Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Będą kisić kapustę! I Ty zobacz jak to zrobić

W Domu Zielin „Przytulia” szykuje się niezwykłe wydarzenie – wspólne kiszenie kapusty. Zarezerwuj swój czas 29 października 2021r. !


Jak przygotować się na zimę. Dawniej gospodynie nie miły wątpliwości – trzeba zakisić, zagotować i zaprawić. Dzisiaj w dobie otwartych sklepów nie zawsze jest czas na to by kontynuować zwyczaje naszych mam i babć. Dlatego też Dom Zielin „Przytulia” z Brennej zaprasza o udziału w kiszeniu kapusty. - Robienie zapasów na zimę było kiedyś nieodzowne, a już kapustę kisiło się w każdym domu. W Domu Zielin nie może być inaczej. Kontynuując wiec dawne zwyczaje gospodarzy, zapraszamy na wspólne kiszenie kapusty w beczce. Kto odważniejszy będzie mógł spróbować swoich sił w krążaniu i deptaniu. Nie zorientowanym, wszystko pokażą zdolne i pełne zapału dziewczęta z „Sójek”, umilając jednocześnie pracę śpiewem. Biesiada nie obejdzie się bez kapeli i góralskiego jadła. Tego nie można przegapić – zachęcają organizatorzy.

 
Ilość miejsc jest ograniczona. Bilety można rezerwować w symbolicznej cenie 10 zł pod nr. tel.: 33 4000021.

 

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-11 12:49:08
Mach: My, już z wnukami mamy kapustę zakiszoną. Życzymy udanej imprezy, no i dobrze udeptanej kapusty. Przyda się w obliczu szalejącej drożyzny.
2021-10-11 14:34:22
święty_Patryk: można ortodoksyjnie, jedynie z solą, ale o wiele lepsza jest kapusta z dodatkiem tartej marchwi, kminku i z gałązkami kopru - kapusta musi być świeża, nie przeleżana w plastikowym worku gdzieś na bazarze czy w hurtowni, 20 g soli na 1 kg kapusty, pierwsze kilka dni w cieplejszym pomieszczeniu i w tym czasie przynajmniej raz dziennie dogniatanie w garnku z kołnierzem wodnym - to gwarancja sukcesu i dobrego smaku, gar uciechy na kilka miesięcy za parę złotych
2021-10-11 16:39:33
miriam11: A mnie sie zdo że bez marekwi je bardzi krucho.
2021-10-11 16:41:00
miriam11: A i jeszcze na dole pore jabłek korzuchów ( chyba)
2021-10-11 17:18:16
święty_Patryk: marchew nie ma wpływu na "kruchość", inne czynniki decydują - jabłka się dodawało "grochówki", odmiana w zasadzie już nieobecna w sadach, potrafiły całą zimę pod śniegiem przetrzymać, kopcowało się je - próbowałem, nic specjalnego, choć rodzice opowiadali że w czasie wojennego głodu te jabłuszka to był rarytas
2021-10-11 18:46:39
miriam11: Gdzie dwóch poloków tam trzi bigosy ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: