Bez stereotypów - tym razem o literaturze
Jiri Travnicek to 58-letni czeki teoretyk literatury, historyk oraz krytyk współczesnej literatury czeskiej. Zajmuje się nie tylko teorią literatury, ale również badaniami kultury czeskiej. Już w czasie studiów uniwersyteckich pisywał artykuły dla uniwersytetu Brnie, które były publikowane w tamtejszych magazynach. Początkowo jego zainteresowania skupiały się na współczesnej twórczości poetyckiej, jednak z czasem zaczął zajmować się również historią oraz rozwojem czeskiej poezji.
Ze strony polskiej w dyskusji brał udział Grzegorz Nieć, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, działający w Instytucie Nauk o Informacji. Zajmuje się literaturą w ujęciu historycznym, jego specjalizacja to problemy współczesnego rynku książki oraz dzieje kultury, literatury, książki i czasopiśmiennictwa polskiego. W swojej karierze może pochwalić się licznymi publikacjami, w tym „Rynek wtórny książki w Polsce. Instytucje – asortyment – uczestnicy”.
W czasie trwania dyskusji poruszane były głównie tematy związane z literaturą, nie zawsze jednak z jej historią. Duże zainteresowanie słuchaczy wzbudziło pytanie, dotyczące czytania dzieciom książek – książki należy dzieciom czytać, granica wieku, kiedy można tego zaprzestać to około 12/13 lat. Dzięki temu w czasie czytania dziecku można wiele wytłumaczyć, nie zostaje ono samo z przeżyciami, które dostarczyła mu książka oraz z pytaniami, które pod jej wpływem się nasunęły – tłumaczył Nieć.
Podczas spotkania słuchacze dowiedzieli się również wielu rzeczy na temat podejścia zaproszonych gości do współczesnej literatury oraz walki o dostęp do książek w ujęciu historycznym. Chociaż zdania uczestników dyskusji na poszczególne tematy czasem znacznie się różniły, byli zgodni, że po literaturę warto sięgać od najmłodszych lat, jednak należy robić to rozważnie.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.