Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będzie remont uniwersyteckiego basenu?

Podczas XII sesji Rady Miejskiej Cieszyna, wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dr hab. Bogusław Dziadzia, prodziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ i Dariusz Laska, Zastępca Kanclerza ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką UŚ Dariusz Laska, opowiedzieli o współpracy Uniwersytetu z Miastem i planach związanych z rozwojem infrastruktury sportowej uczelni, która jest dostępna również dla mieszkańców miasta.

- Chcemy wspólnie budować to miejsce, w którym jesteśmy. Nie na zasadzie jednostek, które gdzieś obok siebie istnieją, jako równoprawni partnerzy i współgospodarze tego miejsca. Uniwersytet jest częścią tego miasta tak jak każda inna instytucja w zakresie administracji miasta. Bardzo proszę, aby rada patrzyła na nas, jak na partnera, z którym można wspólnie realizować zadania – podkreślał Bogusław Dziadzia, po odczytaniu listu Rektora Uniwersytetu prof. dr hab. Andrzeja Kowalczyka, dotyczącego współpracy i koegzystencji.

Uniwersytet Śląski w Cieszynie dysponuje halą sportową, na której znajdują się boiska m.in. do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki, czy futsalu oraz basenem. Zgodnie z analizami, które zostały przedstawione podczas sesji, osoby korzystające z basenu to w 27% uczniowie szkół, 24% mieszkańcy (basen jest ogólnodostępny), 22% kluby sportowe, 20% Uniwersytet Śląski i jego jednostki i w 7% osoby, które nie znalazły się w żadnej z powyższych kategorii. Na basenie i na hali sportowej odbywają się również różnego rodzaju zawody sportowe, w tym międzynarodowe i ogólnopolskie mistrzostwa.

Dobrą wiadomością dla większości miłośników sportu, są plany modernizacji uniwersyteckiej infrastruktury sportowej. Modernizacja ma przebiegać w trzech etapach. Pierwszy ma obejmować basen (zagospodarowanie terenu, termomodernizacja, roboty budowlane, przebudowa wnętrza, modernizacja różnego rodzaju instalacji) i pochłonąć 12,1 miliona złotych brutto. Drugi etap to modernizacja hali sportowej, której koszt wyniesie 8,1 miliona brutto. Trzeci etap ma polegać na modernizacji niecki basenu i budowie małego basenu. Koszt tej inwestycji to 2,8 miliona brutto.

W związku z tak dużymi kosztami UŚ zwrócił się do radnych o ujęcie w budżecie dodatkowych środków na realizację zadania. Podkreślano, że z infrastruktury sportowej korzystają również mieszkańcy, w związku z czym na modernizacji zyska całe miasto. Niestety, wciąż brakuje środków na realizację wszystkich zadań z pierwszego etapu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: