Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bezpieczne wakacje

Już dziś (19.06.2019) we wszystkich szkołach odbyły się uroczyste zakończenia roku. Rozpoczynają się wakacje, czas beztroski i swobody. Warto jednak pamiętać, że w okresie wakacyjnym dobrze jest zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Postanowili przypomnieć o tym strażacy z powiatu cieszyńskiego, włączając się w kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

- „Kręci mnie bezpieczeństwo” to kampania społeczna organizowana pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. Państwowa Straż Pożarna czynnie uczestniczy w kampanii, przekazując dzieciom, młodzieży i dorosłym informacje m.in. z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym bezpiecznych zasad ewakuacji oraz bezpiecznego wypoczynku nad wodą i udzielania pierwszej pomocy. Dzięki czemu wakacyjna przygoda będzie nie tylko bezpiecznym wypoczynkiem, ale również lekcją edukacyjną w zakresie zasad właściwego zachowania w różnych sytuacjach – wyjaśniają strażacy z cieszyńskiej PSP.

Tym razem strażacy zdecydowali się przypomnieć o zadach bezpieczeństwa nad wodą. Mimo licznych kampanii społecznych i nagłaśniania spraw wypadków nad wodą, każdego roku ratownicy muszą interweniować wiele razy i niestety polskie (i nie tylko) akweny zbierają śmiertelne żniwo. Ograniczyć ryzyko można, stosując się podstawowych zasad bezpieczeństwa, przygotowanych w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” przez strażaków. Osoby, decydujące się na wypoczynek nad wodą powinny:

- Decydować się na kąpiele w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych. Polecane są miejsca będące pod nadzorem ratowników WOPR i funkcjonariuszy Policji Wodnej.
- Zrezygnować z kąpieli w gliniankach stawach i na żwirowiskach. Miejsca takie mogą być zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie. Ryzykowna jest również odosobniona lokalizacja takich miejsc – w razie wzywania pomocy szansa, że ktoś usłyszy, jest znikoma.
- Stosować się do odpowiednich znaków. Nie należy kąpać się w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Nie wolno również pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
- Należy zapoznać się z oznaczeniami, obowiązującymi na kąpielisku. Brak flagi oznacza brak dyżurującego ratownika. Biała flaga to sygnał, że można się kąpać, czerwona oznacza absolutny brak kąpieli.
- Rodzice powinni cały czas nadzorować kąpiące się dzieci. Nawet chwilowe odwrócenie uwagi może mieć tragiczne skutki. Jedno zachłyśnięcie może skończyć się utonięciem.
- Nie należy pływać w wodzie, której temperatura wynosi mniej niż 14 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura wody to 22-25 stopni Celsjusza.
- Nie należy pływać w czasie burzy, mgły i silnych wiatrów. Do wody powinno wchodzić się tylko przy dobrej widoczności i sprzyjających warunkach atmosferycznych.
- Zbyt długie przebywanie w wodzie grozi wychłodzeniem organizmu.
- Przy wyborze kąpieliska należy unikać miejsc, gdzie jest dużo wodorostów, lub gdzie występują zawirowania i zimne prądy. Najlepiej decydować się na korzystanie z uroków wodnych akwenów w miejscach dobrze znanych.
- Po długotrwałym opalaniu albo przebywaniu w gorącym miejscu nie można gwałtownie wskakiwać do chłodnej wody. Przed wejściem do wody można skorzystać z prysznica lub stopniowo schładzać się, ochlapując ciało wodą. Dzięki temu można uniknąć wstrząsu termicznego, skurczu albo omdlenia.
- Nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych i do tego nieprzeznaczonych. Nieodpowiedzialny skok może kosztować zdrowie, a nawet życie.
- Nie należy pływać po spożyciu alkoholu.
- Nie powinno się pływać na czczo lub bezpośrednio po spożyciu posiłku.
- Dmuchane materace, czy koła ratunkowe powinny być stosowane tylko w stosunkowo płytkich miejscach. Wypływanie na nich na głęboką wodę może mieć tragiczne konsekwencje.
- Należy korzystać jedynie z pewnego i sprawdzonego sprzętu do pływania.
- Nie należy pływać nocą lub gdy zaczyna robić się szaro.
- Będąc świadkiem udzielania pomocy poszkodowanemu, nie należy w żaden sposób zakłócać pracy ratowników (np. przez komentarze, zbliżanie się itp.).
- Przy pływaniu kajakami, czy też łódkami, należy zawsze zakładać dzieciom kamizelki ratunkowe (dorośli również mogą się w nie wyposażyć).
- W wodzie nie należy pozostawiać śmieci, wzywać dla żartu pomocy ani zakłócać wypoczynku innym.
- Będąc świadkiem zdarzenia, w wyniku którego ktoś wymaga pomocy, należy wzywać ratownika przez uniesienie obu rąk, a następnie krzyżowanie i rozkładanie ich nad głową. W przypadku, gdy nie ma ratownika, niezwłocznie należy wezwać pomoc.
- Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. Dzwoniąc po pomoc, należy podać miejsce zdarzenia, opisać sytuację, stan poszkodowanych i ich liczbę. Nigdy nie należy przerywać rozmowy jako pierwszy.

 

JŚ/red.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: