Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będą kolejne 'schetynówki'

Wojewoda śląski zatwierdził wstępną listę rankingową złożonych przez samorządy wniosków o dofinansowanie przebudowy lokalnych dróg w regionie w 2013 roku. Urzędnicy uznali, że kryteria formalne spełniło 56 spośród 82 wniosków. Są tam również drogi z naszego powiatu.
Chodzi o pieniądze w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, zwane również „schetynówkami”. Na wstępnej liście rankingowej znalazło się pięć odcinków dróg z naszego powiatu. Po jednym ze Skoczowa, Kończyc Wielkich i Istebnej, oraz dwa w Cieszynie. W tej ostatniej miejscowości chodzi remont i przebudowę ulicy Mickiewicza na odcinku od. Ul. Jerzego Trzanowskiego do ul. Władysława Orkana. Druga ulica to Kasztanowa, odcinek od ul. Mickiewicza do ul. Generała Władysława Sikorskiego.
 
W Istebnej pieniądze mają pójść na remont drogi gminnej Polenica - Jasnowice II etap. W gminie Hażlach zamierza przeprowadzić się remont nawierzchni odcinka ul. Zamkowej w Kończycach Wielkich.
 
Na wsparcie finansowe liczy również gmina Skoczów. Tutaj chodzi o remont ulicy Góreckiej. To o jej renowację apelowała do powiatu w ubiegłym roku część radnych gminnych. Jednak powiat zdecydował, że wyremontuje część ulicy Górny Bór, prowadzący w stronę Bładnic. Teraz, kiedy Górecka znalazła się na liście „schetynówek”, są duże szanse, że i ona zostanie wyremontowana. Jak mówi Portalowi OX.pl Janina Żagan burmistrz Skoczowa - ten remont jest pilny, chodzi o odcinek od ronda w stronę przejazdu kolejowego. To będzie pierwszy etap prac. W sumie chodzi o niespełna 700 metrów ulicy Góreckiej.
 
 
Choć Górecka należy do powiatu, to jednak miasto i tak dołoży się do jej remontu. Jak zapowiada Żagan, podobnie jak w poprzednich remontach ulic, miasto po połowie z powiatem będzie finansowało remont drogi. Jeśli miasto się do remontu by nie dołożyło, powiat na pewno sam by go nie sfinansował. A to jest na naszym terenie i nasi mieszkańcy tamtędy chodzą - dodaje Żagan.
 
Burmistrz Skoczowa ma również nadzieję, że powróci system finansowania „schetynówek” na poziomie pierwszego roku funkcjonowania tego programu. Wówczas budżet państwa dokładał do samorządowych inwestycji drogowych połowę kosztów; teraz - do 30 proc. Dobrze, jeśli powróci wyższy poziom finansowania - kończy Żagan. Jeśli pieniądze zostaną przyznane, prace powinny rozpocząć się w przyszłym roku.
 
Jak podało biuro prasowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, do 14 listopada wnioskodawcy mogą składać zastrzeżenia do wyników oceny formalnej i merytorycznej wniosków. Uwagi te będą rozpatrzone do końca listopada.
Na 2012 r. w woj. śląskim na "schetynówki" podzielono między gminy i powiaty kwotę niespełna 13,8 mln zł. Dofinansowanie dostały 23 projekty. W tym roku pieniędzy na remonty dróg jest wiele więcej, bo prawie 69 mln zł.
 
Jan Bacza
źródło: OX//PAP
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: