Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Biblioteka już zaprasza

Zakończył się, trwający ponad miesiąc, remont Gminnej Biblioteki Publicznej Gminnej w Chybiu. Można już korzystać z jej zasobów.

Ponad miesiąc czytelnicy chybskiej biblioteki musieli czekać, aż ich biblioteka znowu otworzy podwoje. Długo wyczekiwany remont rozpoczął się końcem września. Zakres prac był bardzo szeroki. - Może nasi goście tego od razu nie zauważą, ale zmieniony został cały sufit. Stare, 30-letnie lampy jarzeniowe zostały zamienione na nowoczesne oprawy. Poprzednio mieliśmy metalowe kasetony, teraz sufit jest podwieszany – mówi Mirosława Król, dyrektor Gminnej Biblioteki w Chybiu.

W pomieszczeniach wymieniono również całą instalację elektryczną. Dla bezpieczeństwa wprowadzono instalację przeciw pożarową. W pomieszczeniach zainstalowane są specjalne czujniki dymu. W trakcie tych gruntownych prac, przygotowano również instalację pod kontem montażu urządzeń klimatyzacyjnych. - Latem mamy tutaj bardzo gorąco. Jeśli znajdą się fundusze, będzie można ją zainstalować, bez konieczności kucia w ścianach - dodaje szefowa biblioteki.

Wszystkie pomieszczenia zostały odmalowane. W dziale dziecięcym pojawiła się nowa grafika, przedstawiająca centrum miejscowości. - Remont biblioteki to inicjatywa wójta, pieniądze na wszystkie prace przeznaczyła gmina. W sumie prace pochłonęły około 50 tysięcy złotych – zaznacza Król.

Na czas remontu cały księgozbiór trzeba było zabezpieczyć. Od wtorku 8 listopada, już można z niego korzystać. Wszystkie książki są już dostępne, są też nowości. - Do naszej filii w Zaborzu i do naszej głównej biblioteki, dzięki wsparciu programu rozwoju czytelnictwa, dokupiliśmy nowe książki. Otrzymaliśmy na ten cel wsparcie w wysokości ponad 6 tysięcy złotych – wyjaśnia dyrektorka.

W bibliotece jest również dostęp do komputerów i internetu. Podczas prac modernizacyjnych zainstalowano w pomieszczeniach nową sieć informatyczną. Pojawi się niebawem nowy serwer. Biblioteka wykorzystuje od kilku lat bowiem program komputerowy do obsługi czytelników.

- Przez cały czas trwania remontu, mieszkańcy spotykając nas na ulicy, pytali kiedy znowu będą mogli skorzystać z biblioteki. To bardzo cieszy, że chętnie do nas zaglądają. Ilość wypożyczeń mamy na wysokim poziomie
– dodaje Król.

Od kilku lat Biblioteka organizuje dla dzieci do lat trzech „Spotkania z Mikołajem”, które cieszą się dużym powodzeniem. To spotkanie dla tych, którzy jeszcze czytać nie potrafią. - Warto u nich od najmłodszych lat zaszczepić chęć do czytania. Mieliśmy mamę, która będąc w ciąży wypożyczała książki i na głos czytała dziecku– kończy dyrektorka.

Gminna Biblioteka Publiczna w Chybiu czynna jest od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8-16. w piątki od 10-18. Jej filia w Zaborzu zaprasza w poniedziałki i środy od 8-16 a w piątki w godzinach od 13-17.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: