Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bez maski i bez zaświadczenia

Obowiązek zakrywania ust i nosa z powodu zagrożenia koronawirusem jest powszechny. Tylko wąska grupa osób z niepełnosprawnością nie będzie musiała tego robić i nie będzie konieczne okazywanie orzeczenia czy zaświadczenia jak pierwotnie planowano.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wskazywało na konieczność udowodnienia braku posiadania maski względami zdrowotnymi poprzez okazanie orzeczenia lub zaświadczenia od 1 września. Z uwagi na duży wzrost zachorowań w piątek (07.08.) termin ten przyśpieszono i obowiązuje od soboty (08.08.).

- Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty (8 sierpnia z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny – powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

W Rozporządzeniu można przeczytać, że te ściśle określone wskazania dotyczą: całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim. W tych przypadkach nie będzie konieczne okazanie zaświadczenia czy orzeczenia o niepełnosprawności. Odkrycie ust i nosa jest możliwe także w przypadku komunikowania się z osobą głuchą lub niemówiącą i niesłyszącą.

Obowiązek zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy dotyczy takich miejsc jak: środki publicznego transportu zbiorowego, zakłady pracy, budynki użyteczności publicznej, targowiska, sklepy, kościoły, samoloty.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-08-12 14:30:42
koszor: Latamy na Księżyc, ale przed śmiertelnym wirusem chronimy się kawałkiem szmaty, tak? To, że wymyślił to jakiś idiota, to rozumiem. Ale żeby dorośli, wykształceni ludzie łykali takie bajki, to już przesada.
2020-08-12 15:04:25
CosaNostra: Ja chciałem debilstwo poinformować, że zakrywanie górnej części nosa aż po oczy nic nie daje, ważne jest żeby zasłonić dziury w nosie, idiotom tłumaczę, że dziury w nosie to to miejsce z których wyciągacie "kozy" i smarkocie.
2020-08-12 15:27:52
666: "...biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwskazań do noszenia masek". Poproszę nazwiska tych lekarzy, uwazajacych wdychanie dwutlenku węgla za nieszkodliwe.
2020-08-12 15:46:52
Jakkolwiek Żywy : Rządzą nami ludzie kompletnie bezmyślni, ktoś pewnie nazwał by ich idiotami i miałby sporo racji. Problemem dotąd było to, że w razie kontroli człowieka bez maseczki wystarczyło powiedzieć "mam przeciwskazania zdrowotne" i policja nic już nie mogła zrobić. Teraz kategoria została zawężona i trzeba powiedzieć "jestem chory psychicznie" a policja znów będzie bezsilna i nie będzie miała prawa żądać potwierdzenia lekarskiego. Panie Szumowski, po prostu brak słów. Jak to możliwe że człowiek z takim potencjałem intelektualnym uzyskał jakikolwiek dyplom? Tu nawet nic robić nie trzeba, wystarczy skopiować działające rozwiązania. Chyba że chodziło o stworzenie nie działającego wybraku z myślą o swoich wyborcach, tych od Zenka Martyniuka i wirusowych teorii spiskowych?
2020-08-12 17:53:18
inigo: Każda socjalistyczna władza dzielnie walczy z problemami, które sama stwarza! Przy okazji okradając nas ile się tylko da...
2020-08-12 19:30:47
A.K: Ci idioci jak wprowadzą nakaz chodzenia w pampersach to kolejna grupa społeczeństwa,która już dzisiaj jest zesrana ze strachu to z pokorą takie rozporządzenie przyjmie. A tak na marginesie Powiat Cieszyn od jutra na czerwono.
2020-08-12 19:40:56
A.K: Widzę łapkę w dół, znak że jest już jeden zesrany....haha.
2020-08-12 20:24:02
Ania2003: Teraz PiS chce wykończyć głuchych,niewidomych i chorych skoro takie osoby nie muszą nosić maseczek to wirus ich powybija. Emerytów nie wykańczają bo ktoś rydzykowi na kościół dawać musi.. Za to na górnikach się wyzywacie.. Testy których niektórzy nie robili, przychodzą na adres domowy pozytywne bravo - choroba bez obiawow.. Jak ktoś sobie zrobi drogi test z krwi to wychodzi negatywnie.. Kwarantanna pić na wodę dla tych z zagranicy... Weźcie się za robotę!!! Poprawcie najniższa krajowa, a nie ze kasa idzie na amerykańskie wojska lub kościoły dla Rydzyka! Za 3000 netto nie umiecie wyrzyc a co mają powiedzieć zwykli ludzie??? Trzeba stąd uciekać zero tolerancji,rządowi złodzieje, ciemnogród katolicki a ksiądz się śmieje i za wasza kasę jeździ nie powiem gdzie i na co (na kogo)
2020-08-12 23:05:14
A.K: #Ania2003 Staszkiewicz pierwsza na ryju nosiła i propagowała maseczki a nie jest z Pisu....haha
2020-08-12 23:16:59
Kankee: Każdy kto ma choć trochę rozsądku maseczkę nosi tam gdzie trzeba i bez nakazów, dotyczy to też głuchych i niewidomych. Nie wiem w czym problem żeby założyć maseczkę na -chciałoby się rzec- głupią gębę. Jak ktoś kogoś wykańcza to raczej młodzi starych, co ma do tego PIS czy każda inna partia. Ale że w tym kraju jest pełno filozofów co mają własne teorie dlatego jest tu jak jest- politycznie, kulturalnie i społecznie 10 lat świetlnych za murzynami.
2020-08-13 07:24:40
A.K: #Kankee Prawda jest taka, że proszę się zapoznać z materiałem z radia rmf luty,marzec co na temat maseczek mówił wtedy Szumowski. Bo na teraz to społeczeństwo wykańcza same sobie nosząc na "gębach" brudne, zagrzybiałe maseczki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: