Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Barokowa trumna baronowej

W Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego do końca listopada można zobaczyć barokową trumnę baronowej Petröczy. Tak naprawdę to miedziany sarkofag, który na stałe został złożony w krypcie kościoła ewangelickiego w Drogomyślu, ale teraz mieszkańcy Cieszyna i okolic mają okazję zobaczyć ten funeralny zabytek w Cieszynie.

Od zeszłego tygodnia w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego można zobaczyć wystawę, która jest poświęcona jedynemu zachowanemu sarkofagowi na terenie dawnego Księstwa Cieszyńskiego. To zabytek funeralny z około 1780 roku i mieścił trumnę z ciałem zmarłej w roku 1771 baronowej Elżbiety Calisch, ostatniej z rodu Petröczy.

Myślę, że jest to historia ciekawa i zaskakującą, bo jest to na razie jedyny sarkofag, który na terenie Śląska Cieszyńskiego można obejrzeć. Pochodzi z tego terenu i który zachował się w prawie idealnym stanie – przyznał podczas wernisażu Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Baronowa Petröczy to węgierska szlachcianka, która osiadła w Księstwie Cieszyńskim w roku 1737, kiedy wraz z mężem Chrystianem Calischem kupiła Drogomyśl. Rodzina Calisch znana była z mocnego zaangażowania w życie religijne. W Drogomyślu syn baronowej, Fryderyk Calisch postawił w roku 1788 na mocy Patentu Tolerancyjnego luterański dom modlitwy, jedyny po cieszyńskim zaopatrzony w wieżę z dzwonami.

Trumna jest rzeczywiście jedynym takim znanym zabytkiem z terenów dawnego Księstwa Cieszyńskiego, zachowanym tak dobrze i dostępnym na co dzień w zakrystii kościoła luterańskiego w Drogomyślu. Jednakże muszę zaznaczyć tutaj, że jakiś czas temu w podziemiach kościoła Jezusowego w Cieszynie odnaleziono także wspaniały cynowy sarkofag, ale on jeszcze czeka na swoje odkrycie. Cały czas jest w tych podziemiach, więc póki co trumna drogomyska dzierży palmę pierwszeństwa  tłumaczył autor wystawy Jan Paweł Borowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, po czym dodał. Na plakatach i materiałach promocyjnych umyślnie użyłem określenia trumna, gdyż pod taką nazwą ten zabytek funkcjonuje do dzisiaj w Drogomyślu. Natomiast zobaczycie sarkofag.

„Barokową trumnę baronowej Petröczy” można oglądać w Cieszynie do 30 listopada. To już jedna z ostatnich wystaw czasowych w tym roku w cieszyńskim muzeum. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-11-04 06:50:37
krzysztof.mm: "...i wtedy przyszedł leśniczy, i nas i Niemców z lasu wygonił" ㋡
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: