Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bieg po Nowe Życie już 12 czerwca!

Celebryci, autorytety dziedziny medycyny i ci najważniejsi, którzy zyskali swoje nowe życie – po przeszczepie. Wszyscy ponownie spotkają się w Wiśle, by aktywnością fizyczną zachęcać innych do oddawania narządów i szerzenia idei transplantologii.

To już 18 raz i 10 raz w Wiśle odbędzie się Bieg po Nowe Życie. - Bieg po Nowe Życie długo czekał na wiślański jubileusz. 10. edycja wydarzenia w Wiśle, a 18.
w historii, mimo wielu przeciwności wraca w Beskidy, i co najważniejsze do znanej i lubianej formuły. Na symbolicznej trasie marszu nordic walking wystąpią jak zawsze osoby po przeszczepieniu, przedstawiciele świata medycyny oraz osoby znane z ekranów telewizyjnych, świata filmu, teatru, estrady, sportu czy mediów – mówi Tomasz Furtak, rzecznik prasowy Biegu po Nowe Życie.

Największa polska inicjatywa społeczna promująca świadome dawstwo narządów odbędzie się 12 czerwca w samo południe - Jubileusz z powodu pandemii będzie skromniejszy niż planowaliśmy, ale najważniejsze jest to, że możemy się spotkać i promować idee, które przyświecają Biegowi po Nowe Życie – cieszy się Przemysław Saleta – ambasador i współtwórca wydarzenia, podczas którego nie zabraknie znanych i lubianych aktorów, sportowców czy celebrytów.

Jednak najważniejsi będą tu ci, którzy dzięki przeszczepowi żyją i dziś dają żywe świadectwo, jak ważna jest decyzja o tym, że chcemy oddać swoje narządy na rzecz innych.

- Pandemia dotknęła polską transplantologię, tak jak inne dziedziny medycyny. W 2020 roku we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w Polsce przeszczepiono 1180 narządów od zmarłych dawców. W 2019 roku były to 1473 narządy. Przeszczepiono o 190 mniej nerek, o 67 wątrób, o 6 płuc. Na tym samym poziomie utrzymało się tylko przeszczepianie serc. Wykonano też o 14 przeszczepień mniej od żywych dawców. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie jest obecnie1762 pacjentów. Najwięcej, bo 974 pacjentów czeka na nową nerkę, aż 408 na nowe serce. Mówienie o transplantologii, przekonywanie i edukacja są potrzebne jak nigdy dotąd – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu po Nowe Życie. Szykujemy się na przyjazd wielu znakomitych autorytetów z dziedziny transplantologii i nie tylko. Będą więc lekarze różnych specjalności i koordynatorzy transplantacyjni. Staramy się, by jak najszerzej były reprezentowane polskie ośrodki przeszczepiające narządy – dodaje Pilarz.
Start Biegu po Nowe Życie zaplanowano na 12 czerwca na godz. 12.00 na wiślańskim rynku.

 

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: