Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będą szczepić lisy

Na początku października br. ruszy druga w tym roku akcja wykładania szczepionek przeciw wściekliźnie. Wyłożonych ma zastać 223 160 szczepionek.

Akcje wykładania przynęt ze szczepionką są prowadzone dwa razy w roku - wiosną i jesienią. Szczepionka wyrzucana jest z samolotów z wysokości 200 metrów: - Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice - Muchowiec. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km kw. powierzchni zielonych. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 223 160 dawek szczepionki - informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Szczepionka zatopiona jest w specjalnej przynęcie o kwadratowym kształcie (ok. 40 mm długości na 12-14 mm wysokości). Przynęta pachnie zepsutą rybą, co bardzo silnie wabi lisy, które czują ten zapach nawet z 800 metrów. W środku przynęty zatopiona jest płynna szczepionka, umieszczona w szczelnej kapsułce z folii aluminiowej z napisem "Fuchsoral".

Nie dotykajmy szczepionki! Lisy poczują nasz zapach i już szczepionki nie zjedzą. Jeśli już podnieśliśmy przynętę, nie powinniśmy się obawiać, nie jest szkodliwa, jeśli jednak mieliśmy kontakt ze szczepionką (zawiera osłabiony wirus wścieklizny), powinniśmy natychmiast umyć ręce w bieżącej wodzie z mydłem i pójść do lekarza. Szczepionka nie jest szkodliwa dla zwierząt domowych, jednak zaleca się by, przez dwa tygodnie od zakończenia akcji nie wprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane objęte akcją.


vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: