Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będzie nowy taryfikator - kierowco nadchodzą zmiany

Zdarza ci się rozmawiać przez telefon w trakcie jazdy samochodem? A może parkować w miejscu dla osób niepełnosprawnych? Jeśli tak, to pora zmienić te przyzwyczajenia... W maju na mandacie już się nie skończy...

W minioną środę (4 kwietnia) minister spraw wewnętrznych podpisał rozporządzenie, które wprowadza nowy taryfikator punktów karnych dla kierowców. Prawdopodobnie w maju zaczną obowiązywać nas zmiany, których celem jest poprawa bezpieczeństwa kierowców i pieszych.

Zanim jednak nowy taryfikator punktów karnych zacznie obowiązywać rozporządzenie muszą podpisać jeszcze dwaj ministrowie: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz minister sprawiedliwości. Potem rozpocznie się walka z łamiącymi przepisy drogowe. 

Co się zmieni? Przede wszystkim będzie surowiej i wykroczenia, które do tej pory kończyły się mandatem, w maju zaowocują również punktami karnymi. Do tej pory nie było punktów karnych za: parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, rozmowę przez telefon komórkowy, wjeżdżanie między pojazdy jadące w kolumnie, zakrywanie m.in. świateł, oznaczeń czy tablic rejestracyjnych, zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym... W maju za te wykroczenia otrzymamy 5 pkt.  Jak podaje MSW zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci, pasażerów oraz pieszych. Propozycje te dotyczą wykroczeń, które są najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego oraz tych wykroczeń, które występują najczęściej. 

- Zachowania, które najbardziej mnie rażą u innych kierowców, to po pierwsze rozmowy przez komórkę w czasie jazdy samochodem, po drugie - przewożenie dzieci bez fotelika... Z tych zmian w taryfikatorze punktów karnych jestem zadowolony – mówi Włodzimierz Woźniak, kierowca z 20-letnim stażem.

Od maja za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu pokutować będziemy 10 pkt. (aktualnie 8), niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP zaowocuje 2 pkt. (aktualnie 1), przewóz dzieci niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) 6 pkt. (aktualnie 3)... 

Jedno jest pewne nowy taryfikator będzie surowszy, pytanie tylko czy to przemówi do kierowców ?

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: