Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będzie nowy herb Cieszyna?

Rada Miejska Cieszyna podczas najbliższej sesji, która odbędzie się 30 sierpnia 2018 roku, ma zadecydować o ustanowieniu nowego herbu Cieszyna. Grafika, która stanowi załącznik do projektu uchwały stanowi uproszczone wyobrażenie, dotyczące dotychczasowego herbu.

W trakcie sierpniowej sesji Rady Miejskiej Cieszyna będzie zmieniany Statut Miasta, co wiąże się również z wprowadzeniem odpowiednich regulacji, dotyczących symboli Miasta Cieszyna. Konieczność wprowadzenia zmian wynika z nowelizacji ustawy z dnia 11 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Ponieważ nowelizacja zmieniła niektóre zapisy ustawy o samorządzie gminnym, Rada Miejska Cieszyna musi podjąć uchwały o odpowiednich zmianach.

Wraz z pojawieniem się projektem nowego herbu Cieszyna pojawiły się również liczne wątpliwości. Części mieszkańców miasta nie podoba się fakt, że herb będzie znacznie uproszczony, a orzeł, który znajduje się nad bramą miejską, nie ma korony. Zgodnie jednak ze wskazaniami władz miasta, taka zmiana ma wynikać z chęci odwołania się w herbie do najstarszej pieczęci miejskiej, która pochodzi 1374 roku. - 9 kwietnia 2015 r. Komisja Statutowa Rady Miejskiej Cieszyna złożyła do Burmistrza Cieszyna Ryszarda Macury wniosek, w którym stwierdziła, iż załączniki do Statutu Miasta takie jak herb i sztandar Miasta, insygnium władzy miejskiej i pieczęć urzędowa Miasta Cieszyna nie są ujednolicone i nie wszystkie zostały wykonane w oparciu o obowiązujące zasady heraldyki. W związku z tym Komisja zawnioskowała o przeprowadzenie analizy oraz zaproponowanie ich właściwego wizerunku, zgodnego z zasadami heraldyki. Posiedzenie Komisji Statutowej z udziałem przedstawiciela Urzędu Miasta Cieszyna zaplanowano na dzień 7 maja 2015 r. W spotkaniu uczestniczył również heraldyk Alfred Znamierowski, który na prośbę Komisji ocenił załączniki graficzne do Statutu Miasta: herb, sztandar, pieczęć Miasta, oraz insygnia władzy miejskiej. Opisał on obowiązujące zasady heraldyki i stwierdził, że w przypadku herbu Cieszyna należy wykonać nowe opracowanie graficzne herbu. Obecny pochodzi bowiem z okresu XIX w., czyli z czasów, kiedy jego zdaniem popełniono najwięcej błędów heraldycznych. Alfred Znamierowski wskazał wówczas, iż herb Cieszyna powinien nawiązywać do XVI wieku, a orzeł powinien mieć na głowie koronę heraldyczną. W heraldyce, jak podkreślał — nie występuje orzeł piastowski, tylko orzeł Księstwa Cieszyńskiego — informują władze miasta.

W 2006 roku Miasto Cieszyn wystąpiło do Komisji Heraldycznej z prośbą o ocenę przedstawionych projektów, czyli obowiązującego aktualnie herbu miasta. W związku z brakiem odpowiedzi ustanowiono herb i sztandar miasta, które aktualnie obowiązują. Komisja jednak już po upływie terminu, który wyznaczony był na udzielenie odpowiedzi, po przeprowadzeniu dyskusji wystąpiła do Burmistrza Miasta Cieszyna z wnioskiem o nadanie nowego herbu Cieszyna, zgodnego z zasadami heraldyki. W związku z tym, 16 września 2015 roku zwrócono się o zaopiniowanie do Komisji Heraldycznej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji opracowania graficznego herbu Miasta Cieszyna, opracowania kolorystyki flagi Miasta Cieszyna, opracowania flagi stolikowej Miasta Cieszyna, banneru oraz projektu pieczęci wraz z uzasadnieniem znaków Miasta Cieszyna. - 3 marca 2017 r. tj. po blisko 1,5 roku Komisja Heraldyczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji po zapoznaniu się z wnioskiem dotyczącym herbu, flag, banneru i pieczęci Miasta Cieszyna przyznała, iż przesłany 16 września 2015 r. projekt herbu jest zgodny z zasadami heraldyki i osadzony w lokalnej historii, jednak równie ważne jest ideowe przesłanie, jakie stoi za wyborem konkretnego przedstawienia z ikonografii, tak obszernej w przypadku Miasta Cieszyna. Zdaniem Komisji Heraldycznej MSWiA wielowiekową historię miasta i rolę, jaką odgrywało ono w polskiej historii, oddać można jedynie poprzez odwołanie się we współczesnym herbie Miasta do najstarszej pieczęci miejskiej, pochodzącej z 1374 r. Zgodnie z sugestiami Komisji Heraldycznej dotyczącymi odwołania herbu Cieszyna do najstarszej pieczęci miejskiej pochodzącej z 1374 roku został ponownie opracowany i zatwierdzony uchwałą, projekt herbu. Ostatecznie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji pismem z dnia 24 października 2017 r. poinformował, iż wniosek z dnia 5 czerwca (2017) w sprawie zaopiniowania projektów herbu, flag, banneru i pieczęci miasta Cieszyna został zaopiniowany pozytywnie – wyjaśniają władze Cieszyna.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-08-29 08:48:04
bronek91: Nawet herbowi nie dają spokoju..... "najstarszej pieczęci miejskiej"- cytat- chyba najstarszej z istniejących do dziś. Mogła być jakaś starsza lub jeszcze starszy tłok pieczęci. "herb Cieszyna powinien nawiązywać do XVI wieku"- cytat a wcześniej zostało napisane "pochodzi 1374 roku"- cytat, zatem po co odwoływać się do XVI wieku skoro ponoć najstarszy znany wizerunek pieczęci jest z XIV wieku? W XVI wieku znali lepiej zasady heraldyki niż w XIV i ten z XIV też posiada wiele błędów? Podejrzewam, iż w XIX wieku świadomie odchodzono od feudalnej poprawności, wówczas to XIV wiek nazywano ciemnym okresem.... Zatem mówienie o błędach nie jest na miejscu, raczej o tendencjach w danym okresie, tak nawiasem szanowni wielcy reakcjoniści.... Wizerunek z XIX wieku także został już "osadzony w lokalnej historii"- cytat. Zatem po co powinien nawiązywać do XVI wieku skoro faktycznie bierze się pod uwagę wiek XIV? Widać władze miasta muszą mieć pojęcie o lokalnej historii. A gdzie do wglądu wizerunek z XIV wieku, żeby porównać?
2018-08-29 14:25:59
hanbes: Ja pierdziele! To może od razu orła zamienić na kaczkę z broszką w dziobie!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: