Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Bibliomaniacy z powiatu zostali nagrodzeni w Cieszynie

Cyceron twierdził, że książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli. Młodzi czytelnicy z powiatu nagrodzeni przed tygodniem w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, nie mogą na pewno narzekać na brak książkowych przyjaciół. Wszyscy znacznie przekraczają statystyki czytelnicze.

Czytanie to jedna z wielkich bolączek Polaków, z roku na rok jest gorzej: - Badania stanu czytelnictwa w 2012 r. przeprowadzone przez Zakład Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej i TNS Polska wskazują, iż 60% Polaków deklaruje brak zainteresowania książką, a 11% Polaków czyta więcej niż 6 książek rocznie. Wyniki te są zatrważające, ponieważ człowiek wychowany jedynie przed telewizorem, komputerem funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Mimo tego, iż stajemy się społeczeństwem, które coraz mniej czyta musimy pamiętać, że książka pełni w naszym życiu ogromna rolę. Oprócz tego, że czytanie uczy umiejętności wysławiania się, myślenia, wyrabia cierpliwość,  jest również miejscem promocji wartości - podaje Beata Parchańska z Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

Okazuje się jednak, że rośnie nam również nowe pokolenie, które książki lubi i czyta. Najlepsi młodzi czytelnicy w powiecie, zwycięzcy konkursu konkursu na Najlepszego Dziecięcego Czytelnika Powiatu Cieszyńskiego „Bibliomaniak 2012”, zostali przed tygodniem, dniu 7 marca br. w Kinie "Piast" nagrodzeni przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie. Młodzi bibliomaniacy są przykładem na to, że czytanie to sama przyjemność, a nie nuda i przymus: - Celem konkursu oprócz promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży było również utrwalanie nawyków obcowania z książką. Ocenie konkursowej podlegała m.in. aktywność i kultura czytelnicza dzieci w 2012 r., której wyrazem były liczba wypożyczonych książek, terminowość oddawania książek przez czytelnika, dbałość czytelnika o wypożyczone książki oraz kultura zachowania dziecka na terenie biblioteki - wyjaśnia Baeta Parchańska i wylicza: - W konkursie wyłoniono  29 laureatów: Justynę Rozmus z Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, Michalinę Ondrzejek  z Biblioteki Miejskiej w Cieszynie - Filia nr 1, Agnieszkę Sikorę z Biblioteki Miejskiej  w Cieszynie - Filia nr 3, Julię Jagosz z Biblioteki Publicznej w Skoczowie, Pawła Szkucik  z Biblioteki Publicznej w Skoczowie - Filia nr 1, Klaudię Kubień z Biblioteki Publicznej w Skoczowie - Filia nr 2, Amelię Jakubczak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strumieniu,  Hannę Drapisz z Filii w Drogomyślu, Patrycję Czudek z Filii w Pruchnej, Dawida Strządałę z Filii  w Zbytkowie, Szymona i Dawida Śliwkę z MBP w Ustroniu, Macieja Śmiałkowskiego z MBP w Wiśle, Cypriana Zieburę z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brennej,  Agnieszkę Pawlik z Filii w Górkach Małych, Nikolę Dąbrowską z GBP w Chybiu, Julię Skupień z Filii w Zaborzu, Mariateresę Murzilli i Aleksandrę Sobczak z GBP w Dębowcu, Patryka Łyżbickiego z GBP w  Goleszowie, Kingę Rakus z Filii w Cisownicy, Maję Kąkol z Filii w Puńcowie, Anitę Szczugiel z GBP  w Hażlachu, Karinę Machej z Filii w Kończycach Wielkich, Maję Pochcioł z Filii w Pogwizdowie, Bartłomieja Suszkę z GBP w Istebnej,  Szymona i Annę Draga z GBP  w Zebrzydowicach oraz Natalię Łabudek z Filii w Kaczycach.

Nagrody w postaci dyplomów, książek i biletów wstępu na Magiczną Noc z Andersenem w Dream Parku w Ochabach laureatom wręczyli Henryk Pieszka – Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Ewelina Legierska-Drewniak – Dyrektor ds. marketingu i sprzedaży Dream Parku w Ochabach oraz Izabela Kula – Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: