Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będzie wizytówką Skoczowa

Przedstawiciele PKP S.A. zadeklarowali dziś na w Skoczowie, że w niedalekiej przyszłości budynek dworca zostanie bezpłatnie przekazany miastu.

 

Na konferencji prasowej, która odbyła się na jednym z peronów Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A. wyjaśnił, że spółka ma taką możliwość, o ile budynek zachowa funkcje kolejowe. – Na dole będzie poczekalnia, toalety dla pasażerów, a także automaty biletowe – wyjaśnił Golubiewski.

Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu podpisano umowę na rewitalizację linii kolejowej 190 z Bielska-Białej do Skoczowa. To znaczy, że w przyszłości Skoczów stanie się centrum przesiadkowym. Dworzec, a także plac przed nim, powinny być więc wizytówką miasta. – Chcemy proces przekazania sfinalizować w  przyszłym roku, aby w ciągu dwóch, trzech lat zmieniła się ta część miasta – podkreślił Golubiewski.

Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa zaznaczył, że po przekazaniu budynku miasto niezwłocznie przystąpi do opracowania projektu jego modernizacji i będzie starało się pozyskać pieniądze na ten cel. – Obecnie trudno to nazwać dworcem. Jeszcze niedawno wisiały tu blaszane litery z nazwą Skoczów. Nie możemy zostawić czegoś takiego w środku powiatu cieszyńskiegomówił burmistrz. Dodał, że uruchomienie obiektu jest niezwykle istotne. Pasażerowie potrzebują miejsca, gdzie będą mogli się schronić przed wiatrem, przed deszczem. Tutaj także znajdzie swoje miejsce Straż Miejska – wyjaśnił.

 Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej podkreślił, że bezpieczeństwo to jeden z priorytetów obecnego rządu.  Przypomniał, że poprzedni rząd zlikwidował możliwość funkcjonowania linii 190. – Tu gdzieś jesteśmy, będzie się kończyła nowa inwestycja, czyli połączenie Bielska- Białej linią 190 ze Skoczowem i Wisłą. Wiemy, że takie obiekty jak budynek dworca, samorządy mogą wykorzystać i chętnie to robią. Dzięki przychylności prezesa PKP S.A.,  po ogłoszeniu w ubiegłym tygodniu, że linia 190 będzie rewitalizowana, udało się podjąć szybkie decyzje, które pozwolą na przygotowanie dokumentacji i przekazanie budynku samorządowi Skoczowawyjaśnił minister.

Budynek dworca wybudowany został w 1946 roku. Nie jest obiektem zabytkowym. Od 2009 roku jest nieczynny.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

40
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-10-02 14:56:55
Ar--Ai: i jeszcze lotnisko niech obieca, i metro, i tunel pod Kaplicówką - widać jak ta PiS-ia banda sere w gacie przed wyborami
2023-10-02 14:58:25
Ar--Ai: miasta nie stać nawet na oświetlenie ulic i Dni Skoczowa pod rządami tej załganej ekipy
2023-10-02 15:38:26
Marzanna: Do Ar-Ai w Skoczowie co burmistrz zadeklarował to zostało zrobione4 nawet więcej jeśli chodzi o drogi została zrobiona Górecka Stalmacha Górny Bór ulice w środku miasta, zostały wyremontowane szkoły, przedszkola na wsiach, Park na Górnym Borze, Hala Sportowa przy Szkole podstawowej na Górnym Borze, most Główny na Wiśle i most do pieszych na Wiśle jest tego o wiele więcej. Jeśli chodzi o dni Skoczowa to jest to chwila hajdamaszu która kosztuje ogromne pieniądze jest albo nie jest Skoczów będzie a to co jest zrobione zostanie dla mieszkańców. Najlepiej hejtować dla samego hejtowania. To co burmistrz obiecał to zrobił o wiele więcej niż poprzedni burmistrzowie tego miasta niestety. Ja nie patrzę czy to PIS czy PO bądźmy sprawiedliwi Wam wszystkim w głowie PIS PIS bo przed wyborami. Zobaczymy pożyjemy powiedziały by Wam osoby które wyjechały za pracą nawet te z Skoczowa jak nie było pracy jak ludzie byli poniewierani przez pracodawców bo było w czym wybierać nie to co teraz praca szuka pracownika pracowało się nawet za 3 złote na godzinę na czarno a normalnie 5 złotych na godzinę. Porąbało wam się wszystkich w głowach. życzę Wam tego PO przy władzy 67 lat emerytura albo i więcej drugi raz PIS nie będzie przywracał wieku emerytalnego emigrantów tak jak w Francji i uzależnienia się całkowicie od UE bo właśnie Niemcy chcą Polaków wydoić do reszty.
2023-10-02 15:57:37
gocha72: Masz rację Marzanna, zatem 15 października w kraju i za granicami Wielki Marsz na święto demokracji bezpośredniej
2023-10-02 15:59:17
gocha72: Masz rację Marzanna, zatem pełna mobilizacja 15 października w kraju i za granicami Wielki Marsz na święto demokracji bezpośredniej - na wybory i referendum! Nie dajmy się wmanewrować w te knajackie i obrazoburcze narracje, kłamstwa targowicy przekraczające wszelkie granice kultury i godności Polaka! .. bo dla opozycji naszej Ojczyzny nie ma!
2023-10-02 17:02:20
Mach: Oczywiście róbcie sobie PiSowcy reklamę waszej niby działalności kosztem Unii Europejskiej, która od 2015 r przekazała na Krajowy Program Kolejowy 76 mld. złotych wg którego zmodernizowano 370 przystanków i dworców kolejowych ,zakupiono 93 lokomotywy, i dalej w 2016 r. ze środków UE wydatkowano 357 mln złotych na remont i modernizację wagonów IC i dalej 6,3 mld złotych w następnym roku na modernizację infrastruktury kolejowej. w ramach programu UE "Łącząc Europę". Takich to chojraków stojących na dworcu mamy, że o środkach na z finansowanie tych zadań ani słowa bo to nie mieści się w strategii wyborczej partii PiS dla ,której UE jest "be." Tyle tylko ,że niektórzy politycy przed wyborami zaspali i gdyby się Puda postarał to dworzec w Skoczowie już dawno mógł wyglądać jak ten w Cieszynie.
2023-10-02 17:06:28
Mach: Niewydolna kolej, której stan techniczny w momencie wejścia Polski do UE był gorszy od stanu polskiej kolei przedwojennej ,przekaże gminie każdy przystanek i dworzec byle pozostawić go kolei bo przecież przekazanie obiektu niw wiąże się z przekazaniem terenu ,który nadal pozostanie kolejowym.
2023-10-02 17:22:21
Mach: Żródła finansowania inwestycji kolejowych w latach 2021 do 2027 są dokładnie rozpisane. Polska w ramach Europejskiego Instrumentu Odbudowy EIO otrzyma 139 mld euro w formie dotacji i 34 mld euro w formie pożyczek, tym samym w przeliczeniu na złotówki 623 mld w dotacjach i 153 mld w pożyczkach- plujcie PiSowcy nadal na UE a Skoczów zostanie z tym dworcem na wieki w takim stanie jak go widzicie.
2023-10-02 17:45:25
oxjas1: Mach, przekaz z Nowogrodzkiej jest inny i nikogo ze zwolennikow PiS nie przekonasz, ze czarne nie jest biale. PiS klamie, oszukuje na kazdym kroku dzielac caly czas Polakow na my i oni ! Juz wyciekly wytyczne, w jaki sposob maja informowac o Marszu Miliona Serc. W instrukcji mowa jest o "frekwencyjnej klapie" oraz uzywaniu zwrotow "tylko" i "zaledwie" w odniesieniu do liczby uczestnikow. Tygodnik „ Do Rzeczy" nawoluje z okładki poniedzialkowego wydania do jak najszybszego wyjscia z UE. W katowickim Spodku odbyl sie zjazd milionerow PiS, ktorzy dorobili sie na szemranych interesach handlu ziemia i wizami. Afera goni afere i nic. Pytanie - jaki program ma PiS !? A teraz wyobrazcie sobie, ze nie maja Tuska ! Leza, zero programu !
2023-10-02 19:05:16
RysiekK22: w temacie sedna merituma: aby dworzec mógł pełnić funkcję centra przesiadkowego musi być wygodny dojazd a także działający transport miejski ( bo oczywiście nie ma sensu robienie parkingu dla prywatnych ałteczek ). centrum przesiadkowe przy dworcu kolejowym powinno być połączone wysokowydajną liną budową zcentrem które powinno powstać przy głòwnym skrzyżowaniu (zamiast przedłużenia eskapady ). ---- w temacie finansowania kolei to starczyłoby pomiędzy na wszelkie pilne potrzeby gdyby nie marnowano ich na luksusy dla burżujów np pendoliny, drimlejery, cpk, ałtostraty itp
2023-10-02 19:42:07
pół_Sasina_z_Wiślicy: ciemnemu ludowi warto przypomnieć, że PKP już dawno temu chciała się pozbyć tej ruiny i wtedy radni skoczowscy rozsądnie tego dziadostwa nie przyjęli nie przyjęli - a teraz Sitko do spółki z partyjnym desantem PKP wali tępą i bezczelną propagandę wyborczą, to jedna żałosna banda krętaczy i cwaniaków z klucza - już chyba najmniej istotne że burmistrz nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie bo o niej jak już to jedynie radni mogą decydować - sitko pachnie brzydko, a po jego rządach miasta nawet na oświetlenie ulic nie stać
2023-10-02 21:30:34
Marzanna: Mach jakiś ty mądry a wiesz ile wynosi Polska składka na rok 2023 do UE 33 mld 72 mln 735 tys. zł wiesz ile by w Polsce za to zrobiło by się dróg i takich dworców PKP. Mało tego ile Polska musi oprócz tego płacić kar dzięki polskiej Targowicy o tym nikt nie pisze. Jakimi trzeba być patriotami żeby w UE nadawać na własny kraj. Piszesz że od 2015 Unia przekazała 76 mld na drogi za 8 lat a ile za 8 lat żeśmy wpłacili policz sobie. Jeśli zaś chodzi o dworzec w Cieszynie to podziękujcie Pisowkiemu burmistrzowi że takowy powstał z unijnych środków, bo miasto w porozumieniu z starostwem nie potrafiło wykupić starego dworca a ten nowy dworzec to czyste wydmuchowisko bo rządzący tego miasta nie dojeżdżają tylko jeżdżą wypasionymi brykami. Ty w ogóle nie wiesz co piszesz kolej w momencie wejścia do Unii była w opłakanym stanie dlaczego bo tacy jak ty i tym podobni jeżdżą samochodami i ta kolej była nieopłacalna wagony były puste. Nadal tak będzie bo bilet na autobus jest tańszy niż na kolej nawet teraz.
2023-10-02 23:11:31
oxjas1: Najlepiej jak powstanie zamiast dworca PKP lotnisko na wzor CPK. Do tego zatrudnic faceta do zadan specjalnych czyli Sasina. A co, Skoczowa nie stac ?!
2023-10-03 00:32:07
Vito: Marzanna, dobrze że o tym wspominasz. Wśród 27 państw UE polska jest jedynym państwem gdzie politycy sami składali skargi na swój kraj i domagali się kar. Ci politycy dzisiaj "walczą o Polske". A ich trolle zatruwaja lokalne portale jak OX. Czy Mach, Patryk czy im podobni (choć to jedno konto) kiedykolwiek powiedzieli coś dobrego o Polsce? Nie. Nigdy. Realizują plan swojego mocodawcy. Można nienawidzić pisu, konfy, kaczora. Ale jak można ciągle tyło płuc i szczuć?
2023-10-03 02:03:16
krzysztof.nnn: jak na razie wizytówką Skoczowa są wciąż żywe wspomnienia romansu mężatki burmistrzyni PiS-owskiej z proboszczem od Piotra i Pawła oraz coraz większe korki w mieście, te dwa to niewątpliwe sukcesy władzy PiS i Sitki w skoczowskim ratuszu, ulice bez oświetlenia przy nich bledną, uliczna dilerka i śpiąca królewna policja to wręcz atrakcje turystyczne miasteczka
2023-10-03 04:26:55
Mach: Marzanno, nie każdy myśli jak kretyn tak jak ty. Wystarczy ,żebyś walnęła w tą klawiaturę, hasło- ile Polska w zatwierdzonym budżecie na lata 2021 do 2027 otrzyma środków z UE, w sumie 1,8 biliona euro czyli 770 mld złotych. Więc pomnóż sobie tę kwotę przez wysokość składki 34 mld zł x 6 lat= 204 mld zł jaką Polska wnosi do UE i wszystko będzie jasne. Następnie odejmij od 770 mld zł kwotę 204 mld wyjdzie ci 566 mld złotych do przodu- więc nie pisz bzdur i nie kompromituj się razem z Vito. Brak środków europejskich na KPO to jedynie zasługa Ziobry, który nazywa swojego premiera Miękiszonem, że ten zobowiązał się publicznie w UE usunąć ze składu wymiaru sprawiedliwości niewłaściwie mianowanych sędziów czego Polska wyrokiem TSUE do tej pory nie wykonała a na co została nałożone zabezpieczenie tego trybunału w wysokości 1mln euro dziennie , co potem zmniejszono na 0,5 mln dziennie po zapewnieniu Morawieckiego, czego i tak do tej pory nie wykonano. samo destrukcja PiSu wobec państwa polskiego jest porażająca i fakty są bezsprzeczne.
2023-10-03 06:42:13
TYRRANOZAURR: Mach i spółka, albo Mach i kolejne jego odsłony pod innymi nick -ami. Facet myślisz że wygooglujesz coś na klawiaturze i już błyszczysz, i już coś wiesz? Gówno wiesz, nic mądrzejszy nie jesteś. Jak już raz rzucałeś na szkołę kamieniami, to tak to zostanie. Twoje szare komórki już dawno niczego nie są wstanie pojąć. Jako wieczny opozycjonista wiedzy i świadomości odejdziesz w niepamięć. Te wasze niemieckie kłamstwa i tak wam nic nie dadzą. PIS ma wygraną pewną i to dzięki właśnie takim ludziom jak np. Ty. To Ty i Twoji mocodawcy zlikwidowali kolej i nie tylko w tym kraju, Wyście wszystko zamykali i wyprzedawali, przepraszam rozkradali!!! Co do burmistrza Skoczowa: to sam mam wiele mu do wytknięcia, rzeczywiście jest człowiekiem wielu Twarzy ( no cóż, wszędzie trafi się czarna owca ), ale to już jest jego koniec, nawet centrala go już tu nie poprze, jemu już zostaje bawienie wnuków. Choć gdyby ruszyły prace przy eskapadzie - kto wie??? Nie!!! to mu już nie pomoże. Sam sobie odebrał tę szansę podnosząc swoje wynagrodzenie rękoma radnych - bezradnych. Marzeno jedna rada: olej te śmieszne komentarze tzw. totalnej opozycji do PIS-u - to jest oznaka ich bezsilności, mają świadomość iż nic nie zdziałają to plują, szkalują, kłamią i hejtóją... Na tyle dziś stać tzw. totalną opozycję, ekipę Tuska, Hołowni itp. patriotom Niemieckim, proputinowcom. Dam Ci radę niema co z nimi dyskutować, niech se piszą, mówią co chcą, bo wiesz jak mówił pewien MĄDRY człek: "Największym błędem inteligentnego człowieka jest się wdać z IDIOTĄ w dyskusję, a potem pozwolić mu się dobić jago argumentacją." Cześć, żegnam totalną opozycję i widzimy się przy urnie wyborczej. Będziemy tam świętować wygraną PIS-u.
2023-10-03 06:57:02
kwiatek70: @Mach: bezprzecznie to cała UE, wszystkie kraje dostały 1,8 Biliona a nie tylko Polska kretynie jeden. Niestety Polska ma tak podłą , POkrętną i wredną opozycję, która posunie się do zagłodzenia własnego narodu , żeby dorwac się do żłobu..... Zapewne ilez butów zdarł folksdojcz Tusk biegając po wszystkich instytucjach UE , żeby zablokować polskie KPO przed wyborami !! A , że po wyborach na drugi dzień on tylko je odblokuje !! A Morawieckiemu dziękujemy, że najwięcej ze wszystkich narodów wynegocjował z KPO dla Polaków do 2027 roku tj. około 770 miliardy złotych !!!
2023-10-03 07:38:58
oxjas1: Ludzie, zapominacie, ze 8 rok rzadzi PiS ! Wszystkie niepowodzenia rzadu na arenie miedzynarodowej jest wylacznie wina PiS a nie innych partii, bo nie maja mocy sprawczej, zeby ustalic np. odpowiednie ustawy. To wladza pisu stoi na chciwcach i egoistach majacych gdzies Ojczyzne, los przyszlych pokolen. Opozycje tworza patrioci, to znaczy tacy, ktorzy nie zadaja sobie tylko jednego pytania - co ja bede z tego mial. To jest ta roznica, ktorej nie pojmiecie. Przekracza wasze horyzonty umyslowe i moralne.
2023-10-03 07:57:51
kwiatek70: Ludzie z uczciwością dobrze pamiętają "rządy totalnej opozycji. " Można bez liku wymienić, np. taką lista 42 sukcesów koalicji PO-PSL: 1) Afera taśmowa 2) Afera hazardowa 3) Afera wyciągowa 4) Afera stadionowa 5) Afera autostradowa 6) Afera stoczniowa 7) Afera AmberGold 8) Afera Elewarru 9) Afera z informatyzacją MSW 10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru 11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa “wybieranie” jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci) 12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych 13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł) 14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn 15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów) 16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł) 17) Podniesienie VAT-u na wszystko 18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców 19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych 20) Podniesienie akcyzy na paliwo 21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa) 22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego 23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego – tzw. opłaty zapasowej 24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!) 25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego 26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego 27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego 28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO 29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej 30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń 31) Przyjęcie ustawy o “bratniej pomocy” (tzw. ustawa 1066) 32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi 33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 – 2013 34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych 35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty) 36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie) 37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego 38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej 39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów); 40) Ograniczenie potencjału militarnego 41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej 42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi) ............. Autor: Sławomir Marcin Dąbrowski Źródło: wGospodarce.pl
2023-10-03 08:04:20
oxjas1: - [ ] Przez osiem lat prokurator Ziobro nie postawil przed sadem nikogo z poprzedniego rzadu. Nie ma zadnej komisji, zadnych konkretow, zadnych rzekomych afer. Sa tylko milionowe afery pisowskie ! PiS kiedys - "wystarczy nie krasc". PiS dzisiaj- "wystarczy klamac i isc w zaparte, gdy wykryja, ze kradniesz“.
2023-10-03 08:14:34
kwiatek70: Bu ha haa.. TUSK ? - Teraz Usłyszysz Same Kłamstwa
2023-10-03 08:26:10
kwiatek70: Nowak Sław. Vel. Oxjas@ Czy sąd znowu przedłużył ci areszt ? Jak przestaniesz błaznować wpisz se do wuja Google np: dluga-lista-afer-po-i-skompromitowanych-politykow-kilkadziesiat-przykladow.................. . Pa pa
2023-10-03 10:14:51
ciotka matylda: Po załączonym linkiem zamieszczona jest informacja na temat przejęcia dworca PKP. Toczyła się kilka lat temu ale pytania zostały te same . Proponuję zapoznać się z tekstem i odłożyć wielką politykę. Problem dotyczy naszej gminy i to my będziemy finansowali obiekt na gruntach PKP. Bo gruntu nie przekażą. Czy stać nas na wyłożenie potężnej kasy? Wyłączone latarnie jednak o czymś świadczą. https://wiadomosci.ox.pl/skoczow-problematyczny-dworzec-pkp,29365 Dworzec Skoczów i linia kolejowa Cieszyn -Bielsko zawsze była i jest przedmiotem kampanii wyborczej.
2023-10-03 13:21:07
ERBE: A jakie plany mają pisowcy ze Skoczowa odnośnie bezdomnych? Wyremontują i co dalej?
2023-10-03 13:41:02
paulus601(dawny paulus60): Skąd ta błędna informacja, że budynek dworca powstał w 1946 roku? Po II wojnie światowej górna część obiektu wraz z poddaszem została przebudowana. Widok budynku dworca z 1994 roku: https://skoczow.fotopolska.eu/1064776,foto.html Wtedy wyglądał bardzo podobnie jak inne budynki dworcowe czasów Austro - Węgier, np. w Goleszowie, Ustroniu, Jaworzu - Jasienicy, Wapienicy , czy w Kętach, Wadowicach itd.
2023-10-03 13:41:04
paulus601(dawny paulus60): Skąd ta błędna informacja, że budynek dworca powstał w 1946 roku? Po II wojnie światowej górna część obiektu wraz z poddaszem została przebudowana. Widok budynku dworca z 1994 roku: https://skoczow.fotopolska.eu/1064776,foto.html Wtedy wyglądał bardzo podobnie jak inne budynki dworcowe czasów Austro - Węgier, np. w Goleszowie, Ustroniu, Jaworzu - Jasienicy, Wapienicy , czy w Kętach, Wadowicach itd.
2023-10-03 13:43:12
paulus601(dawny paulus60): Błąd w roku tego: https://skoczow.fotopolska.eu/1064776,foto.html zdjęcia niestety zrobiłem w poprzednim wpisie. Ma być 1904, a nie 1994.
2023-10-03 13:47:10
paulus601(dawny paulus60): PS Proszę moderatora (?) o usunięcie jednego wpisu. Nie wiem, dlaczego opublikował się dwukrotnie. Proszę nie pisać, że dwa razy kliknąłem na "dodaj komentarz ", bo tak nie było. :)
2023-10-03 13:57:38
paulus601(dawny paulus60): Szkoda, że nie ma tu możliwości edycji wpisów. Żeby nie zanudzać - za Wikipedią: "Stacja kolejowa w Skoczowie została otwarta w 1888 roku, gdy znalazła się na linii Kolei Miast Morawsko-Śląskich łączącej Morawy i Śląsk Cieszyński. Wybudowano dwukondygnacyjny budynek dworcowy z budynkiem mieszkalnym dla pracowników kolei, charakterystyczny dla budowanych ówcześnie dworców austriackich. Do budynku dworca poprowadzono reprezentacyjną ulicę (obecnie Mickiewicza)...." Trochę o historii dworca można przeczytać też tu: https://cieszyn.naszemiasto.pl/ale-zmiana-dworzec-w-skoczowie-calkowicie-sie-zmienil-w/ar/c1-8071483
2023-10-03 14:29:04
: Tyranozaurze, komuś zarzucasz, że w szkołę rzucał kamieniami, a także czepiasz się czyichś szarych komórek, a sam w swoich wypocinach walisz błędy ortograficzne !!! Nie nazywaj więc kogoś idiotą, jeśli sam nie potrafisz napisać kilku słów po polsku bez błędów. "uje się nie kreskuje".
2023-10-03 17:18:46
Ar--Ai: gady mają małe móżdżki
2023-10-04 06:16:36
TYRRANOZAURR: Chciwy Marian: Ar--Ai: Pamiętajcie że w pisowni są wyjątki "Profesorzy" językoznawstwa. Odsyłam do mojego wpisu wyżej.
2023-10-04 10:11:03
: Tyranozaurze; nie trzeba być profesorem językoznawstwa, by posługiwać się poprawnie językiem polskim tak w mowie, jak i w piśmie. Skoro zarzucasz komuś niechęć do edukacji lub dysfunkcje szarych komórek to najpierw sprawdź, jak te sprawy wyglądają u Ciebie! Tak, w polskiej pisowni występuje wiele wyjątków jednak nie dotyczą one ani słowa "zboże" pisanego przez Ciebie z użyciem "rz", nie dotyczą także słowa "hejtują", pisanego przez Ciebie przez "ó" oraz innych Twoich "baboli językowych". W swoich postach często powtarzasz "Polska dla Polaków", " Polacy nie gęsi i swój język mają". Myślę, że bardziej pożądaną cechą u Polaków jest poprawne posługiwanie się językiem ojczystym aniżeli stosowane przez Ciebie sianie nienawiści, wyśmiewanie, grożenie screenami, czy sugerowanie komuś, że powinien opuścić swój kraj, którego jest obywatelem. Bywaj zdrów.
2023-10-04 22:01:00
paulus601(dawny paulus60): Czy ktoś z Redakcji tu w ogóle zagląda? To pytanie w kwestii sprostowania tej bzdury o wybudowaniu skoczowskiego dworca w 1946 roku. Serdecznie pozdrawiam.
2023-10-04 22:41:45
Marzanna: TYRRANOZAURR nie przejmuję się hejtem takiego Macha bo on broni polskiej Targowicy niestety a Niemcy takich potrzebują. Co Niemcy dla Polski zrobili w czasie II wojny ograbili ją a co robią teraz też ją grabią ale w inny sposób na dodatek uważają że Polacy powinni im buty czyścić. Nie chcę się aż tak źle wyrażać o wyborcach PO ale Niemcy już ręce zacierają póki co żeby dostali się do władzy to ograbią nas do reszty.
2023-10-06 00:12:40
Mach: Do tyranozaura ,kwiatka 70 ,Marzanny i innych PiSich adoratorów. No więc, sprostujmy ścieżki przed Panem. Fakty Marzanno są następujące o godz. 4.36.55 w dniu 03.10.2023 napisałem może nieprecyzyjnie ,że na kwotę 1,8 biliona euro budżetu unijnego Polska otrzyma 770 mld złotych. Napisałem ci to dlatego ,że argumentacja twoja była niedorzeczna delikatnie mówiąc ,że nasza składka pozwalała by na wybudowanie tych zadań, które realizowaliśmy i nadal realizujemy ze środków Unijnych dysponując kwotą wielokrotnie wyższą od kwoty rocznej składki naszego kraju. Wystarczy porównać teraz już precyzyjnie 7 lat x 34 mld zł to kwota 238mld zł a następnie kwotę tę odjąć od kwoty Polsce przyznanej 776 -238= 538 mld zł do przodu na rzecz Polski. Polska jest największym beneficjentem polityki spójności w UE - tyle sprostowań. Natomiast Ziobro skutecznie blokuje przyznanie tych środków finansowych na KPO wobec którego Morawiecki wraz z Kaczyńskim zostali sponiewierani a sam premier został wyzwany od Miękiszonów oraz byli bezsilni gdyż ten zagroził wyjściem z koalicji sejmowej co ostatecznie doprowadziło by do upadku rządu PiS na co Kaczyński nie mógł sobie pozwolić.
2023-10-06 00:34:53
Mach: Tyranozaurze- my wyborcy rozliczamy rząd PiS po 8 latach sprawowania władzy i tylko tą władzę. To ta władza przejęta przez PiS w 2015 r. miała dość czasu na rozliczenie poprzedniego rządu PO-PSL, który został odsunięty przez wyborców. Wszystkie zarzuty polityczne, finansowe ,gospodarcze jak i inne zarzuty Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości Ziobro ,mógł udowodnić kierując akty oskarżenia wobec tych rzekomych afer ,które z dziką namiętnością tu wypisujesz czego nie był w stanie udowodnić a więc medialne afery rozpętane przez propagandę PiSowską nie znalazły potwierdzenia w wyrokach -więc kłamiesz i masz łeb wyprany PiSowską propagandą płynącą z TVP Kurskiego i Rachonia i Dąbrowskiego- jak już usłużny dziennikarz napisze kłamstwa to jest to fakt medialny a nie dowód winy- potrafisz to rozróżnić?!. Co do wyborów które mają się odbyć za 10 dni to nie uprzedzam faktów -zdaję się w przeciwieństwie do ciebie na wyborców i to ich głosy zadecydują. Myślę wprost przeciwnie, że ta ekipa do władzy nie powróci chociaż wiem ,że dobrowolnie jej nie przekaże.
2023-10-06 00:45:42
Mach: Kwiatek 70, Morawiecki wynegocjował, i się pochwalił i się jednocześnie zobowiązał do przestrzegania praworządności w naszym kraju w tym do usunięcia niekonstytucyjnej Komisji Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i usunięcia z orzekania części nieprawidłowo powołanych sędziów, czego w pełni do chwili obecnej nie uczynił a co skutecznie mu uniemożliwił Ziobro nazywając swojego premiera Miękiszonem- powtarzam ci to po raz kolejny a bezskuteczność zapewnień Morawieckiego została spowodowana przez Ziobrę który zaszantażował Kaczyńskiego opuszczeniem Koalicji prawicowej co oczywiście spowodowało by upadek rządu. To tyle dla porządku. Do zobaczenia w komentowaniu następnych wydarzeń na lokalnej scenie politycznej.
2023-10-06 00:59:08
Mach: Marzanno, walnij się po raz kolejny w ten dzban, twój PiSowski rząd osiągnął w roku 2022 dzięki polskim przedsiębiorcom największą wymianę handlową z Niemcami i osiągnął rekordowy poziom 167,7 mld euro ok.800 mld zł. Polska to piąty partner Niemiec a Niemcy to pierwszy partner Polski, więc jak PiSowski rząd nadal będzie tak skakał to rzeczywiście pozostanie ci pucowanie butów a przedsiębiorcy za Pisem i tak nie będą głosować.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: