Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bezpieczeństwo pieszych w Zbytkowie

Bezpieczeństwo na drodze jest tematem bardzo często podejmowanym, zarówno przez odpowiednie służby, jak i lokalnych samorządowców. Tym razem zainteresowanie wzbudził bak chodnika w ciągu drogi powiatowej w Zbytkowie (ulica Wyzwolenia). Jak podkreśla Stanisław Mendrek, Radny Powiatu Cieszyńskiego, brak chodnika w tym miejscu to spore zagrożenie.

W związku z obiekcjami osób, które muszą poruszać się piechotą po ulicy Wyzwolenia w Zbytkowie, pojawiło się pytanie o możliwe rozwiązanie problemu. Jak podkreślają mieszkańcy, w okolicy znajduje się między innymi przedszkole, w związku z czym odprowadzanie dzieci to niepotrzebne ryzyko. Ruch samochodów w tym rejonie jest spory, chodnik jest więc bardzo potrzebny. Sprawą postanowił zainteresować się Stanisław Mendrek, Radny Powiatu Cieszyńskiego.

- Z uwagi na brak chodnika na odcinku od skrzyżowania ulicy Górniczej z ulicą Wyzwolenia (w Zbytkowie – przyp. Red.) w kierunku przedszkola w ciągu ulicy Wyzwolenia – droga powiatowa DP-2631 S (…) występują spore utrudnienia w ruchu pieszym na tym odcinku (…) z uwagi na brakujący odcinek chodnika narażają się na spore niebezpieczeństwo, poruszając się wzdłuż jedni drogi powiatowej. Mając na uwadze powyższe, zwracam się z prośbą o wykonanie brakującego odcinka we wskazanym miejscu, doprowadzając tym samym do poprawy bezpieczeństwa pieszych – postuluje radny w interpelacji.

Zgodnie z odpowiedzią Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, dotychczas inwestycje polegające na budowie nowych ciągów chodników, czy ścieżek rowerowych, były realizowane wyłącznie w trakcie dużych zadań inwestycyjnych, np. budowy, przebudowy i rozbudowy danej drogi. Sytuacja ta wynika z faktu, że środki na realizację zadań drogowych są mocno ograniczone. W tym przypadku brakujący odcinek chodnika to zaledwie 11 metrów, jednak zadanie wymaga opracowania kompleksowej dokumentacji projektowej, wraz z niezbędnymi opiniami i uzgodnieniami, co generuje znaczne koszty, niewspółmierne do zamierzonego efektu.

- W ocenie PZDP wystarczającym zabiegiem będzie wykonanie utwardzonego pobocza (kruszywo łamane, frez asfaltowy) o szerokości ok. 1 metra, co pozwoli pieszym poruszającym się od ulicy Górniczej na bezpieczne pokonanie odcinka ulicy Wyzwolenia. Powyższe roboty zostaną wpisane do planu bieżących prac utrzymaniowych brygady Zespołu Utrzymania Dróg PZDP w Cieszynie, do realizacji w 2019 roku – odpowiada Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek.

 

Pełna treść interpelacji i odpowiedzi dostępne tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: