Bezpiecznie na rowerze!

Jazda na rowerze to dyscyplina przewidziana dla każdej kategorii wiekowej. Wycieczki rowerowe to bardzo lubiana forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ładna pogoda sprzyja organizowaniu rodzinnych wycieczek czy też realizacji sportowych pasji. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 

Jazda na rowerze to doskonała rozrywka, ale nie należy jednak zapominać, że rowerzysta, jak każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do znajomości przepisów dotyczących poruszania się na rowerze i winien bezwzględnie przestrzegać przepisy obowiązujące w ruchu drogowym.

Policjanci z KPP w Cieszynie przypominają o najważniejszych zasadach bezpiecznego poruszania się na jednośladzie:

Podstawowe przepisy ruchu drogowego:

 • kierujący rowerem, motorowerem, wózkiem ręcznym, pojazdem zaprzęgowym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba, że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych,
 • kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
 • w razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni,
 • dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

 • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów,
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Ponadto każdy rower musi być wyposażony:

 • z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
 • z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające;
 • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
 • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
 • dopuszcza się umieszczenie świateł odblaskowych barwy żółtej samochodowej:
 • na bocznych płaszczyznach kół roweru, z zastrzeżeniem, że z każdego boku pojazdu powinny być widoczne dwa światła: jedno umieszczone na kole przedniej osi, a drugie – na kole tylnej osi;
 • na pedałach roweru.

Niewątpliwie elementem zwiększającym bezpieczeństwo na rowerze będzie zastosowane kasku ochraniającego głowę przed ewentualnymi urazami. Pomimo, że nie wymagają tego przepisy, warto zaopatrzyć się w kask by zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Bycie widocznym na drodze to bardzo ważny element. Zastosowanie odblasków czy też odzieży z elementami odblaskowymi sprawi, że zwiększą one naszą widoczność na drodze.

- Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny. Jednocześnie przypominają - kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu, jak wszystkich innych kierujących pojazdami. Prawo o ruchu drogowym mówi: „Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m”.

Pamiętajmy również, że każda ilość alkoholu naraża na niebezpieczeństwo nas oraz innych uczestników ruchu. Rowerzystów obowiązują w tym względzie takie same zasady jak kierowców.

 

red./mat.pras.

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red./mat.pras.

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-06-14 17:18:45
marian1951: Na zdjęciu widać, że kolumna rowerzystów łamie przepisy ruchu drogowego / więcej niż dwóch rowerzystów obok siebie/
2018-06-14 17:45:22
fazol1: Przybywa ścieżek rowerowych to jest na plus. Niestety nie wszystkim chce się korzystać z tych dogodności. Np. ul. Frysztacka, po co jechać wyznaczonym chodnikiem (w miarę bezpiecznie) jak można nagminie łamać przepisy i jechać po jezdni z autami ciężarówkami itd. W tym artykule jest wyraźnie napisane że rowerzysta ma obowiązek korzystania z takiej drogi rowerowej. A drogówka z pogwizdowa tego nie widzi albo nie chce widzieć.
2018-06-15 09:24:16
wyśmienity cwaniaczek: co za pierdoły !!!!!!! "Ponadto każdy rower musi być wyposażony: z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej; z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające; co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec; w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. dopuszcza się umieszczenie świateł odblaskowych barwy żółtej samochodowej: na bocznych płaszczyznach kół roweru, z zastrzeżeniem, że z każdego boku pojazdu powinny być widoczne dwa światła: jedno umieszczone na kole przedniej osi, a drugie – na kole tylnej osi; na pedałach roweru" kto pozwala na publikację takiego bełkotu. W takim razie 99.9999% rowerów nie powinno jezdzić po drogach . Czytajcie przed publikacją treść "artykułu" ze ZROZUMIENIEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2018-06-15 12:17:15
Równo-mierny: wyśmienity cwaniaczek może i pierdoły, ale to nie oznacza, że nie warto tego cytować. Przepisy są przepisami, a ich egzekwowanie czy stosowanie się do nich to inna historia. Można śmiało przyjąć, że 0,0001% czytających podejdzie rzeczowo do tematu i dostosuje swój rower do wymogów określonych prawem, a to już zawsze coś ;-). Gdyby np. wrzucić w artykuł treść z kodeksu o ruchu drogowym, to 99.9999% kierowców powinno stracić prawo jazdy ;-).
2018-06-16 06:04:29
bronek91: Tak przy okazji, wyśmienity cwaniaczek, dobrze iż przytoczyłeś wymagane standardy. Teraz wystarczy nawet się przejść do standardowego, zwykłego sklepu czy innego punktu kaj można nabyć nowe rowerki.... Ile z nich je w to wszystko wyposażone w chwili zakupu??? Jak się zwróci uwagę, odpowiedź je adekwatna, iż stosowny osprzęt można se dokupić i najlepi zaroz. A co do prawa, po co też ono je???? Żeby państwo posiadało powszechnie uznane narzędzie represji i utrzymania klasy szczególnie ciągnącej korzyści z istnienia danego państwa. Natomiast w razie konfliktu sąd musi wiedzieć, komu przyznać racje..... Oczywiście wszystko to jest przedstawiane jako z myślą o bezpieczeństwie, zachowaniu zdrowia i życia obywateli, jako przykład troski państwa o swoich obywateli. Jako krzewienie wartości wyższych, tolerancji, pokoju, porządku, sprawiedliwości. Co do tej całej górnolotnej otoczki faktycznego stanu rzeczy, tak właśnie odpowiedziałby przeciętny rzecznik prasowy poszczególnych państwowych instytucji.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją