Bez stereotypów - tym razem o literaturze

W piątek (20.04) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbyło się kolejne z cyklu spotkań ''Bez stereotypów, cykl czesko-polskich salonów dyskusyjnych''. Tym razem zaproszeni goście to Jiri Travnicek oraz Grzegorz Nieć, którzy dyskutowali głównie o literaturze.

Jiri Travnicek to 58-letni czeki teoretyk literatury, historyk oraz krytyk współczesnej literatury czeskiej. Zajmuje się nie tylko teorią literatury, ale również badaniami kultury czeskiej. Już w czasie studiów uniwersyteckich pisywał artykuły dla uniwersytetu Brnie, które były publikowane w tamtejszych magazynach. Początkowo jego zainteresowania skupiały się na współczesnej twórczości poetyckiej, jednak z czasem zaczął zajmować się również historią oraz rozwojem czeskiej poezji.

Ze strony polskiej w dyskusji brał udział Grzegorz Nieć, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, działający w Instytucie Nauk o Informacji. Zajmuje się literaturą w ujęciu historycznym, jego specjalizacja to problemy współczesnego rynku książki oraz dzieje kultury, literatury, książki i czasopiśmiennictwa polskiego. W swojej karierze może pochwalić się licznymi publikacjami, w tym „Rynek wtórny książki w Polsce. Instytucje – asortyment – uczestnicy”.

W czasie trwania dyskusji poruszane były głównie tematy związane z literaturą, nie zawsze jednak z jej historią. Duże zainteresowanie słuchaczy wzbudziło pytanie, dotyczące czytania dzieciom książek – książki należy dzieciom czytać, granica wieku, kiedy można tego zaprzestać to około 12/13 lat. Dzięki temu w czasie czytania dziecku można wiele wytłumaczyć, nie zostaje ono samo z przeżyciami, które dostarczyła mu książka oraz z pytaniami, które pod jej wpływem się nasunęły – tłumaczył Nieć.

Podczas spotkania słuchacze dowiedzieli się również wielu rzeczy na temat podejścia zaproszonych gości do współczesnej literatury oraz walki o dostęp do książek w ujęciu historycznym. Chociaż zdania uczestników dyskusji na poszczególne tematy czasem znacznie się różniły, byli zgodni, że po literaturę warto sięgać od najmłodszych lat, jednak należy robić to rozważnie.

 


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją