Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będzie mieszkanie wspomagane w Strumieniu

W Strumieniu powstanie mieszkanie wspomagane, czyli miejsce w którym osoby wymagające stałego lub okresowego wsparcia będą mogły znaleźć pomoc. Obecnie trwają prace remontowe lokalu, który będzie mieścić się przy ulicy Rynek 16 w Strumieniu.

Lokal przeznaczony na wsparcie potrzebujących ma zostać ukończony do końca lipca 2021 roku — Będzie on dedykowane osobom niesamodzielnym, niepełnosprawnym, które decydując się na zamieszkanie w tego typu lokalu, będą mogły liczyć na opiekę i pomoc w codziennym funkcjonowaniu — wyjaśnia strumieński magistrat.

Obecnie trwają prace budowlane, mające na celu dostosowanie pomieszczeń m.in. do potrzeb osób niepełnosprawnych — Mieszkanie wspomagane będzie mieściło się na parterze przy ul. Rynek 16 w Strumieniu. W ramach trwających prac remontowych wymieniono istniejącą stolarkę drzwiową i okienną oraz wszystkie instalacje wewnątrz mieszkania, wykonano murowane ścianki działowe oraz tynki. Ponadto mieszkanie zostanie pomalowane, położone zostaną posadzki, zamontowana zostanie kompletna armatura. Całość ogrzeje kocioł gazowy – uzupełnia Gmina Strumień.

Pomoc w tym miejscu mogą znaleźć osoby niepełnosprawne, seniorzy, osoby opuszczające zakłady karne, czy też osoby w trudnej sytuacji życiowej (np. samotne matki, które musiały uciec z domów). W mieszkaniu spędza się określony czas – pozwalający na odnalezienie się w nowej sytuacji. Jest to forma pomocy społecznej, z której tymczasowo może skorzystać każdy na życiowym zakręcie — Mieszkanie wspomagane to doskonała alternatywa dla Domów Pomocy Społecznej. Cieszę się, że już niedługo oddane do użytku zostanie pierwsze tego typu mieszkanie w gminie, gdzie lokatorzy przy wsparciu specjalistów przygotowywani będą do prowadzenia w miarę możliwości samodzielnego życia. Co ważne, po remoncie wszystkie pomieszczenia przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych. – mówi burmistrz Strumienia Anna Grygierek.

Poza miejscem zamieszkania mieszkania chronione oferują również:

- trening umiejętności praktycznych – nabywanie lub wzmacnianie samodzielności w zakresie doskonalenia podstawowych czynności dnia codziennego,
- trening higieny – nabywanie / wzmacnianie działań w zakresie utrzymania higieny ciała oraz estetycznego wyglądu zewnętrznego,
- trening umiejętności spędzania czasu wolnego – rozwijanie zainteresowania literaturą, audycjami radiowymi, TV, Internetem, udział w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych, sport.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-18 10:13:40
Santa_Claus: i wyborcza niespodzianka od świętych Jarosława i Mateusza: każdemu pomogą w przełożeniu jego pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej - dodatkowy plus taki, że kieszenie po przekładce będą o wiele lżejsze, bo odciążone o godziwą prowizję dla świętych, rzecz jasna
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: