Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Rada Kupców apeluje o zwołanie nadzwyczajnej sesji

Stowarzyszenie ''Cieszyńska Rada Kupców'' prosi o zwołanie sesji, podczas której poruszono by temat sytuacji cieszyńskich przedsiębiorców pod kątem trwających w mieście prac kanalizacyjnych. Głos w tej sprawie na wczorajszej (25.09) sesji Rady Miejskiej w Cieszynie zabrała Jolanta Gibiec, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia ''Cieszyńska Rada Kupców''.

Miesiące przeciągających się prac nad przebudową kanalizacji w Cieszynie dały i nadal dają się we znaki wszystkim mieszkańcom. Nie można jednak pominąć faktu, iż skutki utrudnień związanych z tą inwestycją ponosimy przede wszystkim MY – lokalni przedsiębiorcy – kupcy, usługodawcy. Ignorancja urzędnicza, na którą natknęło się dziesiątki przedsiębiorców, próbując swoich sił w pojedynkę, spowodowała, iż powołaliśmy Cieszyńską Radę Kupców. Do chwili obecnej przystąpiło do niej 78 przedsiębiorców i codziennie dopisują się kolejni. Dlatego prosimy Radę Miasta o zwołanie sesji, na której będziemy mogli przedstawić swoje racje – mówiła w swoim wystąpieniu podczas sesji Rady Miejskiej w Cieszynie, Jolanta Gibiec, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia „Cieszyńska Rada Kupców”.

Jolanta Gibiec zaznaczyła, iż najwięcej problemów dotyka przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność w ścisłym centrum miasta Cieszyna, wymieniła m.in. takie ulice jak: Głęboka, Zamkowa, Przykopa, Stary Targ, Rynek, Szeroka, Szersznika. Cieszyn to niekończący się plac budowy, który zniechęca mieszkańców i turystów, zwłaszcza sąsiadów zza Olzy do wizyt i zakupów – podkreślała wiceprzewodnicząca Cieszyńskiej Rady Kupców.

Drastyczny spadek obrotów, w skrajnych przypadkach nawet do 70% - na to wskazywali przedsiębiorcy. Jolanta Gibiec, w wystąpieniu podkreślała, iż niekończące się prace kanalizacyjne mogą być dla nich przysłowiowym „gwoździem do trumny”. Kupcy narzekają na brak współpracy z miastem w tej sprawie. Jak przyznają, do tej pory uzyskali pomoc przy obniżce czynszu na dwa miesiące w maju i czerwcu br., która wynosiła 10%. Obniżka została przyznana po kilkumiesięcznej walce na wnioski, pisma i spotkania, a otrzymali ją jedynie przedsiębiorcy z ul. Głębokiej. (…) Pozostali są poszkodowani i czują się oszukani przez władze miasta – tłumaczyła Jolanta Gibiec.

Jolanta Gibiec, w imieniu Cieszyńskiej Rady Kupców przyznała, iż przedsiębiorcy nie są przeciwni przebudowie kanalizacji, jednak zaznaczyła, iż zdaje się, że prace wymknęły się spod kontroli. Nie możemy liczyć na jakikolwiek dialog z  miastem. Bowiem jak na razie zostaliśmy potraktowani jak intruzi, a nie jak partnerzy do wspólnego działania na rzecz jego rozwoju – mówiła.

Rada Kupców zaznaczyła jak ważne w obecnej sytuacji jest zwołanie sesji nadzwyczajnej. Sesja na której do głosu dojdziemy jako Rada Kupców, może być alarmującym sygnałem wysłanym do obywateli miasta, szczególnie, że przed nami wybory samorządowe – zaznaczyła Jolanta Gibiec.

Przewodniczący Rady Miejskiej Cieszyna Bolesław Zemła, przyznał, iż sprawa zwołania sesji nadzwyczajnej zostanie rozważona. Faktycznie sytuacja kupców cieszyńskich jest trudna i myślę, że warto się zastanowić nad jakąś pomocą dla nich – mówił.

Nikt z radnych, obecnych na sesji nie zabrał głosu w tej sprawie. Podjęto jednak rozmowy co zrobić w zaistniałej sytuacji. Bolesław Zemła, wskazał na dwa rozwiązania. Albo wprowadzamy to jako punkt odrębny na obrady zwyczajnej, bieżącej sesji, albo zwołujemy sesję nadzwyczajną. Aby zwołać taką sesję potrzebny jest wniosek burmistrza, bądź co najmniej 6 radnych – podkreślał przewodniczący. Po kilkuminutowej dyskusji ustalono, iż radni złożą odpowiedni wniosek w najbliższy poniedziałek.

 

MSZ


 

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: