy, w ostatniej edycji było już blisko 400 zawodników. - To bieg górski anglosaski, czyli występują w nim zarówno podbiegi jak i zbiegi. Zaczynamy w centrum Brennej, dalej Doliną Hołcyny, Kotarz, Stary Groń i powrót do centrum. Trasa malownicza ale trudna technicznie – opisuje Krzysztof Gawlas, specjalista do spraw sportu Ośrodka Promocji Kultury i Sportu gminy Brenna.

Na odbywającej się w ubiegłym tygodniu w Ustroniu Gali Biegów Górskich, impreza z Brennej zdobyła nagrodę. Została uhonorowana tytułem Złotej Kozicy dla Najlepszego Biegu Górskiego w Stylu Anglosaskim w Polsce w 2016 r. Bieg został również sklasyfikowany na 6 pozycji w klasyfikacji ogólnej pośród wszystkich 176 biegów górskich zorganizowanych w Polsce w 2016 r.

- Nie ukrywamy, że to wielkie wyróżnienie dla nas. Tym bardziej, że bieg jest młody. W głosowaniu biorą udział osoby, które faktycznie startowały w danym biegu, mają obiektywne spojrzenie na to. Wiedzą co oceniają, na jakim poziomie był bieg, czy się im podobało, czy nie. Dlatego ta nagroda jest tak ważna - dodaje Gawlas.

Dodatkowo Breńskie Kierpce otrzymały Puchar Wojewody Śląskiego dla Najlepszego Biegu Górskiego zorganizowanego w Województwie Śląskim wyłonionego w plebiscycie „Złote Kozice”. Organizatorzy już zachęcają do rezerwowania sobie czasu. 5 edycja Biegu o Breńskie Kierpce odbędzie się 13 sierpnia 2017 r.