Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będzie mierzył drgania

Na terenie Kaczyc (Gmina Zebrzydowice) zostanie uruchomiony kolejny sejsmograf. Będzie mierzył wstrząsy, które w tym rejonie pojawiają się głównie za sprawą eksploatacji górniczej.

W naszym rejonie, głownie przy granicy z Czechami, ale i tez w kierunku Jastrzębia-Zdroju niejednokrotnie mieszkańcy odczuwali wstrząsy. Pisaliśmy: Szybami zatrzęsło, półki zadrżały 

Jak informują Wiadomości Znad Piotrówki, na podstawie podjętej decyzji, podczas ostatniego posiedzenia Stałych Zespołów Roboczych DMK, które odbyło się w Stonawie 15 lutego br. od 1 lipca 2023r. zostanie uruchomiony dodatkowy sejsmograf na terenie Kaczyc, który już został zainstalowany w budynku przy ul. Morcinka w Kaczycach.

- Urządzenie to, będzie rejestrowało wstrząsy spowodowane wpływem eksploatacji górniczej, prowadzonej po stronie czeskiej w obszarze górniczym kopalni OKD w Stonawie, które mają wpływy na tereny przylegające do granicy państwa na terenie Kaczyc i Pogwizdowa. Podobne urządzenie zostanie zabudowane na terenie Pogwizdowa. Uruchomione urządzenie, dodatkowo zagęści siatkę monitoringu wpływów działalności górniczej w Górniczej Strefie Ochrony na terenie sołectwa Kaczyce, co będzie miało znaczący wpływ na rozstrzygnięcia w prowadzonych sprawach o odszkodowania z tytułu szkód górniczych – informuje gminna gazeta.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: