Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będą szyć nogawice w Istebnej

Nauka kroju, szycia i zdobienia nogawic, tradycyjnego elementu męskiego stroju góralskiego będzie możliwa w Istebnej. Tamtejszy GOK ogłasza nabór na darmowe zajęcia.

Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej rozpoczyna zapisy na bezpłatne Warsztaty Szycia Nogawic Istebniańskich, które odbywać się będą od maja do grudnia w siedzibie Ośrodka Kultury.

- W programie nauka kroju i szycia nogawic będących elementem tradycyjnego stroju męskiego oraz ich ręcznego zdobienia – informuje GOK w Istebnej.

Zajęcia poprowadzi mistrzyni szycia strojów regionalnych - Janina Kukuczka, która w roku 2021 została laureatką Nagrody Wójta  Gmina Istebna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa kulturowego. 

- Kultywuje ona z pasją szycie tradycyjnych stroi ludowych - zarówno beskidzkich jak i cieszyńskich. Sztukę ta przekazywana jest w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Pierwsze stroje Pani Kukuczka wykonała dla Zespołu Regionalnego „Koniaków”, potem także dla zespołów z Łomnej Dolnej, Czeskiego Cieszyna, Ostrawy oraz dla chóru Górol z Jabłonkowa. Od roku 2011 Janina Kukuczka jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, należy także do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Śląska Cieszyńskiego oraz jest członkiem Mikroregion Górolsko Swoboda, a jej prace posiadają certyfikat Produkt Regionalny – przedstawiają sylwetkę prowadzącej istebniańscy urzędnicy.

Szczegóły dla chętnych – w istebniańskim GOKu. Ilość miejsc ograniczona.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: